Martin-Lučenec - bicyklom + šľapcúgom

Predo mnou mapa. Presnejšie: dve mapy - jedna turistická pre peších turistov, druhá cykloturistická pre cykloturistov. Reku, vyberiem sa kdesi, veď sa ukazuje nádherný deň. No a voľba padla na Lučenec a nádherný deň to naozaj aj bol.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (21)

* * *
Lučenec, málo známy kopec nad Sklabiňou a Sklabinským Podzámkom, o ktorom nevedia ani mnohí Martinčania. A keď som sa v Sklabini pýtal mládencov a dievčat, ako sa dostanem na vrch Lučenec, tiež len bezradne krčili plecami, hoci radu som ani nepotreboval, veď turistické chodníky v Turci sú dobre značené. Lučenec sa medzi vysokofatranskými končiarmi stratí, veď čo už tu znamená výška 1041 m. To je naozaj len prechádzka, nie túra, ale napriek tomu by som dievčatám neodporúčal ísť ta ako na špacír v ihličkových topánkach:-)Ak je to možné, tak spájam pešiu turistiku s cykloturistikou. V Turci sa veľmi vhodne dopĺňajú tieto dva druhy turistiky, je tu veľké množstvo turistických i cykloturistických dobre značených trás. Tak to bolo aj teraz. Do Sklabine na mojom tátošovi, tam som ho uviazal naprostred dediny a ďalej som už šiel šľapcúgom, hoci cyklistická trasa vedie aj Sklabinskou dolinou. Pre cyklistov sú prístupné prakticky všetky malo- i veľkofatranské doliny Turca. Cesta do Sklabine sa dá z Martina absolvovať niekoľkými trasami: naokolo cez Sučany, Turčiansku Štiavničku a Sklabinský Podzámok, cez Diakovú, cez Dražkovce... Všetky som už toho roku absolvoval neraz, tak som teraz zvolil zas inú, trošku netradičnú trasu: z Martina popri skanzene v Jahodníckych hájoch, poľnými cestami popri osade Dolina do Dražkoviec, odtiaľ cez Záborie, hoci táto dedinka sa dá obísť ľahšou cestou po hlavnej a už som v Sklabini. Tie ďalšie trasy popíšem niekedy inokedy v spojitosti s inými zaujímavosťami. A teraz nasleduje fotoreportáž z cesty na Lučenec.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Obrázok blogu


Turistická mapa: modrou cesta bicyklom, žltou cesta šľapcúgom

Obrázok blogu


Cykloturistická mapa s vyznačenými trasami po cestách, poľných a horských cestách dolinami Malej a Veľkej Fatry pre cestné bicykle (zelený cyklista) a horské bicykle (modrý cyklista)

Obrázok blogu


Prvou zastávkou bol prameň medokýša pri skanzene. Napiť sa, naplniť si fľašu na cestu a ide sa ďalej

Obrázok blogu


Ďalšia zastávka a pohľad na skanzen spoza plota

Obrázok blogu



Obrázok blogu


Neďaleko skanzenu črieda oviec s výstavným baranom s mohutnými fičúrskymi rohmi

Obrázok blogu


Poľnou cestou cez kopec, za ním učupená osada Dolina, takmer neviditeľná medzi stromami. V pozadí Veľká Fatra

Obrázok blogu


Panoráma Veľkej Fatry od Dražkoviec

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu


Panoráma Veľkého a Malého Kriváňa spod Záboria

Obrázok blogu



Obrázok blogu


Moja srdcová slabosť - drevenice. Pekné drevenice v Záborí

Obrázok blogu


Pamätná izba Jonáša Záborského, prvého slovenského ekumenistu (pochádzal z evanjelickej rodiny, stal sa evanjelickým kňazom, neskôr pôsobil a zomrel ako katolícky kňaz) v jeho rodisku Záborí zatvorená.

Obrázok blogu


Pekne obnovený domček z r. 1884 naprostred Sklabine

Obrázok blogu


Cesta do Sklabinskej doliny viedla aj popri pamätnom dome, na ktorom 21. 8. 1944 zaviala československá zástava ako znak prihlásenia sa Slovákov k obnove Československej republiky

Obrázok blogu


Cesta Sklabinskou dolinou prístupná i cykloturistom

Obrázok blogu


Končí modrá značka, ďalej sa odbočuje dolinkou po žltej

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu


Upozornenie na kraji lesa

Obrázok blogu


Cestou hore sa strieda les s čistinkami. Pekný výhľad z čistinky

Obrázok blogu

Dva stromy ako dvaja pritúlení milenci: starý smrek a dub v objatí

Obrázok blogu


Nepripomína tento strom niečo?

