*
Najskôr veľmi zhustene trocha histórie:
Moskvu založil Jurij Dolgorukij, knieža suzdaľské a veľkoknieža kyjevské. Prvá známa písomná zmienka o Moskve je z r. 1147.


Pamätník zakladateľovi Moskvy Jurijovi Dolgorukému na Tverskom námestí
V 14. storočí, keď sa k nej začali pripájať okolité kniežatstvá, sa Moskva stala sídlom veľkokniežat (neskôr cárov) celej Rusi. V r. 1325 sem preniesli svoje sídlo i patriarchovia ruskej pravoslávnej cirkvi, čím sa značne zvýšil význam Moskvy. Takmer dva a pol storočia boli ruské kniežatstvá pod tatársko-mongolským jarmom. Koncom 15. storočia vznikol ruský národný štát na čele s Moskvou, ktorá má výbornú zemepisnú polohu v strede. Neskoršie veľkú časť Ruska, včítane Moskvy, ovládli poľsko-litovské vojská. V r. 1612 ruské národné vojsko na čele s kniežaťom Dmitrijom Požarským a starostom Nižného Novgorodu Kuzmom Mininom oslobodili Moskvu spod nadvlády poľsko-litevských vojsk.



Prvý svetský pamätník v Rusku - Kuzmovi Mininovi a Dmitrijovi Požarskému na Červenom námestí Keď Peter I. Veľký dal pri ústí rieky Nevy do Fínskeho zálivu na severe Ruska postaviť nové mesto Petrohrad, "okno do Európy", ktoré sa v máji 1712 stalo hlavným mestom Ruska, Moskva napriek tomu neprestala byť "matkou ruských miest".


Vľavo: Petrohrad - Pohľad na Zimný palác (Ermitáž) a Admiralitu a pomník Petrovi I.
Vpravo: Petrohrad - Palácové námestie s budovou hlavného štábu oproti Zimnému palácu
Vo Vlasteneckej vojne r. 1812 po bitke pri Borodine na prístupoch k Moskve Napoleon síce Kutuzova porazil, ale Rusi sa stihli stiahnuť, evakuovať aj civilné obyvateľstvo z mesta, vziať so sebou všetky zásoby potravín a podpáliť ju, takže Napoleon vtiahol do ľudoprázdneho mesta bezzásob. Medzitým Rusi stihli sformovať obrovskú armádu, ktorá Napoleonavyhnala. Bola to prvá prehra Francúzov pri ťažení Európou.



Na hárčeku a známke: Víťazný oblúk na Kutuzovskom prospekte v Moskve na počesť bitky pri Borodine
Na obálke: Kutuzovovo námestie neďaleko Víťazného oblúka so súsoším Kutuzova na koni a múzeom borodinskej bitky (kruhová stavba v pozadí) s obrovským 115 m dlhým panoramatickým obrazom bitky
12. marca 1918 sa Moskva opäť stala hlavným mestom Ruskej republiky, keď sa sem sovietska vláda presťahovala z Petrohradu, ktorého excentrická poloha bola nevyhovujúca.


1. januára 1922 sa Moskva stáva hlavným mestom novovzniknutého ZSSR.
Za Veľkej vlasteneckej vojny sa Nemci po zdrvujúco rýchlom postupe priblížili na niekoľko kilometrov k mestu, aby tu, v bitke pri Moskve, keď sa už tešili, že Vianoce 1941 oslávia v obsadenom meste, utrpeli prvú veľkú porážku v II. svetovej vojne. Bola to veľká psychologická vzpruha pre bojujúcich vojakov i civilné obyvateľstvo v zázemí.


V r. 1941 z vojenskej prehliadky na Červenom námestí nastupovali vojaci priamo do predných frontových línií
V súčasnosti je Moskva hlavným mestom Ruskej federácie.


V strede je oficiálny erb Moskvy - sv. Jurij Pobedonosec (sv. Jurij Drakobijec) na koni kópiou zabíja draka*
Moskva je turisticky jedným z najatraktívnejších miest sveta, plná historických pamiatok, múzeí, divadiel...
Prechádzku Moskvou začneme prehliadkou reprodukcií obrazov starej Moskvy:






Nasleduje ukážka starých meštianskych domov a usadlostí:



Architektúra vysokých domov polovice minulého storočia (medzi nimi i ministerstvá a hotely)







A teraz sa vyberieme na prehliadku Moskvy. Prehliadka Moskvy zvyčajne začína na Červenom námestí. Po jednej strane múry a veže Kremľa s mauzóleom V. I. Lenina, zakladateľa ZSSR, na druhej strane oproti Kremľu veľký obchodný dom GUM, na jednom konci je chrám Vasilija Blaženého (Pokrovskij sobor) a pred ním súsošie Minina a Požarského, na druhom konci Štátne historické múzeum.




