Mama Bwanga stratila kvôli smrteľným osýpkam už dve deti

Písmo: A- | A+

Toto je príbeh o tom, ako možno jednoduchým spôsobom predchádzať zbytočným úmrtiam detí a o sile očkovania.

Mama Bwanga a jej tri deti čakajú na klinike v Kinshase, dve mladšie budú zaočkované proti osýpkam.
Mama Bwanga a jej tri deti čakajú na klinike v Kinshase, dve mladšie budú zaočkované proti osýpkam. (zdroj: UNICEF/UNI308218/Brown)

Mama Bwanga vie, aký je to pocit prísť o dieťa.

“Boli to zdravé deti s normálnym vývojom, ochoreli a veľmi rýchlo sme o ne prišli. hovorí Bwanga. “Bola to moja štvorročná dcérka, Mireille, ktorá sa začala cítiť zle. Nikdy predtým som o osýpkach nepočula.”

Bwanga si v pamäti vybavuje okamihy hrôzy, ktorú prežívala, keď jej dcérku zachvátila vysoká horúčka a na celom tele sa jej vyhodili vyrážky. “Išli sme s ňou na miestnu súkromnú kliniku, kde jej dali nejaké lieky. Napriek tomu však po niekoľkých dňoch zomrela.”

Medzitým ochorel jej 21-mesačný syn Prince. Trpel vysokou horúčkou a telíčko mal vyhádzané purpurovými vyrážkami ako jeho sestra.

V panike sa Bwanga a jej manžel ponáhľali s chlapcom na inú, väčšiu kliniku, kde poskytovali lepšiu zdravotnú starostlivosť. Poplatky za ošetrenie však boli také vysoké, že si ich nemohli zo svojich skromných príjmov dovoliť zaplatiť, a tak ich na klinike odmietli prijať. Prince zomrel pri návrate domov.

Vľavo: Mama Bwanga (25) so svojím mesačným synom Dieu Mercim čakajú na klinike na vyšetrenie. Vpravo: Mama Bwanga drží v ruke fotku svojho 21-mesačného syna Princa, ktorý zomrel na osýpky.
Vľavo: Mama Bwanga (25) so svojím mesačným synom Dieu Mercim čakajú na klinike na vyšetrenie. Vpravo: Mama Bwanga drží v ruke fotku svojho 21-mesačného syna Princa, ktorý zomrel na osýpky. (zdroj: UNICEF/UNI308223/Brown UNICEF/UNI308208/Brown)

Mama Bwanga žije v oblasti Nsele v Konžskej demokratickej republike. V roku 2019 v krajine vypukla najhoršia epidémia osýpok a vyžiadala si mnoho detských životov. Vo viac ako 70% prípadov išlo o deti mladšie ako 5 rokov.

Aj keby neexistovala hrozba osýpok, život v Kongu je už aj tak dosť ťažký. Krajina je ochromená prebiehajúcim ozbrojeným konfliktom. Len veľmi málo zdravotníckych zariadení funguje normálne. Chudoba je prítomná všade a podvýživa vážne ohrozuje životy detí, ktoré sú náchylnejšie na rôzne ochorenia.

V tomto roku bolo v Kongu zaznamenaných viac ako 5 000 prípadov podozrenia na osýpky. Celosvetovo osýpky zostávajú hlavnou príčinou úmrtí detí mladších ako 5 rokov. Dokonca už pred pandémiou COVID-19 boli prípady ochorenia na osýpky na vzostupe.

Lockdowny a preťažené systémy zdravotnej starostlivosti spôsobili prerušenie očkovacích programov na celom svete. Najviac ohrozené sú pritom kampane očkovania proti osýpkam, čo spôsobilo výpadky v očkovaní týkajúce sa viac ako 140 miliónov ľudí. Mnohé kampane sú pozastavené už viac ako rok.

