Zatiaľ som poznal len Tlstú horu nad Černovou pri Ružomberku, na ktorej som bol s ružomberskými turistami, ktorí tam každoročne robia Trojkráľový výstup. O rozhľadni nad Dohňanmi neďaleko Púchova som síce vedel, sledujem aktivity klubov turistov z regiónu, ktorí tam často robia akcie, ale v súvislosti s ňou som zaregistroval len Dohňany a Púchovskú dolinu, nie Tlstú horu.
Tentoraz som sa vybral so zvolenskými turistami z KŽC na túto Tlstú horu nad obcou Dohňany pri Púchove. Hlavným objektom vychádzky bola rozhľadňa Púchovskej doliny. Kým som čakal na zvolenských turistov na vrútockej stanici, vylúštil som prvú krížovku zo sobotnej Pravdy s citátom Michaela de Montaigne:
Aby sme otužili ducha, treba otužiť svaly
Pekné odporúčanie tohto stredovekého francúzskeho mysliteľa. No a my, turisti, sa tohto jeho odporúčania aj prakticky držíme. Otužujeme nielen svaly, telo, ale tým otužujeme aj svojho ducha, udržiavame si tým pohybom nielen telesnú, ale aj duševnú sviežosť. Alebo sa o to aspoň snažíme. Jedni viac, druhí menej. Jedni úspešnejšie, druhí menej úspešne. Ale snaha je u všetkých turistov.
Náučný chodník Tri skaly i rozhľadňa na Tlstej hore sa nachádzajú v chotári obce Dohňany. Náučný chodník začína i končí v obci, ale my sme sa ta vybrali okľukou z Púchova, takže sme neprešli celým náučným chodníkom. Začínali sme na stanici v Púchove, pokračovali po modrej značke smerom na Lednické Rovne, pri horárni nad osadou Keblie sme značkovaný chodník opustili a šli neznačkovanými lesnými cestami. Kedysi, keď som sa vybral sám z Púchova krížom k hradu Lednica a na Lednické bradlo, v osade Keblie som stratil modrú značku, aj trocha som poblúdil, ale nakoniec, keď som šiel len tak naverímboha intuitívne len za nosom, cez kopec som dostal do Hornej Breznice a tam som modrú značku znova objavil a na hrad a bradlo som sa po nej pohodlne dostal. Teraz sme nikde neblúdili, lesnými cestami popod hrebeň sme sa dostali na Dlhú lúku, kde sme sa napojili na náučný chodník Tri skaly, po ktorom sme prišli k rozhľadni a od nej ďalej náučným chodníkom cez Čertovu skalu a Lazovskú skalu až do obce Dohňany.
Takto sme namiesto náučného chodníka Tri skaly (skala Vieska, Čertova skala a Lazovská skala) absolvovali náučný chodník "Len dve skaly" (Čertova skala a Lazovská skala). Skala Vieska leží nad osadou Vieska, Lazovská skala leží nad osadou Lazy a Čertova skala, leží približne na polceste medzi rozhľadňou a Lazovskou skalou.
Hlavným cieľom bola rozhľadňa, ktorá sa volá rozhľadňa Púchovskej doliny. Hoci je postavená na vrchole s výškou len 651 m a sama rozhľadňa má výšku 21,5 m, je z nej nádherný kruhový výhľad nielen na blízke okolie Bielych Karpát, ale až na vzdialenú časť Javorníkov, Kysucké vrchy, obe Malé Fatry (Lúčanskú a Krivánsku) či Strážovské vrchy. Z končiarov, ktoré za pekného počasia vidno, možno spomenúť: Kýčeru, Makytu, Kohútku, Stolečné, Vápeč, Homôlku, Inovec, Chotúč, Vršatské Bradlá, Malý Javorník, Stratenec, Veľký Javorník, Čemerku, Kykuľu, Veľkú Raču, Ľadonhoru, Kľak, Reváň, Strážov, Klapy, Súľovské skaly, Malý a Veľký Rozsutec, Stoh, Veľký Kriváň, Malý a Veľký Manín, teda rozhľad naozaj krásny. Pretože nám počasie prialo, krásne priam letné slnečné, všetko toto sme mohli z výšky krásnej šesťposchodovej celodrevenej stavby z červeného smreka (smrekovca) obdivovať.



































































































Pozn.: Na paneli pod rozhľadňou je zoznam rozhľadní Javorníkov, medzi nimi je uvedená aj táto rozhľadňa Púchovskej doliny. Okrem nej sú tam aj rozhľadne na Kamenitom, na Stratenci a na Marťákovom vrchu. Na každej z nich som už bol.
*