1. Vianoce na bojisku
O Vianociach zvykneme hovoriť ako o sviatkoch pokoja, radosti, nádeje... Čo ale Vianoce počas vojny? V priebehu 1. svetovej vojny si vojaci na oboch frontoch na niekoľkých miestach povedali, že Vianoce nemajú byť o bojoch a vraždení, ale o mieri a pokoji. Nemeckí vojaci začali spievať vianočné koledy a ostatní sa jednoducho pridali. Mier bol neoficiálny ale trval niekoľko dní, kedy si muži oddýchli. Podľa záznamov sa obdarúvali drobnými darčekmi ako cigarety, jedlo či suveníry. Usporadúvali neformálne futbalové zápasy v "zemi nikoho", teda v neutrálnom pásme zeme. Tento "vianočný zázrak" sa odohral v Ploegsteert Wood v Belgicku, v oblasti Ypres Salient, vo Frelinghien či Bois Grenier, ale aj inde.
2. Vianočné stromy na námestiach majú históriu, z ktorej si poplačete
Stromčeky na námestiach sú dnes síce skôr len symbolom Vianoc, avšak majú oveľa hlbší význam. V Českej republike bol prvý vianočným strom republiky postavený v roku 1924 - teda presne pred 100 rokmi! Stalo sa tak z iniciatívy redaktora a spisovateľa Rudolfa Těsnohlídeka. Ten o päť rokov skôr išiel na Vianoce do lesa vypíliť jedličku. Neďaleko začul nariekanie, o ktorom si myslel, že patrí zvieraťu. Keď sa išiel na miesto pozrieť, našiel tam takmer zmrznuté ani nie ročné dieťatko. Matka, ktorá pracovala ako slúžka sa s nemanželským dieťaťom nevedela zamestnať, a tak sa uchýlila k tomu najhoršiemu možnému riešeniu a dievčatko odložila. Těsnohlídek ju vzal do bezpečia, dal jej meno Liduška a podarilo sa mu nájsť jej rodinu. Keď premýšľal, ako by deťom a ľuďom v ťažkej situácii mohol pomôcť, prišiel s myšlienkou vztýčenia vianočného stromu na námestí - stalo sa tak v Brne. Pod stromčekom sa organizovala zbierka pre chudobné rodiny a siroty. Ľudia prispievali finančne ale aj materiálne a tak sa Vianoce dostali aj tam, kde pred tým panovala zima a hlad.
zdroje:
3. Vianoce, ktoré všetko zmenili
Rodiny, ktoré si v živote neželajú nič iné len dieťatko, vedia rozprávať dlhé historky o bolesti, ktorú prežívajú. Väčšinou však mlčia, držia svoj smútok, sklamanie a hnev na celý svet "pod pokrievkou". Málo ľudí z okolia vie, aké je ťažké pre neplodný pár pozerať sa na deti, ktoré sa hrajú na ihrisku a svoje tam nevidia. Väčšinou pred verejnosťou dokonca taja, že majú problém dieťatko počať. Jedným z takýchto párov boli aj Jakub a Ester, ktorí sa o bábätko usilovali deväť rokov. Lekári im napokon potvrdili, že prirodzene sa im dieťa počať nepodarí. Sú však veci medzi nebom a zemou, nad ktorými lekári nemajú moc. Na Vianoce, len štyri mesiace po tej správe, zistili, že čakajú bábätko. Ich príbeh teraz vychádza knižne v autorskom debute A potom... prišli Vianoce.
zdroje: https://www.history.com/news/christmas-truce-1914-world-war-i-soldier-accounts
https://www.westernfrontassociation.com/world-war-i-articles/christmas-day-1914-goodwill-to-all-men/
https://edu.ceskatelevize.cz/video/12238-vanocni-strom-republiky
odkaz na knihu A potom... prišli Vianoce: https://www.codokazemama.sk/crowdfunding/potom-prisli-vianoce