
* * *
Vo svete je bežné, že poštové správy v čase inflácie vydávajú známky označené len písmenami a neuvádzajú na nich ich nominálnu hodnotu. Takúto prax v nedávnej dobe zaviedla napr. ruská pošta, kde známky pre list mali označenie "A" a pre poštový lístok (korešpondentku, pohľadnicu...) "Б". Obyčajne boli na obálkach a pohľadniciach priamo vytlačené - tam sa vydávajú takmer výlučne s vytlačenou známkou. Takéto známky spĺňali svoju pôvodnú funkciu aj vtedy, keď sa v dôsledku inflácie poštová tarifa zvýšila, a to bez dodatočného dofrankovania.
Na takúto zahraničnú prax naviazala aj Slovenská pošta, a. s., 14. febr. 2007 vydaním prvej "večnej známky", nazvanej "Blahoprajná známka - Kytica". V bývalom Československu platili všetky známky vydané po menovej reforme v r. 1953 až do konca r. 1992, do rozpadu federácie. Dokonca platili aj po rozpade ako tzv. známky súbežné, t. zn. že do určitého termínu sa mohli používať súčasne (súbežne) v SR známky SR i bývalej ČSFR od menovej reformy v r. 1953, pričom 1 Kčs sa rovnala 1 Sk a v ČR známky ČR i bývalej ČSFR, pričom 1 Kčs sa rovnala takisto 1 Kč. Tak mohli vzniknúť rôzne filatelistické zaujímavosti zmiešanej frankatúry československých a slovenských známok na tej istej zásielke, napr. známka Kováča so známkou Havla, Husáka, Svobodu, Novotného, Zápotockého, Gottwalda, Beneša či Masaryka, čo filatelisti aj v hojnej miere využívali. Táto prax je prevzatá aj Slovenskou poštou, takže v súčasnosti platia všetky slovenské známky vydané po 1. jan. 1993, teda od vzniku SR.
Teraz k tej "večnej známke" alebo "známke navždy". Je na nej uvedené: "T 2 50g". Čo to znamená? Všetko tam má svoj jednoznačný význam - známka má výplatnú hodnotu pre takúto zásielku: "T" - zásielka v tuzemskom styku, "2" - list 2. triedy (rýchlosť doručenia - obyčajný), "50g" - hmotnosť listu do 50 g (základná). Pretože poštovné za list aj za pohľadnicu je rovnaké, tak známka platí aj pre pohľadnice. V súčasnosti je poštová tarifa pre tento druh zásielky 10 Sk, teda známka má výplatnú hodnotu 10 Sk. Ak sa zvýši poštová tarifa napr. na 11 Sk, známka bude mať výplatnú hodnotu 11 Sk, hoci ste ju mohli skôr kúpiť za 10 Sk. Preto táto známka sa označuje ako "známka navždy" alebo "večná známka". V budúcom roku bude vydaná známka aj pre list 1. triedy a možno i ďalšie známky pre iné hmotnostné kategórie.
Dokonca tieto známky budú platiť na pôvodný účel aj po prechode SR na euro, t. j. aj potom budú môcť byť použité na zásielku 2. triedy do 50 g alebo na pohľadnicu. Známky, na ktorých je uvedená nominálna hodnota v Sk, s najväčšou pravdepodobnosťou po určitom termíne stratia platnosť a budú sa používať len takéto "večné známky" a nové známky s nominálnou hodnotou uvedenou v novej mene, t. j. v eurách. Vychádzam pritom z praktického hľadiska: nebudú sa stále prepočítavať Sk na eurá, to by značne zdržovalo prevádzku na poštách. Je to podobné, ako sa po prechodnej dobe nebudú používať korunové peniaze ale iba peniaze eurové.
Takéto "večné známky" alebo "známky navždy" akoby "odolávajú" inflácii a zvyšovaniu poštových taríf, čo neplatí pre známky s vytlačenou nominálnou hodnotou uvedenou v platnej mene. Možno povedať, že má akúsi "plávajúcu" nominálnu hodnotu, kopírujúcu infláciu a zvyšovanie poštových taríf. Takže takúto známku je vhodné nakupovať aj do zásoby. Keby (čisto teoreticky) pošta znížila poštové tarify, hodnota známky by sa znížila.
Celkom zaujímavá známka, ktorá bez ujmy prežije nielen zmenu poštových taríf ale dokonca aj zmenu meny, nie?