Pre mňa to bol overovací test, ako som na tom s kondíciou oproti vlaňajšku, keďže medzitým som si dva razy poležal v nemocnici. Moje doterajšie tohoročné akcie boli len také prechádzkové, tak si reku overím, čo vládzem. Ak by som nevládal, tak sa vrátim dole. Ale nie, vydržal som to až do Bystrice.
Cesta do Dedovky verejnými hromadnými prostriedkami: do Čadce vlakom, odtiaľ autobusom do centra Oščadnice a prestup na autobus do Dedovky, takže bol čs aj na prehliadku pekne upraveného centra Očadnice. Z Dedovky z dolnej stanice lanovky hore na hornú stanicu pri chatách na Rači Lanovkou. Hoci niektorí zdatní sa vybrali hore peši, väčšina sa vyviezla lanovkou. Pri mojom predchádzajúcom výstupe na Veľkú Raču som tiež hore vyšiel peši, hoci v ten deň bola lanovka bezplatná.
Veľká Rača je najvyšší vrch Kysuckých Beskýd - 1236 m. n. m. a leží na slovensko-poľskej hranici. Od hornej stanice lanovky na vrchol je to už len okolo 300 m stúpania. Z vrchola sa spočiatku ide po hranici cez Malú Raču do sedla pod Orlom, kde sa hranica opúšťa a už je praktiky le klesanie cez Kýčeru, Senkov a Dedovú až do centra Starej Bystrice. Okrem vrcholu Veľká Rača, odkiaľ je pekný výhľad na Moravsko-sliezske Beskydy, Malú Fatru (Krížava, Veľký Kriváň, Veľký Rozsutec), Západné Tatry a Roháče (Baníkov, Osobitá), Nízke Tatry (Ďumbier, Chopok), Javorníky )Veľký Javorník), Babiu horu či Pisko je počas výstupu i zostupu viacero výhliadkových miest.
Stará Bystrica je pekná obec s orlojom, jediným na Slovensku. Nad obcou sa týči vysoká rozhľadňa na Bobovci. Na návštevu rozhľadne nebol čas, ale na nej som bol už predtým. O starobystrickom orloji mám samostatný článok tu: https://urda.blog.sme.sk/c/238186/Slovensky-orloj.html









































































.