Obrázok blogu


Pohľad na Krivánsku Malú Fatru

Obrázok blogu



Obrázok blogu


Výhľad na Katovu skalu nad Sklabinským Podzámkom a na veľkofatranský Kľak

Obrázok blogu


Vrcholová značka: jednou cestou hore, druhou dole

Obrázok blogu


Pohľad južným smerom na Tlstú

Obrázok blogu


Panoráma turčianskej záhradky s hrebeňom Malej Fatry

Obrázok blogu

Chutná studená pramenistá voda zásobujúca napájadlo v Sklabinskej doline

Obrázok blogu


Prameň čistej vody priamo v dedine

Obrázok blogu



Obrázok blogu


Cesta domov popri chránených mohutných lipách pri dražkovskom kostole...

Obrázok blogu


...a Atilovom hrobe a som na našom sídlisku.

SkryťVypnúť reklamu

Pozn.: Turistická mapa Slovenska s trasami v mer. 1:50000 je tu

Ján Urda

Ján Urda

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  725
  •  | 
  • Páči sa:  291x

jednoducho dôchodca, jednou rukou na blogu, druhou nohou v hrobe so životnou zásadou podľa Diderota: "Lepšie je opotrebovať sa, ako zhrdzavieť" Zoznam autorových rubrík:  Detstvo - spomienkyŠkola - spomienkyPráca - spomienkyCestovanieZ TurcaStaroba - spomienkyFilatelia - svet poznaniaSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Anna Brawne

Anna Brawne

103 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Věra Tepličková

Věra Tepličková

1,067 článkov
INESS

INESS

106 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Lucia Nicholsonová

Lucia Nicholsonová

207 článkov
reklama

SME si všimli

Ako CIA hľadala Archu zmluvy – Donald Trump odtajnil dokumenty

Vladimír Benčík

Ako CIA hľadala Archu zmluvy – Donald Trump odtajnil dokumenty

Príbeh ako z thrilleru - CIA na diaľku odhalila polohu Archy zmluvy

  • 4. apr
  • Páči sa: 16x
  • Prečítané: 723x
  • 1
Zavraždený Marek bol stelesnením slušného človeka

Jozef Foltýn

Zavraždený Marek bol stelesnením slušného človeka

Marek Glodič bol ten najslušnejší človek akého som v živote stretol

  • 3. apr
  • Páči sa: 112x
  • Prečítané: 2 581x
  • 4
Včelárske tradície a zvyky na Slovensku

Matúš Radusovsky

Včelárske tradície a zvyky na Slovensku

Bohaté včelárske tradície Slovenska – od historických postupov po súčasné metódy odovzdávané z generácie na generáciu.

  • 26. mar
  • Páči sa: 6x
  • Prečítané: 354x
  • 0
O Západnom brehu...

Dávid Polák

O Západnom brehu...

...alebo o Judei a Samárii, ako tomuto územiu niektorí hovoria, sa veľa rozpráva, ale oveľa menej naozaj vie.

  • 7. mar
  • Páči sa: 17x
  • Prečítané: 978x
  • 2
John Portasik (Ján Portášik) - Príbeh (ne)obyčajného človeka

Miloš Majšík

John Portasik (Ján Portášik) - Príbeh (ne)obyčajného človeka

Životný príbeh chalana, potomka slovenských prisťahovalcov do USA, ktorý napriek svojej chorobe šiel za svojím cieľom.

  • 27. feb
  • Páči sa: 43x
  • Prečítané: 2 205x
  • 1
Hlava XXII v štátnom IT

Marcel Rebro

Hlava XXII v štátnom IT

Spolu s "katastrálnym vírusom" skvelá kombinácia ako stráviť pracovný deň v nekonečnom cykle

  • 17. feb
  • Páči sa: 105x
  • Prečítané: 2 087x
  • 2

Hlavné správy zo SME.sk

Kaľavský zachraňoval na súde advokáta takáčovcov Ribára. Hovoril najmä o Čurillovi
Denacifikácia po slovensky a rusky: S nacistom proti nacistom (komentár šéfredaktorky)
Je dielom komunistického experimentu. Už aj Slováci zistia, čím BYD drví Teslu
Ivermektín po covide propagujú ako liek na rakovinu. Čo na to hovorí veda?
reklama
SkryťZatvoriť reklamu