Neplodnosť – problém, ktorý sa týka oboch pohlaví
Neplodnosť už dávno nie je považovaná za problém výhradne žien. Podľa štatistík Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) sa približne 40–50 % prípadov neplodnosti vo svete spája s mužským faktorom. Neplodnosť je bohužiaľ celosvetový problém, ktorý ovplyvňuje milióny párov ročne a zaslúži si otvorenú diskusiu.
Čo je mužská neplodnosť?
Mužská neplodnosť sa definuje ako neschopnosť muža prispieť k otehotneniu partnerky po roku pravidelného nechráneného pohlavného styku. Je spôsobená najmä:
Nízky počet spermií (oligozoospermia),
Slabá pohyblivosť spermií,
Abnormálny tvar spermií,
Azoospermia (úplná absencia spermií).
Tieto faktory môžu byť zapríčinené rôznymi problémami – od hormonálnych porúch cez infekcie až po genetické anomálie alebo vystavenie škodlivým látkam .
Prečo je dôležité o neplodnosti hovoriť?
Hoci sa stále častejšie otvára téma mužskej neplodnosti, mnohí muži o nej nechcú hovoriť. Možno sa boja stigmatizácie - ľudia budú na nich "čudne pozerať", nálepkovať ich či dokonca sa posmievať. Dôvodom môže byť aj nedostatok informácií o príčinách a možnostiach liečby mužskej neplodnosti.
Dôležité je, aby spoločnosť mužskú neplodnosť prestala vnímať ako tabu. Uvedomme si prosím, že ide o zdravotný problém podobný vysokému tlaku alebo cukrovke – teda stav, ktorý je možné diagnostikovať a liečiť. V mnohých prípadoch dokáže liečba problém natoľko vyriešiť, že muž splodí dieťa úplne prirodzene - bez asistencie lekárov.
Ako dostať tému do povedomia?
Zásadná je osveta a edukácia. O problémoch s mužskou plodnosťou (pozor, nezamieňajme si pojmy - plodnosť a potencia) je dôležité šíriť povedomie, tu majú obrovskú možnosť média - aby otvárali spoločensky dôležité témy miesto báchoriek a bulvárnych pikošiek. Príbehy mužov, ktorí prekonali v partnerstve reprodukčné problémy môžu byť inšpiráciou ale aj povzbudením pre iných, že nejde o žiadne TABU ale o súčasť našej spoločnosti, našich životov.
Svetlými príkladmi nám môže byť Viktor Vincze, ktorý veľmi otvorene a priamočiaro hovorí o svojej neplodnosti - s manželkou ju vyriešili adopciou, či už zosnulý Vašo Patejdl, ktorý priznal, že najmladší syn bol splodený na klinike asistovanej reprodukcie.
Záver
Neplodnosť nie je slabosťou ani hanbou, ale zdravotnou výzvou, ktorú možno prekonať. Otvorená diskusia o tejto téme pomáha nielen párom, ktoré bojujú s neplodnosťou, ale aj celej spoločnosti.
📚 Inšpirujte sa príbehom o zázraku: Kniha A potom... prišli Vianoce rozpráva o neľahkej ceste za rodičovstvom, ktorá dáva nádej všetkým, ktorí bojujú s podobnými problémami. Témou knihy je skutočný vianočný zázrak, ktorý prišiel po 9 rokoch neplodnosti.
Referencie
WHO. "Infertility: A Tabulation of Available Data on Prevalence of Primary and Secondary Infertility." (1991).
Agarwal, A., Mulgund, A., et al. "A unique view on male infertility around the globe." Reproductive Biology and Endocrinology (2015).
Assisted Reproductive Technology Success Rates, CDC (2021).
Slovenská štatistická správa o asistovanej reprodukcii, 2022.