Výsledkom je, že viac ako 30 miliónov detí bolo vysídlených v dôsledku konfliktu.
Pandémia COVID-19 nie je výnimkou
Chudoba a podvýživa sa prehlbuje, nerovnosť rastie a pandémia komplikuje základné zdravotné služby, vzdelanie a ochranu detí a mladých ľudí.
Konflikty a zmena podnebia viedli ešte pred pandémiou k bezprecedentnému nárastu počtu detí, ktoré potrebujú humanitárnu pomoc. COVID-19 teraz situáciu ešte zhoršuje a hrozí, že vytvorí stratenú generáciu.
Plán humanitárnej pomoci UNICEF pre deti v roku 2021 predstavuje ambiciózny program riešenia hlavných výziev, ktorým čelia deti žijúce v konfliktoch a krízach.

Deti a mladí ľudia, ktorí prežívajú krízy, nestratili nádej. Nevzdali sa svojich snov a budúcnosti. Je našou kolektívnou zodpovednosťou konať.
Pandémia COVID-19 spustila krízu vzdelávania. Uzavretie škôl sa dotklo 90 % žiakov a študentov na celom svete. To ešte viac sťažilo učenie detí vysídlených alebo postihnutých humanitárnymi krízami. Vo Venezuele už viac ako milión detí predčasne ukončilo školskú dochádzku a ďalším miliónom hrozí, že sa vydajú rovnakou cestou.
Ekonomická nestabilita a prerušenie dodávok a služieb vracajú desaťročia pokroku, a to aj v boji proti podvýžive - Jemen zaznamenal takmer 10 % nárast prípadov akútnej podvýživy.

Po vypuknutí pandémie sa UNICEF okamžite zmobilizoval, aby znížil prenos vírusu a zabezpečil kontinuitu humanitárnych programov. To zahŕňalo vybavenie zdravotníckych pracovníkov ochrannými osobnými prostriedkami a koncentrátormi kyslíka, rehabilitáciu škôl v Sýrii, poskytovanie bezpečnej vody tisícom ľudí postihnutých povodňami v Južnom Sudáne, i ošetrenie viac ako 350 000 ťažko podvyživených detí v strednom Saheli.


