Zostávame v Afganistane

UNICEF pracuje v Afganistane už 65 rokov. Neodídeme ani teraz. Detstvo žiadneho dieťaťa by nemalo byť cenou za ozbrojený konflikt. Afganské deti potrebujú mier.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Chlapček v dedine Qara Kamar, provincia Badakhshan, severný Afghanistan.
Chlapček v dedine Qara Kamar, provincia Badakhshan, severný Afghanistan.  (zdroj: © UNICEF/Frank Dejongh)

Afganistan je dlhodobo jedným z najhorších miest na svete pre deti. Nedávny vývoj udalostí v Afganistane si vyžiadal ťažkú daň na deťoch a ich rodinách. Krajina teraz čelí trojitej kríze: ozbrojenému konfliktu, tretej vlne COVID-19 a suchu ničiacom úrodu.

Od konca mája sa počet interne vysídlených ľudí v dôsledku konfliktu a nevyhnutne potrebujúcich okamžitú humanitárnu pomoc viac ako zdvojnásobil a dosiahol počet 550 000.

Ali Mohammad (35) so svojou dcérkou Asmou (1) z Kandaháru. Po tom, ako boli vysídlení zo svojho mesta kvôli konfliktu a vojne, celá rodina býva v tábore Haji, kde však nemajú vhodné ubytovanie. Pre Aliho je veľmi ťažké nájsť si prácu.
Ali Mohammad (35) so svojou dcérkou Asmou (1) z Kandaháru. Po tom, ako boli vysídlení zo svojho mesta kvôli konfliktu a vojne, celá rodina býva v tábore Haji, kde však nemajú vhodné ubytovanie. Pre Aliho je veľmi ťažké nájsť si prácu.  (zdroj: © UNICEF/UNICEF Afghanistan)

Nie je to iba ozbrojený konflikt

Afganistan bol už aj predtým jedným z najnebezpečnejších miest na zemi pre deti. Avšak nedávna eskalácia konfliktu ešte zvýraznila krízovú situáciu, v ktorej sa ocitli deti a ich rodiny žijúce v tejto krajine. Kombinovaný dopad neistoty, vnútorného vysídlenia, chudoby, COVID-19 a nedostatku vody najviac cítia tí najslabší: deti, deti so zdravotným postihnutím, ženy, tehotné ženy a starší ľudia.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Polovica obyvateľov Afganistanu, viac ako 18 miliónov ľudí, vrátane takmer 10 miliónov detí, potrebuje humanitárnu pomoc. Predpovede a odhady odborníkov UNICEF hovoria, že bez okamžitej pomoci 1 milión detí mladších ako 5 rokov môže do konca roka 2021 umrieť na podvýživu.

UNICEF má tiež veľmi vážne obavy, ktoré vyplývajú z eskalácie násilia, súčasťou ktorého sa stáva verbovanie detí do armád znepriatelených strán. Mnohé ďalšie deti sú traumatizované po tom, ako sa stali svedkami hrubého násilia páchaného na ich blízkych.

Aj Vy môžete pomôcť deťom v  Afganistane prostredníctvom jednorázového finančného príspevku.

Ako pomáha UNICEF?

UNICEF poskytuje pomoc v Afganistane už 65 rokov so svojimi 13 pobočkami po celej krajine a spolupracuje s mnohými partnermi. UNICEF naďalej pokračuje vo svojej pomoci v Afganistane, a vyzýva zúčastnené strany na zastavenie násilia páchaného voči deťom.

SkryťVypnúť reklamu

Aby sme v tejto práci mohli pokračovať, UNICEF požaduje voľný prístup k ľuďom potrebujúcim pomoc spolu so zárukami bezpečnosti, ktoré s takýmto prístupom súvisia.

UNICEF má predpripravené zásoby nevyhnutných dodávok, akými sú terapeutická výživa pripravená na použitie a očkovacia látka, po celej krajine. Tiež v súčasnosti zvyšujeme naše úsilie o poskytnutie dodávok život zachraňujúcej vody a zabezpečenie sanitácie - prístup k tečúcej vode a hygienické balíčky.

