Okrem neho sú národnými prírodnými pamiatkami tieto ďalšie vodopády: Brankovský neďaleko Podsuchej v Nízkych Tatrách, Bystrô pod Poľanou nad Detvou, Kľacký v Lúčanskej Malej Fatre nad Vríckom a Lúčanský v Chočských vrchoch priamo v obci Lúčky. Ďalšie krásne vodopády nie sú vyhlásené za národné prírodné pamiatky, pretože sú súčasťou väčších celkov, ktoré sú vyhlásené za chránené územia niektorého stupňa.
Starohutský vodopád sa nachádza len na skok od Novej Bane, je ľahko prístupný aj pre rodiny s malými deťmi a je vysoký len čosi vyše 5 m. Najviac vody ním preteká na jar, keď sa na okolitých kopcoch topí sneh, ale podľa môjho názoru najkrajším je (podobne ako aj ďalšie vodopády) v zime, keď je čiastočne vodopádom a čiastočne ľadopádom. Navštívil som ho viackrát, hoci z Turca je to trochu odruky.
Návštevu vodopádu možno kombinovať aj s ďalšími aktivitami: obdivovaním okolitých miest a dedín a ich pamätihodností, výstupom na Veľký Inovec, potulkami po štáloch (kopaniciach, lazoch). V Starej Hute, ktorá je miestnou časťou Novej Bane, bola jedna z prvých sklární niekdajšieho Uhorska, v okolitých horách sa dolovalo zlato a striebro.
Jarnú návštevu vodopádu v apríli s veľa vodou som spojil s obhliadkou Novej Bane, národnej prírodnej pamiatky Andezitové kamenné more pri Malej Lehote a cestou peši z Malej Lehoty do Novej Bane. Jesennú návštevu vodopádu v septembri s málo vodou po dlhšom suchu sme s priateľmi nadsedemdesiatnikmi uskutočnili popri "hviezdicovom" výstupe na Veľký Inovec (oni sa ta vybrali z Machuliniec cez Obycké lúky, ja z Hornej Lehoty), aby sme sa potom spustili dole cez Bukovinu k vodopádu. Zimnú návštevu som celú venoval len vodopádu a mestu Nová Baňa.
Návšteva č. 1
Zo železničnej stanice do mesta peši, počas čakania na autobus zbežná prehliadka slávneho starobylého banského mesta Nová Baňa, autobusom do Malej Lehoty, peši po ceste na železničnú stanicu Nová Baňa s odbočkou k vodopádu
Nová Baňa je staré kráľovské banské mesto, kde sa v okolitých baniach ťažilo zlato a striebro. Nová Baňa patrila do skupiny Zväzu stredoslovenských banských miest spolu s Banskou Bystricou, Banskou Štiavnicou, Kremnicou, Ľubietovou, Pukancom a Banskou Belou. V r. 1722 tu prvý raz v Európe použili v bani parný stroj na odčerpávanie spodnej vody.









Po presune autobusom do Dolnej Lehoty a cestou späť na žel. stanicu v Novej Bani




















Návšteva č, 2
"Hviezdicový" výstup na najvyšší vrchol Pohronského Inovca, Veľký Inovec. Hoci Veľký Inovec v Pohronskom Inovci má prívlastok "Veľký", je nižším, ako Inovec, najvyšší vrchol Považského Inovca. Chlapci z Piešťan išli hore z jednej strany, ja z druhej, stretli sme sa pod Inovcom a potom cestou do Novej Bane ku vlaku sme sa zastavili pri vodopáde. Cestou hore som sa kochal pohľadmi na pohorie Vtáčnik, cestou dole na pohorie Štiavnické vrchy.







































Návšteva č. 3
Peši v januári zo železničnej stanice Nová Baňa k vodopádu s prechádzkou mestom.
















