reklama

Deti na muške

V čase krízy trpia najviac deti. Útoky na deti po celom svete pokračujú v nezmenšenej miere. Počet krajín, ktoré zažívajú násilné konflikty, je najvyšší za posledných 30 rokov. Etiópia, Sudán, Jemen, Sýria, Kongo a mnohé ďalšie...

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Výsledkom je, že viac ako 30 miliónov detí bolo vysídlených v dôsledku konfliktu. 

Pandémia COVID-19 nie je výnimkou

Chudoba a podvýživa sa prehlbuje, nerovnosť rastie a pandémia komplikuje základné zdravotné služby, vzdelanie a ochranu detí a mladých ľudí.

Konflikty a zmena podnebia viedli ešte pred pandémiou k bezprecedentnému nárastu počtu detí, ktoré potrebujú humanitárnu pomoc. COVID-19 teraz situáciu ešte zhoršuje a hrozí, že vytvorí stratenú generáciu.

Plán humanitárnej pomoci UNICEF pre deti v roku 2021 predstavuje ambiciózny program riešenia hlavných výziev, ktorým čelia deti žijúce v konfliktoch a krízach.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Obrázok blogu

Deti a mladí ľudia, ktorí prežívajú krízy, nestratili nádej. Nevzdali sa svojich snov a budúcnosti. Je našou kolektívnou zodpovednosťou konať.

Pandémia COVID-19 spustila krízu vzdelávania. Uzavretie škôl sa dotklo 90 % žiakov a študentov na celom svete. To ešte viac sťažilo učenie detí vysídlených alebo postihnutých humanitárnymi krízami. Vo Venezuele už viac ako milión detí predčasne ukončilo školskú dochádzku a ďalším miliónom hrozí, že sa vydajú rovnakou cestou.

Ekonomická nestabilita a prerušenie dodávok a služieb vracajú desaťročia pokroku, a to aj v boji proti podvýžive - Jemen zaznamenal takmer 10 % nárast prípadov akútnej podvýživy.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Obrázok blogu

Po vypuknutí pandémie sa UNICEF okamžite zmobilizoval, aby znížil prenos vírusu a zabezpečil kontinuitu humanitárnych programov. To zahŕňalo vybavenie zdravotníckych pracovníkov ochrannými osobnými prostriedkami a koncentrátormi kyslíka, rehabilitáciu škôl v Sýrii, poskytovanie bezpečnej vody tisícom ľudí postihnutých povodňami v Južnom Sudáne, i ošetrenie viac ako 350 000 ťažko podvyživených detí v strednom Saheli.

Dieťa sa hrá v provizórnom tábore Sýrčanov v oblasti Baqirha (UNESCO), plnej opustených rímskych a byzantských pamiatok. Minulú zimu počas konfliktu v Idlibe utieklo zo svojich domovov takmer milión Sýrčanov.
Dieťa sa hrá v provizórnom tábore Sýrčanov v oblasti Baqirha (UNESCO), plnej opustených rímskych a byzantských pamiatok. Minulú zimu počas konfliktu v Idlibe utieklo zo svojich domovov takmer milión Sýrčanov. (zdroj: © UNICEF/UN0373358/Ketaz/AFP)
Deti sú prvými obeťami násilia. V dôsledku medzietnických konfliktov v Demokratickej republike Kongo potrebuje viac ako 13 miliónov ľudí humanitárnu pomoc, vrátane 7,8 milióna detí.
Deti sú prvými obeťami násilia. V dôsledku medzietnických konfliktov v Demokratickej republike Kongo potrebuje viac ako 13 miliónov ľudí humanitárnu pomoc, vrátane 7,8 milióna detí. (zdroj: © UNICEF/UN0156457/Vockel)
Mladé dievča sa zotavuje po útoku vo svojom dome v meste Humer, v Etiópii. Od novembra 2020 v oblasti Tigray prebieha ozbrojený konflikt medzi povstalcami TPLF a armádou.  Tisícky ľudí prišli o život, desaťtisíce utiekli do Sudánu.
Mladé dievča sa zotavuje po útoku vo svojom dome v meste Humer, v Etiópii. Od novembra 2020 v oblasti Tigray prebieha ozbrojený konflikt medzi povstalcami TPLF a armádou. Tisícky ľudí prišli o život, desaťtisíce utiekli do Sudánu.  (zdroj: © UNICEF/UN0371491/Soteras/AFP)
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Unicef Slovensko

Unicef Slovensko

Bloger 
  • Počet článkov:  119
  •  | 
  • Páči sa:  160x

Slovenská nadácia pre UNICEF je jedným z 33 národných výborov UNICEFu, ktorých úlohou je hlavne získavanie zdrojov pre potreby programových krajín. Naším poslaním je prispieť k tomu, aby mohli najviac ohrozené deti kdekoľvek vo svete prežiť, boli zdravé, mali zabezpečenú výživu, prístup k pitnej vode, základné vzdelanie, ochranu pred násilím a tiež príležitosť naplniť v živote svoj potenciál. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Iveta Rall

Iveta Rall

73 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

744 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu