Ako zastaviť pandémiu?

Písmo: A- | A+

Slovom roka 2020 je pandémia. Z viacerých strán počúvame, že žijeme v bezprecedentných časoch. Aj keď, už sme sa v podobnej situácii predtým ocitli. Pri boji s detskou obrnou.

Na začiatku 20. storočia len málo iných ochorení zasiahlo deti a komunity, v ktorých žili, viac ako detská obrna. Vo svojej vrcholnej fáze choroba postihla viac ako 350 000 ľudí za rok, najviac deti do 5 rokov. Až do začiatku 50-tych rokov rýchlo sa šíriaca nákaza detskej obrny po celom svete spôsobila zatváranie škôl, parkov a plavární podobným spôsobom, ako sa to dialo aj minulý a tento rok počas pandémie koronavírusu.

Ako sme sa vysporiadali s jednou z najväčších hrozieb verejného zdravia v histórii?

Detská obrna je neliečiteľnou chorobou, existuje proti nej efektívna vakcína. Hneď po tom, ako bola vakcína zaregistrovaná a licencovaná v roku 1955, bola spustená masívna očkovacia kampaň, a do roku 1988 sa detská obrna celkom vytratila zo Spojených štátov amerických, Austrálie a veľkej časti Európy. Stále však existovala vo viac ako 125 krajinách po celom svete.

V tom čase si organizácie ako UNICEF, Rotary International a ďalší partneri z Globálnej iniciatívy na eradikáciu detskej obrny stanovili ambiciózny cieľ: zbaviť svet detskej obrny. Výsledok bol skutočne výnimočný: podarilo sa zredukovať výskyt ochorenia o 99 %, a viac ako 19 miliónov ľudí, ktorí by inak ostali paralyzovaní, dnes vďaka vakcíne chodia. V súčasnosti iba 2 krajiny na svete reportujú výskyt detskej obrny: Afganistan a Pakistan.

Prečo teraz hovoríme o vakcíne proti detskej obrne?

Pretože vakcína sa ukázala byť jedným z najpokrokovejších objavov modernej medicíny.

Podľa odhadov Svetovej zdravotníckej organizácie vakcíny zachránia každoročne 2 až 3 milióny ľudských životov. Distribúcia orálnej vakcíny proti detskej obrne všetkým zraniteľným deťom na celom svete, aj v ťažko dostupných oblastiach postihnutých konfliktami, bola kriticky dôležitým krokom v boji proti detskej obrne. Na tento príklad by sme mali pozerať aj dnes, keď pokračujeme v úsilí zaočkovať čo najviac ľudí proti COVID-19.

Afganistan: dieťa v Kandaháre ukazuje svoj označený prst po očkovaní proti detskej obrne počas očkovacej kampane v septembri 2020, ktorá sa zamerala na viac ako 6 miliónov detí mladších ako päť rokov.
Afganistan: dieťa v Kandaháre ukazuje svoj označený prst po očkovaní proti detskej obrne počas očkovacej kampane v septembri 2020, ktorá sa zamerala na viac ako 6 miliónov detí mladších ako päť rokov. (zdroj: © UNICEF/Shah)

„Dosiahnutie úspechu v boji proti koronavírusu je dnes je v našich rukách rovnako, ako to bolo v minulosti pri detskej obrne,“ hovorí prezident organizácie Rotary International Holger Knaack. „Neexistujú žiadne technické ani biologické dôvody na pretrvávanie detskej obrny alebo COVID-19 kdekoľvek vo svete. Teraz je to otázkou politickej a spoločenskej vôle.“

Popri snahe na zabezpečenie očkovacej látky proti koronavírusu pre každého si uvedomujeme, že čím viac dávok vakcíny proti COVID-19 bude k dispozícii a zrýchli sa ich distribúcia, budú môcť pokračovať a rozširovať aj existujúce imunizačné programy pre deti.

Vývoj a distribúcia vakcín proti COVID-19 síce priniesli nádej a prísľub skorého návratu ku každodennému životu v niektorých častiach sveta, v mnohých iných je situácia naďalej veľmi vážna a počet nových prípadov dosahuje maximá. Pandémia COVID-19 V Indii na svojom vrchole v polovici mája dosahovala 400 000 nových prípadov každý deň a krajina bojovala s kritickým nedostatkom kyslíkových prístrojov, nemocničných lôžok a narastajúcim počtom obetí. Je nevyhnutné zabezpečiť, aby krajiny ako India či Brazília počas krízy cítili podporu, a aby všetky spoločenstvá mali férový prístup k vakcíne. A práve pri tejto príležitosti je dobré pripomenúť si, ako sa nám spoločným úsilím podarilo eliminovať detskú obrnu celosvetovo okrem dvoch spomenutých krajín.

A napokon, každý zohráva svoju úlohu pri zastavení pandémie: jednotlivo zaočkovaním sa hneď ako bude vakcína dostupná, zastavením šírenia dezinformácií o vakcínach v našom okolí a zdieľaním informácií o bezpečnosti a nevyhnutnosti očkovania.

Pandémia sa neskončí pre nikoho, ak sa neskončí pre všetkých.

Skryť Zatvoriť reklamu