Niekoľko čísel
O presnosti takto získaných čísel možno polemizovať a dá sa očakávať, že tak pár čitateľov tohto článku urobí. Napriek tomu ma však desí predstava, že slovenský obsah možno čoraz častejšie nájsť mimo slovenskú národnú doménu. Čo je toho dôvodom?
Je to jednoduchšie
Robert Madaj má svoj weblog na adrese spravodaj.madaj.net. Keď si vyberal doménu pre svoju webstránku, rozhodol sa pre doménu s koncovkou .net, napriek tomu, že jeho stránka spadá pod slovenský internet.
"Po prečítaní "jednoduchého" postupu na prevod mojej .sk domény do nového systému, som to proste vzdal," hovorí Madaj, pričom poukazuje na fakt, že pri iných doménach je bežné nemusieť pri objednávaní domény vstať od počítača, kým na Slovensku musí každý záujemca o doménu prejsť dlhý zoznam byrokratických úkonov. Spoločnosť Euroweb, prevádzkovateľ slovenskej domény , zavádzanie písomných žiadostí a notársky overených podpisov pripisuje snahe o zamedzenie podvodov s doménami, na druhej strane však odrádza mnohých záujemcov, ktorí by doménu chceli mať hneď a bez komplikácii.
"Cena nadnárodnej domény môže byť i nulová" upozorňuje Madaj. Bežná slovenská doména stojí približne 600 SK na rok, doménu .info ale možno mať po dobu jedného roka úplne zadarmo. Pri objednávke domén na viacero rokov dopredu pritom možno prísť k zľavám i na ďalších doménach. V niektorých prípadoch tak zahraničná doména výjde záujemcu oveľa lacnejšie ako slovenská
Slovenske spoločnosti začali už dávnejšie použivať domény COM, NET, BIZ a ďalšie. Veľmi populárna sa v poslednom období stala doména ostrova Tokelau (.tk), ktorá bola sprístupnená na voľné využitie z dôvodov popularizácie tejto tichomorskej lokácie a jej obyvateľov. Na oplátku sa pri každej návšteve užívateľovi zobrazí jeden vyskakovací reklamný banner.
"Každému odporúčam doménu registrovať mimo .sk, ak nie na to extra dôvod," zakončuje Madaj.
Možno, vystrašený číslami preháňam. A predsa ma desí predstava, že už aj na poli domén dávno neplatí od malička nám do hláv vtĺkané: "Všade dobre, doma najlepšie".