Kým výsledkom optimalizácie je milión drobných zmien v nastavení vášho systému, ktoré mu umožnia rýchlejšie komunikovať so svetom, akcelerácia sa snaží ušetriť na prenášaných dátach tak, aby sa vaše stránky naťahovali rýchlejšie. Po optimalizácii často príde len drobné zrýchlenie, akceleračné programy podľa niektorých zdrojov vedia ušetriť až 30 až 60 percent prenášaných dát. Určite to môže pomôcť. Kto však čaká spasenie, nie je na správnej adrese.
Optimalizácia pripojenia
V kategórii optimalizačného softvéru som osobne najviac spokojný s programom TweakMASTER, za ktorý síce po vypršaní tridsaťdennej licencie treba platiť (stojí 38 dolárov), no ak na druhej strane do tohto termínu stihnete všetko riadne zoptimalizovať, zrejme vás žiadne objednávanie softvéru zaťažovať nebude (ibaže by vás zaujímali i ďalšie aplikácie tohto robusného balíka ako "Advanced Ping & TraceRoute", "Clock Synchronyzation", "WhoIs" a podobne).
Nainštalujte program a v hlavnom okne zvoľte ponuku "Connection Optimization Wizard". Vyberte druh pripojenia na internet - optimalizovať môžete dial-up, DSL, GPRS, WiFi a iné. V ďalšom kroku uveďte zariadenie, ktorým pristupujete na internet - TweakMASTER vám ponúkne niekoľko stratégii pre zlepšenie pripojenia. Čím viac ich aplikujete, tým rýchlejši prístup by ste mali dostať.

Keď stratégie nastavíte, vyberte utilitu Connection Speed Measurement a skúste pokusne stiahnuť jeden z prednastavených súborov. Moja priemerná rýchlosť pri sťahovaní 200 kB súboru bola pred aplikovaním nastavení 3,75 kB/s (dial-up pripojenie, poskytovateľ ST Online), keď som využil všetkých päť stratégii, zvýšila sa na 4,325 kB/s.
Vlastné nastavenia, v prípade, že ste znalý internetových technológii, možno urobiť v utilite Advanced Optimization Settings, inak je ešte dobrou stratégiou využiť DNS Accelerator. TweakMASTER obsahuje aj akcelerátor pre Internet Explorer, v tomto smere ale existujú podľa môjho názoru i lepšie riešenia.
Ďalšie frivérové náhrady za TweakMASTER: Ashampoo Internet Accelerator, TZ Connection Booster.
Akcelerácia
Ako ste mohli vidieť, optimalizačné nástroje prílišné zrýchlenie neprinášajú (z 3,75 kB/s na 4,325 kB/s - to veru nie je bohviečo). Akcelerácia je omnoho úspešnejšia. Umožňuje zmenšiť prenášané dáta a tak zrychliť surfovanie i sťahovanie súborov.
Ako to robí? Medzi vás a server, z ktorého sťahujete dáta postaví vlastný server - ten prenášané dáta komprimuje. U obrázkov využíva stratovú kompresiu podľa vášho nastavenia u dát gzip a iné techniky, ktoré nie je nutné presne poznať. Surfovanie sa tak môže v niektorých prípadoch zrýchliť aj o 60%, záleží od protokolu, v ktorom pracujete ako aj miestnych nastavení.
Jedným z mnohých známych akceleračných riešení je aplikácia CProxy, ktorú využívajú aj niektorí českí poskytovatelia internetu ako predvolený program pre svojich používateľov. Po registrácii si ho môžete zadarmo stiahnuť.
Program umožňuje nastaviť mieru kompresie obrázkov, rozmery reklamných formátov, ktoré si nevyžadujete sťahovať, nadradené proxy (v prípade, že existuje) ako i konkrétne nastavenia pre jednotlivé servery, s ktorými prebieha komunikácia.
|
Musím uznať, že CProxy je kvalitný program, má však jednu velikánsku nevýhodu - funguje iba pod Internet Explorerom. Už po pár minútach ušetrené dáta dosiahli hodnotu 65% a aj keď sa niektoré obrázky pri kompresii značne poškodili, napriek tomu sa dalo vždy vidieť, o čo v nich v skutočnosti ide. Originál každého z požadovaných obrázkov sa dá vždy dosiahnuť tak, že naň kliknete pravým tlačidlom a v kontextovom menu vyberiete príslušnú položku.
Ďalšie informácie o akcelerátoroch budete zrejme nachádzať v novo otvorenom seriály servera Lupa.cz, mňa bude najviac zaujímať, či sa tu nájde nejaký dobrý akcelerátor aj pre Firefox. Ani po desiatich minútach googlenia som žiadny taky nenašiel.
A čo vy? Ste spokojní s akcelerátormi a optimizátormi?