Mama Bwanga (25) zobrala svojho mesačného syna Dieua a sedemročného Mélého na kliniku, aby ich zaočkovali proti osýpkam. Jej desaťročná dcéra Raissa už zaočkovaná bola.
Mama Bwanga (25) zobrala svojho mesačného syna Dieua a sedemročného Mélého na kliniku, aby ich zaočkovali proti osýpkam. Jej desaťročná dcéra Raissa už zaočkovaná bola. (zdroj: UNICEF/UNI308205/Brown)

Pre každé dieťa, zdravie

Ako najväčší nákupca vakcín na svete UNICEF má viac ako 70 ročné skúsenosti s očkovaním detí proti nákazlivým ochoreniam. Naši terénni pracovníci prekonávajú hory, rieky a kráčajú dlhé kilometre, aby sa pomoc dostala ku každému dieťaťu.

Každoročne zaočkujeme viac ako polovicu detí na celom svete proti smrteľným osýpkam. Aby bola pre deti zabezpečená úplná ochrana proti nákazlivým osýpkam, sú potrebné dve dávky vakcíny. Je to však náročné pre rodiny žijúce v chudobe alebo v odľahlých oblastiach.

“Môj manžel je učiteľ a farmár. Nemali sme peniaze a chýbali nám aj informácie o očkovaní proti osýpkam. Keby som bola vedela o rôznych typoch očkovania, moje deti by neboli zomreli,” hovorí Bwanga. “Môj ročný synček bol taký bystrý a šikovný. V rozhovoroch s ľuďmi bolesť pomaly utícha, ale keď sa vynoria spomienky, stále sa neviem ubrániť slzám.”

Pandémia COVID-19 v súčasnosti ešte viac sťažuje očkovacie programy. Nové prieskumy ukazujú, že viac ako 60 očkovacích kampaní zachraňujúcich životy v 50 krajinách je pozastavených. Tým sú životy detí priamo vystavené riziku nákazy smrteľnými ochoreniami ako sú osýpky, obrna či žltá horúčka.

Zdravotná starostlivosť o deti sa zhoršila

Od začiatku pandémie COVID-19 starostlivosť o detské zdravie sa po všetkých stránkach zhoršila. Tento fakt môže negatívne ovplyvniť pokrok, ktorý bol v očkovacích kampaniach detí zaznamenaný v posledných desaťročiach. V roku 2020

  • Hrozí najmenej 80 miliónom detí mladších ako jeden rok riziko nákazy ochorením, ktorému sa dá jednoducho zabrániť očkovaním

  • Zdravie ďalších 6 až 7 miliónov detí je ohrozené chronickou alebo akútnou podvýživou, čo zvyšuje riziko nákazy smrteľným ochorením

Mama Bwanga a jej tri ostávajúce deti prichádzajú na kliniku v Kinshase, Kongo, aby dala zaočkovať dve mladšie proti osýpkam.
Mama Bwanga a jej tri ostávajúce deti prichádzajú na kliniku v Kinshase, Kongo, aby dala zaočkovať dve mladšie proti osýpkam. (zdroj: UNICEF/UNI308219/Brown)

Dnes je Mama Bwanga rozhodnutá, že nedopustí, aby sa smutná história opakovala.

“Už som stratila dve deti, pretože neboli zaočkované,” hovorí Bwanga. “Preto som prišla do zdravotného strediska, aby som dala zaočkovať svojho mesačného synčeka Dieu Merciho a sedemročného Mélého. Aby si už choroba nevyžiadala ďalší zo životov mojich detí.”

Iba s Vašou pomocou dokáže UNICEF každoročne zaočkovať takmer polovicu detí na celom svete a zaistiť tak, že ochorenia z minulosti aj minulosťou ostanú. Pri pomoci deťom prekonáme všetky prekážky – prejdeme lanové mosty cez rieky, odvezieme sa na losom záprahu či dokonca vakcíny doručíme dronom tak, aby sa k nim dostalo každé dieťa.

Obetavý humanitárny pracovník s prenosným chladiacim boxom s vakcínami prekonáva divokú rieku, aby mohli byť zaočkované deti aj v tých najodľahlejších oblastiach.
Obetavý humanitárny pracovník s prenosným chladiacim boxom s vakcínami prekonáva divokú rieku, aby mohli byť zaočkované deti aj v tých najodľahlejších oblastiach. (zdroj: UNICEF/UNI184260/Lucky8 LLC)
Obrázok blogu


 

Skryť Zatvoriť reklamu