Červené námestie s chrámom Vasilija Blaženého, mauzóleom V. I. Lenina a kremeľským múrom so Spasiteľovou vežou je srdcom Moskvy. Bývajú tu aj každoročné vojenské prehliadky na počesť víťazstva v 2. sv. vojne. Najvýznamnejšie prehliadky sa konali v r. 1941 a 1945

Na druhej strane námestia obrovský obchodný dom GUM


Chrám Vasilija Blaženého (Pokrovskij sobor, kedysi Trojickij sobor), dnes múzeum, pobočka Štátneho historického múzea so svojimi umeleckými skvostami je sám skvostom architektúry


Mauzóleum V. I. Lenina pri kremeľskom múre, hore provizórne drevené, dole definitívne

Štátne historické múzeum na druhom konci námestia









Niekoľko ukážok zo zbierok moskovských múzeí
A keď sme pri múzeách, v Moskve ich je veľké množstvo, venovaných histórii, osobnostiam, prírode...






Niektoré z množstva múzeí
Množstvo divadiel



Štátne akademické Veľké divadlo opery a baletu. Je veľkým zážitkom vidieť tu napr. Čajkovského balet Labutie jazero, Musorgského operu Boris Godunov alebo iné diela ruských skladateľov v podaní najlepších ruských umelcov


,

Štátne akademické Malé divadlo a Štátne akademické hudobné divadlo Stanislavského a Nemiroviča-Dančenka

Pamätník neznámemu vojakovi s večným ohňom v Alexandrovom sade pri kremeľskom múre


Stará budova štátnej knižnice a jej staviteľ Baženov
Veľké množstvo galérií



Štátna Treťjakovská galéria - najvýznamnejší ruskí umelci


Štátne múzeum výtvarného umenia A. S.Puškina - najvýznamnejší zahraniční umelci
Podzemné paláce moskovského metra














Bez Metra by doprava v Moskve vyzerala ešte podstatne horšie ako je to teraz v Bratislave, ak by sa vôbec dalo hovoriť o doprave



Moskva nádherných starých chrámov



Moskovská univerzita a technika. Na obálke stará budova univerzity neďaleko Kremľa a výstavnej siene Manéž, pomník Lomonosovovi a nová budova univerzity na Vrabčích horách


Športový areál Lužniki




Moskva prvej polovice minulého storočia




Mesto mostov ponad rieku Moskva








Mesto pomníkov významným dejateľom


Mesto železničných staníc




Mesto hotelov
A hlavne Kremeľ

Kremľu a jeho chrámom a múzeám bude venovaný samostatný článok A nakoniec - história Moskvy v skratke

Moskva býva východiskom "po maršrutam po bližajšich okresnosťach Moskvy i po Zolotom kolcu Rossiji" (pre výlety do blízkeho okolia Moskvy i po Zlatom okruhu Ruska):





To sú výlety do najbližšieho okolia Moskvy


























A to bol výlet po Zlatom okruhu Ruska s návštevou významných starých ruských miest:
Moskva - Zagororsk - Pereslavľ-Zaleskij - Rostov-Velikij - Jaroslavľ - Kostroma - Ivanovo - Suzdaľ - Vladimir - Moskva
Krásne fotografie nájdete na tejto stránke .
Pozn. 1: Pôvodne som uvažoval, že to bude prechádzka jednotlivými ulicami Moskvy, ale mnoho ulíc a námestí zmenilo svoje názvy oproti tým, pod ktorými ich poznám spred niekoľkých desaťročí, keď som ta alebo tade cestovával autom na dovolenku, tak som od toho upustil.
Pozn. 2: Takto akosi zjednodušene vyzerá tématický filatelistický exponát - rozpracovanie a doloženie zvolenej témy filatelistickým materiálom (známkami, hárčekmi, obálkami so známkou, poštovými lístkami (korešpondentkami) so známkou, pečiatkami...).