A okrem nej aj bezpečné toalety, aby ste udržali čisté prostredie, a tiež mydlo a vodu, aby ste zastavili šírenie chorôb.
Mať bezpečnú vodu znamená, že ju máte doma, kedykoľvek je to potrebné, a bez kontaminácie. 2,2 miliardy ľudí stále nemajú prístup k bezpečnej pitnej vode.

Vidiecke obyvateľstvo je tomto smere najviac znevýhodnené. Vo vidieckych oblastiach nemá ani základnú pitnú vodu až 8 z 10 ľudí.

Umývanie rúk mydlom a vodou je jedným z najjednoduchších a najúčinnejších spôsobov, ako zabrániť šíreniu chorôb. No 2,3 miliardy ľudí stále nemajú doma základné zariadenia na umývanie rúk mydlom a vodou. To je takmer tretina svetovej populácie.

Takmer polovica sveta (3,6 miliardy ľudí) stále nemá prístup k bezpečnej sanitácii, čo znamená toaletu, ktorá oddeľuje odpad tak, aby s ním ľudia neprichádzali do kontaktu, a systém, ktorý zabezpečuje jeho bezpečnú likvidáciu.
494 miliónov ľudí praktizuje otvorenú defekáciu, čo znamená, že vykonávať potrebu chodia von na okraj cesty, na pole alebo do kríkov. 9 z 10 ľudí, ktorí praktizujú otvorené vyprázdňovanie, žije vo vidieckych oblastiach.

V najmenej rozvinutých krajinách sveta rodí 16,6 milióna žien v zdravotných strediskách s nedostatočnou vodou, sanitárnymi a hygienickými podmienkami, čo ich vystavuje riziku infekcie, ochorenia a smrti.
Každý deň zomrie na choroby spojené s nebezpečnou vodou, sanitáciou a hygienou viac ako 1 000 detí.

Meniaca sa klíma ničí, vysušuje a kontaminuje vodné zdroje. Ak nebudeme konať hneď, do roku 2040 bude 600 miliónov detí žiť v oblastiach s nedostatkom vody.
Pomôcť zlepšiť situáciu detí môžete už dnes zakúpením Darčeka pre život. Vďaka vašej štedrosti môže UNICEF pomáhať tam, kde je to potrebné.
ĎAKUJEME.