V krátkodobom horizonte UNICEF poskytuje služby mobilných zdravotných a výživových tímov v táboroch pre vnútorne vysídlené osoby. UNICEF tiež v súčasnosti zvyšuje dodávky vody v táboroch a v oblastiach zasiahnutých suchom, aby znížil utrpenie obyvateľov.

SkryťVypnúť reklamu

V dlhodobom horizonte má UNICEF v pláne dostať sa k takmer 500 000 ľudí trpiacim podvýživou v ťažko dostupných oblastiach, ku ktorým sa v minulosti nepodarilo pomoc doručiť. Tiež zvyšujeme naše úsilie o úplnú elimináciu výskytu detskej mozgovej obrny v krajine. Afganistan spolu s Pakistanom sú v súčasnosti jediné krajiny sveta, kde sa ešte detská obrna vyskytuje.

Deti sa zúčastňujú voľnočasovej aktivity v priestore vytvorenom UNICEFom na strednej škole Peer Mohammad Kakar, v ktorej je ubytovaných viac ako 400 rodín po úteku z ich domovov pred konfliktom. Od začiatku roka 2021 bolo v Afganistane vnútorne vysídlených viac ako 390,000 ľudí, z toho viac ako polovica detí. Kábul, 14. august 2021.
Deti sa zúčastňujú voľnočasovej aktivity v priestore vytvorenom UNICEFom na strednej škole Peer Mohammad Kakar, v ktorej je ubytovaných viac ako 400 rodín po úteku z ich domovov pred konfliktom. Od začiatku roka 2021 bolo v Afganistane vnútorne vysídlených viac ako 390,000 ľudí, z toho viac ako polovica detí. Kábul, 14. august 2021. (zdroj: © UNICEF/UN0502896)

Zástupca UNICEFu v Afganistane Hervé Ludovic de Lys pred niekoľkými dňami povedal na tlačovej konferencii: “Počas poslednej fázy ozbrojeného konfliktu do úplného prevzatia kontroly nad Kábulom UNICEF pokračoval v dodávkach pomoci pre afgánske deti.

SkryťVypnúť reklamu

Napriek všetkým nezodpovedaným otázkam, ktoré sú pred nami, jedna vec je istá: UNICEF v krajine ostáva a bude naďalej doručovať život zachraňujúce dodávky pre každé dieťa a každú ženu. Pracovali sme tu 65 rokov a neodchádzame ani teraz.

Je pravdou, že pre našu vlastnú bezpečnosť v niektorých provinčných oblastiach, nás predstavitelia Talibanu požiadali o pozastavenie dodávok, kým bude opäť obnovený poriadok. Avšak ostávame v dennom kontakte s lokálnymi vodcami takmer v každej provincii a ich odkaz je jasný: chcú, aby sme ostali a pokračovali v našej práci v Afganistane.

Začali sme konštruktívne rokovania s novým vedením, aby bola zachovaná naša prítomnosť v krajine pri humanitárnych operáciách a veríme, že budeme môcť naďalej robiť maximum pre to, aby sme pomohli deťom v núdzi a ich rodinám.”

Mapa s pozíciami UNICEFu v Afganistane
Mapa s pozíciami UNICEFu v Afganistane (zdroj: UNICEF)

Aj Vy môžete pomôcť deťom v  Afganistane prostredníctvom jednorázového finančného príspevku.

Obrázok blogu
Unicef Slovensko

Unicef Slovensko

Bloger 
  • Počet článkov:  116
  •  | 
  • Páči sa:  159x

Slovenská nadácia pre UNICEF je jedným z 33 národných výborov UNICEFu, ktorých úlohou je hlavne získavanie zdrojov pre potreby programových krajín. Naším poslaním je prispieť k tomu, aby mohli najviac ohrozené deti kdekoľvek vo svete prežiť, boli zdravé, mali zabezpečenú výživu, prístup k pitnej vode, základné vzdelanie, ochranu pred násilím a tiež príležitosť naplniť v živote svoj potenciál. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
SkryťZatvoriť reklamu