Kamaráti z Piešťan ma pozývali na výlet na rozhľadňu Klenová nad Brezovou pod Bradlom. Keď som sa na to popozeral na mape a pridal k tomu ešte neskorý odchod z Piešťan, nebolo to pre mňa veľmi lákavé.
Podľa mapy celá cesta k rozhľadni Klenová vedie lesom, žiaden otvorený priestor s výhľadom do okolia, cestou len obdivovať chodník pred sebou, stromy okolo seba a tam hore nebo nad sebou. A ten neskorý začiatok akcie, to tiež nie je veľmi po mojej chuti. Okrem toho ani počasie nevyzeralo bohvieako k svetu. Čo ak rozhľadňa Klenová bude v hmle?
Navrhol som im síce predtým niekoľko iných zaujímavých akcií do rôznych kútov Slovenska, ale to zas nebolo lákavé pre nich. Keď sme sa stretli pred stanicou v Piešťanoch, kde som mal hodinu na prestup na autobus do Brezovej, navrhol som takýto kompromis: rozhľadňa Hájnica nad Trenčianskymi Bohuslavicami, zrúcanina haluzického kostola a haluzická tiesňava s lesníckym náučným chodníkom. Tri zaujímavé turistické objekty. Dva z nich som už poobdivoval v minulosti - zrúcaniny kostola a tiesňavu poniže neho, z rozhľadne som sa ešte po okolí nepoobzeral, na tej som ešte nebol. Chlapcom sa návrh pozdal, prijali ho a vybrali sme sa teda rýchlikom do Nového Mesta a odtiaľ osobným do Bohuslavíc a ďalej už peši.
Krásna prechádzka, vhodná i pre rodiny s menšími deťmi. Turisticky málo navštevované miesta.
*
Cestou do Piešťan premenlivé počasie celkom splnilo predpoveď slovenských meteorológov: zamračené, slabé mrholenie, občasný dážď. Počas túry však ani kvapka, hoci nebo bolo furt len také pochmúrne.


*
Trenčianske Bohuslavice sú vstupom do Bošáckej doliny. Tu sme začínali našu púť. Po ľavej strane obce sa vypínal známy Turecký vrch bez rozhľadne, ale s pekným výhľadom. Napravo od nej je Hájnica, ktorej na vrchole tróni rozhľadňa, na ktorú sme sa vybrali.
Cestou cez obec sme prechádzali popri krásnej jednoposchodovej barokovej kaplnke, národnej kultúrnej pamiatke, ktorá je pozostatkom niekdajšieho kaštieľa Erdödyovského rodu. Kaplnka má vzácnu rokokovú výzdobu, čím patrí medzi najcennejšie na Slovensku. Neďaleko kaplnky je pekná dvojposchodová zvonica.











*
Pekná rozhľadňa je postavená na najvyššom mieste vrchu Hájnica, vysokom len 341 m.n.m. Je to 7,3-metrová jednoposchodová stavba drevenej konštrukcie. Ponúka pekné výhľady do Bošáckej doliny, hore Považím, na okolité obce, zrúcaninu románskeho kostola, hrad Beckov, Biele Karpaty a Považský Inovec. K rozhľadni vedie zeleno značený turistický chodník z Trenčianskych Bohuslavíc a z Haluzíc.

















*
Cestou po železnici či po ceste upúta zdiaľky zrúcanina kostolíka na kopci neďaleko Nového Mesta n. V.Na vyvýšenine nad obcou Haluzice a pod rozhľadňou Hájnica sa nachádza zrúcanina opevneného neskororománskeho kostolíka. Kostolík bol postavený v 1. V priebehu času bol prestavovaný, rozšírený a obohnaná obranným valom so vstupnou vežou a strielňami. Kostolík patrí katolíckej cirkvi, ale v čase protihabsburských povstaní v r. 1540-1620 a krátko aj na začiatku 18. storočia patril evanjelikom. Je z neho krásny pohľad na Považie.
















*
Pod kopcom, na ktorom je umiestnený kostolík, je známa Haluzická tiesňava, ktorú vytvoril Haluzický potok. Hoci ňou nevedie žiadna turistická značka, vedie ňou náučný chodník. Roklina je hlboká 50 m, široká 200 m a dlhá 1 km. Prechádzka Haluzickou tiesňavou je nenáročná a zaujímavá. Nachádzajú sa v nej rôzne kaskády, hrádze a vodopádiky. Chodník je na strmých miestach upravený schodíkmi a po jeho okraji sú na niektorých miestach uviazané aj laná. Prechádzka tiesňavou pripomína prechádzku džungľou, vegetácia v tiesňave je pestrá a divoká. Tiesňava je však dosť agresívna, rozširuje sa a je nebezpečím aj pre kostolík nad ňou. Je prírodnou pamiatkou.




























*
Na záver ešte dva zábery z ďalšej krásnej a krátkej tiesňavy, tentoraz Stráňavskej medzi kopcami Polom a Hoblík, ktorú som navštívil v týždni.

