Ochorenie, ktoré sa vďaka očkovaniu už takmer podarilo odstrániť

Písmo: A- | A+

Pokračujeme v boji proti detskej obrne,COVID-19 nás neodradí v snahe poskytovať život zachraňujúce vakcíny.

Detská obrna zostáva naďalej naliehavou globálnou výzvou, ktorú tento rok značne skomplikovalo vypuknutie epidémie COVID-19. Sme naozaj blízko k tomu, aby sme mohli povedať, že sme boj s detskou obrnou vyhrali. 

Od roku 1988 sa počet detí postihnutých obrnou znížil o 99 % - z 350 000 prípadov v 125 krajinách sveta, na menej ako 200 prípadov v súčasnosti iba v dvoch krajinách: Afganistane a Pakistane. UNICEF oslavuje úsilie státisícov zdravotníckych pracovníkov a dobrovoľníkov v jednotlivých komunitách na celom svete, ktorí aj v čase pandémie, stále robia všetko preto, ab yočkovacie kampane a imunizačné aktivity mohli bezpečne pokračovať. 

Obrázok blogu
(zdroj: © UNICEF/UN0352672/Mulala)

Kinshasa, Konžská demokratická republika - Richard Elaka (60) prekonal detskú obrnu. Nakazil sa, keď mal 7 rokov a odvtedy chodí s barlami. Už viac ako 20 rokov je Richard terénnym pracovníkom, chodí po uliciach svojej komunity a hovorí s rodičmi o dôležitosti očkovania a rozpráva im svoj vlastný príbeh. „Uvedomil som si, že veľa rodín nedáva svoje deti zaočkovať pre nedostatok vedomostí,“ vysvetľuje.

Richard pokračuje v osvete o očkovaní detí, v jeho krajine sa po niekoľkomesačnej pauze v dôsledku pandémie COVID-19 bezpečne obnovila očkovacia kampaň proti obrne.

Obrázok blogu
(zdroj: © UNICEF/UNI341678/Sharmin)

Islamabad, Pakistan - Sadia Saleem (24) odpovedá v priemere okolo 150 hovorov denne a poskytuje dôležité informácie o pandémii COVID-19 rodičom a opatrovateľom. Pracuje v Národnom pohotovostnom operačnom centre pre detskú obrnu v pakistanskom Islamabade, ktoré vláda poverila, aby slúžila ako národná linka pomoci COVID-19. Linku pomoci v súčasnosti obsluhuje 250 telefonistov a 16 lekárov a denne prijíma viac ako 70 000 telefonátov. 

Obrázok blogu
(zdroj: © UNICEF/UN0352743/Kofi Acquah)

Región Ashanti, Ghana - Tím pracovníkov očkojúcich proti detskej obrne po celodennej práci v teréne v meste Kumasi. Postupujú metodicky od dverí k dverám. Po takmer šesťmesačnej odmlke je Ghana jednou z afrických krajín, ktoré obnovili očkovanie proti detskej obrne, samozrejme pri dodržiavaní preventívnych pravidiel voči COVID-19. V marci Globálna iniciatíva na elimináciu obrny odporučila jednotlivým krajinám pozastaviť aktivity kampane proti obrne, aby sa zabránilo ďalšiemu šíreniu koronavírusu.

Obrázok blogu
(zdroj: © UNICEF/UN0352740/UNICEF Afghanistan)

Kandahár, Afganistan - Komunitná pracovníčka s obrnou Ruksar (vľavo) a jej kolegyňa hovoria s matkou o dôležitosti umývania rúk, aby boli jej deti chránené pred koronavírusom. Viac ako 3500 komunitných pracovníkov v detskej obrne v južnom a východnom Afganistane distribuuje mydlá, propaguje umývanie rúk a dodržiavanie odstupov, pomáha s dodávkami očkovacích látok a ďalších základných zdravotných služieb pre deti a ich rodiny.

Obrázok blogu
(zdroj: © UNICEF/UN0353278/Shah)

Dievčatko v Kandaháre v Afganistane ukazuje svoj označený prst po očkovaní proti obrne počas očkovacej kampane v septembri 2020.

Obrázok blogu
(zdroj: © UNICEF/UN0352738/UNICEF Pakistan)

Pešávar, Pakistan - Sami a Umar, priatelia z Pešávaru, si čítajú správy o koronavíruse na mobile. Komunitní pracovníci používajú WhatsApp na informovanie o zásadách správania sa počas lockdownu. 

V spolupráci s miestnymi lídrami, médiami a duchovnými vodcami pomáhajú propagovať správne hygienické postupy a fyzické dištancovanie, distribuovať mydlá a hlásiť prípadný výskyt ochorenia. 

Obrázok blogu
(zdroj: © UNICEF/UN0351447/Tadesse)

Addis Abeba, Etiópia - Amen Samuel (3) a Blen Samuel (5) dostávajú vakcínu proti obrne od Mekdes Eyasu (23), zdravotníckeho pracovníka v Addis Abebe. Počas nedávnej očkovacej kampane v Etiópii Mekdes očkoval okolo 250 detí denne, celkovo bolo zaočkovaných 7 miliónov detí mladších ako 5 rokov.

Obrázok blogu
(zdroj: © UNICEF/UNI371079/Párraga)

Caracas, Venezuela - Mariangel García bol zaočkovaná proti obrne počas očkovacieho dňa podporovaného UNICEF v štvrti Catia, vo venezuelskom Caracase. UNICEF podporuje imunizačné programy a kampane vo Venezuele prostredníctvom nákupu vakcín a technickej pomoci.

Obrázok blogu
(zdroj: © UNICEF/UN0352739/Bukhari)

Lahore, Pakistan - Dievčatko ukazuje svoj označený prst po očkovaní proti obrne v pakistanskom Lahore. Prvá národná očkovacia kampaň proti detskej obrne po polročnej pauze spôsobenej COVID-19 zasiahla viac ako 39 miliónov detí mladších ako 5 rokov. Viac ako 260 000 vyškolených pracovníkov v prvej línii chodilo od dverí k dverám vybavených osobnými ochrannými pomôckami na zaistenie bezpečnosti detí, opatrovateľov a zdravotníkov počas pandémie COVID-19.

Obrázok blogu
(zdroj: © UNICEF/UN0358412/Taxta)

Mogadišo, Somálsko - Mobilizátori komunity sú neoddeliteľnou súčasťou očkovacích tímov. Neúnavne pracujú na tom, aby sa dostali do každého domu v komunite a zároveň pomáhajú rodinám pochopiť, dôverovať a prijať očkovanie.

Obrázok blogu
(zdroj: © UNICEF/UN0352742/UNICEF Ghana)

Ghana - Deväťročná Christabel Owusu-Ampofo pomáhala očkovaciemu tímu nájsť nezaočkované deti počas nedávnej národnej očkovacej kampane proti detskej obrne v Ghane. Keď zbadala zdravotníkov, prišla k nim a cez miestne trhovisko, kľukaté uličky, provizórne mosty a otvorené kanalizačné odtoky ich priviedla až do domu, kde tím našiel päť detí, ktoré neboli dosiaľ zaočkované. Klobúk dole pred takýmito mladými hrdinami! 

Skryť Zatvoriť reklamu