Ako zastaviť pandémiu?

Slovom roka 2020 je pandémia. Z viacerých strán počúvame, že žijeme v bezprecedentných časoch. Aj keď, už sme sa v podobnej situácii predtým ocitli. Pri boji s detskou obrnou.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

Na začiatku 20. storočia len málo iných ochorení zasiahlo deti a komunity, v ktorých žili, viac ako detská obrna. Vo svojej vrcholnej fáze choroba postihla viac ako 350 000 ľudí za rok, najviac deti do 5 rokov. Až do začiatku 50-tych rokov rýchlo sa šíriaca nákaza detskej obrny po celom svete spôsobila zatváranie škôl, parkov a plavární podobným spôsobom, ako sa to dialo aj minulý a tento rok počas pandémie koronavírusu.

Ako sme sa vysporiadali s jednou z najväčších hrozieb verejného zdravia v histórii?

Detská obrna je neliečiteľnou chorobou, existuje proti nej efektívna vakcína. Hneď po tom, ako bola vakcína zaregistrovaná a licencovaná v roku 1955, bola spustená masívna očkovacia kampaň, a do roku 1988 sa detská obrna celkom vytratila zo Spojených štátov amerických, Austrálie a veľkej časti Európy. Stále však existovala vo viac ako 125 krajinách po celom svete.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V tom čase si organizácie ako UNICEF, Rotary International a ďalší partneri z Globálnej iniciatívy na eradikáciu detskej obrny stanovili ambiciózny cieľ: zbaviť svet detskej obrny. Výsledok bol skutočne výnimočný: podarilo sa zredukovať výskyt ochorenia o 99 %, a viac ako 19 miliónov ľudí, ktorí by inak ostali paralyzovaní, dnes vďaka vakcíne chodia. V súčasnosti iba 2 krajiny na svete reportujú výskyt detskej obrny: Afganistan a Pakistan.

Prečo teraz hovoríme o vakcíne proti detskej obrne?

Pretože vakcína sa ukázala byť jedným z najpokrokovejších objavov modernej medicíny.

Podľa odhadov Svetovej zdravotníckej organizácie vakcíny zachránia každoročne 2 až 3 milióny ľudských životov. Distribúcia orálnej vakcíny proti detskej obrne všetkým zraniteľným deťom na celom svete, aj v ťažko dostupných oblastiach postihnutých konfliktami, bola kriticky dôležitým krokom v boji proti detskej obrne. Na tento príklad by sme mali pozerať aj dnes, keď pokračujeme v úsilí zaočkovať čo najviac ľudí proti COVID-19.

SkryťVypnúť reklamu

Afganistan: dieťa v Kandaháre ukazuje svoj označený prst po očkovaní proti detskej obrne počas očkovacej kampane v septembri 2020, ktorá sa zamerala na viac ako 6 miliónov detí mladších ako päť rokov.
Afganistan: dieťa v Kandaháre ukazuje svoj označený prst po očkovaní proti detskej obrne počas očkovacej kampane v septembri 2020, ktorá sa zamerala na viac ako 6 miliónov detí mladších ako päť rokov. (zdroj: © UNICEF/Shah)

„Dosiahnutie úspechu v boji proti koronavírusu je dnes je v našich rukách rovnako, ako to bolo v minulosti pri detskej obrne,“ hovorí prezident organizácie Rotary International Holger Knaack. „Neexistujú žiadne technické ani biologické dôvody na pretrvávanie detskej obrny alebo COVID-19 kdekoľvek vo svete. Teraz je to otázkou politickej a spoločenskej vôle.“

Popri snahe na zabezpečenie očkovacej látky proti koronavírusu pre každého si uvedomujeme, že čím viac dávok vakcíny proti COVID-19 bude k dispozícii a zrýchli sa ich distribúcia, budú môcť pokračovať a rozširovať aj existujúce imunizačné programy pre deti.

SkryťVypnúť reklamu

Vývoj a distribúcia vakcín proti COVID-19 síce priniesli nádej a prísľub skorého návratu ku každodennému životu v niektorých častiach sveta, v mnohých iných je situácia naďalej veľmi vážna a počet nových prípadov dosahuje maximá. Pandémia COVID-19 V Indii na svojom vrchole v polovici mája dosahovala 400 000 nových prípadov každý deň a krajina bojovala s kritickým nedostatkom kyslíkových prístrojov, nemocničných lôžok a narastajúcim počtom obetí. Je nevyhnutné zabezpečiť, aby krajiny ako India či Brazília počas krízy cítili podporu, a aby všetky spoločenstvá mali férový prístup k vakcíne. A práve pri tejto príležitosti je dobré pripomenúť si, ako sa nám spoločným úsilím podarilo eliminovať detskú obrnu celosvetovo okrem dvoch spomenutých krajín.

SkryťVypnúť reklamu

A napokon, každý zohráva svoju úlohu pri zastavení pandémie: jednotlivo zaočkovaním sa hneď ako bude vakcína dostupná, zastavením šírenia dezinformácií o vakcínach v našom okolí a zdieľaním informácií o bezpečnosti a nevyhnutnosti očkovania.

Pandémia sa neskončí pre nikoho, ak sa neskončí pre všetkých.

Unicef Slovensko

Unicef Slovensko

Bloger 
  • Počet článkov:  121
  •  | 
  • Páči sa:  166x

Slovenská nadácia pre UNICEF je jedným z 33 národných výborov UNICEFu, ktorých úlohou je hlavne získavanie zdrojov pre potreby programových krajín. Naším poslaním je prispieť k tomu, aby mohli najviac ohrozené deti kdekoľvek vo svete prežiť, boli zdravé, mali zabezpečenú výživu, prístup k pitnej vode, základné vzdelanie, ochranu pred násilím a tiež príležitosť naplniť v živote svoj potenciál. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Karol Galek

Karol Galek

115 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Roman Kebísek

Roman Kebísek

106 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Marcel Rebro

Marcel Rebro

141 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

765 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu