Humanitárna kríza v Sýrii znásobená treskúcou zimou

Od začiatku občianskej vojny v Sýrii v roku 2011 sa životy detí ocitli pod neustálou hrozbou násilia.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Január 2022: Chlapček vykúka zo stanu v zasneženom tábore pre vnútorne vysídlené osoby blízko mesta Afrin v provincii Aleppo kontrolovanej vzbúrencami
Január 2022: Chlapček vykúka zo stanu v zasneženom tábore pre vnútorne vysídlené osoby blízko mesta Afrin v provincii Aleppo kontrolovanej vzbúrencami (zdroj: © UNICEF/UN0580500/Kadour/AFP)

Deti čelia obrovským traumám a psychickému tlaku. Ich domovy, školy, nemocnice i zdroje pitnej vody v ich blízkosti boli zničené. Ceny základných potravín stúpli viac ako 20-násobne v porovnaní s rokom 2010.

Január 2022:  Dieťa hrajúce sa v snehu v tábore pre vnútorne vysídlené osoby v meste Raju v provincii Aleppo kontrolovanej vzbúrencami
Január 2022: Dieťa hrajúce sa v snehu v tábore pre vnútorne vysídlené osoby v meste Raju v provincii Aleppo kontrolovanej vzbúrencami (zdroj: © UNICEF/UN0580505/Watad/AFP)

Nemocnice aj školy stále zostávajú ľahkým terčom paľby. Milióny detí a ich rodín násilie vyhnalo z ich domovov. Už dlhé roky žijú v ťažkých podmienkach v utečeneckých táboroch v Egypte, Iraku, Jordánsku, Libanone a Turecku. Pre tých, ktorí ostali v Sýrii, sa neustále sťahovanie z miesta na miesto stalo jediným spôsobom, ako prežiť.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Január 2022: Letecký pohľad na tábor pre vnútorne vysídlené osoby pokrytý snehom. Tábor sa nachádza v blízkosti mesta Afrin v provincii Aleppo kontrolovanej vzbúrencami
Január 2022: Letecký pohľad na tábor pre vnútorne vysídlené osoby pokrytý snehom. Tábor sa nachádza v blízkosti mesta Afrin v provincii Aleppo kontrolovanej vzbúrencami (zdroj: © UNICEF/UN0580506/Kadour/AFP)
Január 2022: Žena sa zohrieva pri skromnom ohníku v tábore pre vnútorne vysídlené osoby blízko mesta Afrin v provincii Aleppo kontrolovanej vzbúrencami
Január 2022: Žena sa zohrieva pri skromnom ohníku v tábore pre vnútorne vysídlené osoby blízko mesta Afrin v provincii Aleppo kontrolovanej vzbúrencami (zdroj: © UNICEF/UN0580502/Kadour/AFP)

Socio-ekonomické dopady pandémie COVID-19 tak vytvorili krízu na vrchole už prebiehajúcej krízy, ktorá znemožňuje rodinám prístup k základným službám a zasahuje ich tak extrémne tvrdo.

Január 2022: Deti hrajúce sa v snehu v tábore pre vnútorne vysídlené osoby blízko mesta Afrin v provincii Aleppo kontrolovanej vzbúrencami
Január 2022: Deti hrajúce sa v snehu v tábore pre vnútorne vysídlené osoby blízko mesta Afrin v provincii Aleppo kontrolovanej vzbúrencami (zdroj: © UNICEF/UN0580501/Kadour/AFP)
Január 2022: Žena odhŕňa  sneh zo strechy stanu v tábore pre vnútorne vysídlené osoby v meste Raju v provincii Aleppo kontrolovanej vzbúrencami
Január 2022: Žena odhŕňa sneh zo strechy stanu v tábore pre vnútorne vysídlené osoby v meste Raju v provincii Aleppo kontrolovanej vzbúrencami (zdroj: © UNICEF/UN0580503/Watad/AFP)

Viac ako polovica populácie – 11 miliónov ľudí vrátane 6,1 milióna detí – potrebuje humanitárnu pomoc. Vážnosť a zložitosť ich situácie je čoraz vypuklejšia.

Január 2022: Dievča odhŕňa sneh zo strechy stanu v tábore pre vnútorne vysídlené osoby v meste Raju v provincii Aleppo kontrolovanej vzbúrencami
Január 2022: Dievča odhŕňa sneh zo strechy stanu v tábore pre vnútorne vysídlené osoby v meste Raju v provincii Aleppo kontrolovanej vzbúrencami (zdroj: © UNICEF/UN0580504/Watad/AFP)

Podľa poslednej správy UNICEFu je v Sýrii vnútorne vysídlených 6,7 milióna ľudí. Odhadovaných 1,9 milióna ľudí žije v provizórnych či stálych táboroch po celej krajine, čo predstavuje 20% nárast v porovnaní s januárom 2020. Vysoká miera nezamestnanosti spôsobila, že rodičia nie sú schopní zabezpečiť svojim deťom výživnú stravu a teplé oblečenie. Denné výpadky elektrickej energie a nedostupnosť paliva znamenajú, že je pre nich čím ďalej tým ťažšie udržať svoje deti v teple. S príchodom treskúcej zimy a hustého sneženia sa tak vo svojich provizórnych stanoch boria s každodennými problémami ako prežiť.

SkryťVypnúť reklamu
Khalaf, 6, Marasil, 8 a Jalal, 6 sa so svojou mamou po štyroch rokoch vrátili späť do Sýrie. Život je tu však veľmi ťažký. Aby zvládli tuhú zimu, UNICEF im poslal teplé zimné oblečenie.
Khalaf, 6, Marasil, 8 a Jalal, 6 sa so svojou mamou po štyroch rokoch vrátili späť do Sýrie. Život je tu však veľmi ťažký. Aby zvládli tuhú zimu, UNICEF im poslal teplé zimné oblečenie. (zdroj: © UNICEF/UN0497225/UNICEF_2021_16-Feb_Idlib)

Ako pomáha UNICEF

UNICEF je na mieste už od vypuknutia konfliktu a v spolupráci s partnermi zabezpečuje pre deti a ich rodiny dodávky potravín, vody, prístup k čistej vode a toaletám, k vzdelaniu a ďalším službám. S príchodom tuhej zimy sa naši humanitárni pracovníci sústreďujú na distribúciu teplého oblečenia a prikrývok, aby tak deťom pomohli prekonať najťažšie obdobie. S pomocou našich partnerov sa nám podarilo doručiť pomoc v podobe teplého oblečenia viac ako 81 800 deťom vo veku 0 – 14 rokov v severovýchodnej Sýrii, Idlibe a okolí Damašku. Balík zimného oblečenia UNICEF obsahuje zimnú bundu, vlnený sveter, termoprádlo, zimné teplé nohavice, vlnenú čiapku, šál, rukavice, ponožky a čižmy.

SkryťVypnúť reklamu
Čo si nájdu deti a ich rodiny v zimnom balíku pomoci, ktorý distribuuje UNICEF, aby im tak uľahčil prežiť dlhú a tuhú zimu
Čo si nájdu deti a ich rodiny v zimnom balíku pomoci, ktorý distribuuje UNICEF, aby im tak uľahčil prežiť dlhú a tuhú zimu (zdroj: UNICEF)

Aj vy máte teraz možnosť pomáhať spolu s UNICEFom deťom v núdzi. Pošlite im niektorý z Darčekov pre život a pomôžte im tak prekonať to najťažšie obdobie.

Darujte deťom Balíček TEPLO
Darujte deťom Balíček TEPLO (zdroj: UNICEF)
Unicef Slovensko

Unicef Slovensko

Bloger 
  • Počet článkov:  87
  •  | 
  • Páči sa:  86x

Slovenská nadácia pre UNICEF je jedným z 33 národných výborov UNICEFu, ktorých úlohou je hlavne získavanie zdrojov pre potreby programových krajín. Naším poslaním je prispieť k tomu, aby mohli najviac ohrozené deti kdekoľvek vo svete prežiť, boli zdravé, mali zabezpečenú výživu, prístup k pitnej vode, základné vzdelanie, ochranu pred násilím a tiež príležitosť naplniť v živote svoj potenciál. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Iveta Rall

Iveta Rall

50 článkov
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

41 článkov
SkryťZatvoriť reklamu