*
Poštová známka napĺňa viacero poslaní. Najdôležitejším z nich je sícepotvrdenie o zaplatení služieb pošty, ale veľký význam má ajštátno-propagačné poslanie poštovej známky. Slovenská pošta, a. s., odsvojho vzniku v r. 1993 aktívne napĺňa túto propagačnú funkciu známkyaj tým, že vydáva spolu so zahraničnými poštovými správami spoločnévydania známok, ktoré majú rovnaké zobrazenie a sú vydávané u nás vnašej mene a u partnerských pôšt v ich mene. Niekedy je to jedenobrázok pre obe pošty, inokedy sú to obrázky dva - každý so vzťahom kjednej z nich.Tých vydaní bolo doteraz niekoľko.
*



V r. 1993 vydali známku so spoločným námetom sochy Jána Nepomuckého, ktorá je na pražskom Karlovom moste, z ktorého údajne bol Ján Nepomucký zhodený do Vltavy, spoločne Česká republika, Nemecko a Slovensko. Ján Nepomucký má síce so Slovenskom málo spoločného, k vydaniu známky došlo tak, že vydavateľské plány sa robia so značným predstihom. Preto aj táto známka bola plánovaná a s nemeckou stranou dohodnuté jej vydanie ako československá ešte pred rozdelením federácie. Po jej rozdelení každá zo samostatných republík vydala svoju známku.


V r. 1993 vydali Česká republika a Slovenská republika známku so spoločným námetom k 1130. výročiu príchodu Cyrila a Metóda do našich krajov, udalosti, ktorá sa významne zapísala do dejín oboch národov. Aj táto známka bola pôvodne pred rozdelením federácie plánovaní ako známka československá.



V. r. 1996 vydali známky so spoločným námetom Česká republika, Švédsko a Slovensko. Je ňou reprodukcia obrazu Barokové kreslo od uznávaného švédskeho maliara, maďarského Žida, ktorý vyrastal na Slovensku v Levoči a Spišskej Novej Vsi, študoval a pôsobil v Prahe a v r. 1939 pred hrozbou fašizmu emigroval do Fínska a odtiaľ do Švédska, kde sa usadil natrvalo a stal sa uznávaným umelcom.



V r. 2002 vydali známky so spoločným námetom Čína a Slovensko. Sú na nich Bojnický zámok z našej strany a terasy v Handan z čínskej strany.







V r. 2004 pri príležitosti rozšírenia Európskej únie vydali novoprijaté štáty známky so spoločným námetom - vlajkami desiatich nových členov, pričom vlajka vydavateľského štátu je vyčlenená v dolnom ľavom rohu.


V r. 2004 vydalo Slovensko ďalšiu známku so spoločným námetom s Poľskom. Sú na nej vyobrazení pltníci na Dunajci.


V r. 2006 vydalo Slovensko známky so spoločným námetom s Indonéziou. Sú na nich bábky z bábkového divadla.


V tomto roku vydalo Slovensko známky so spoločným námetom so San Marinom. Sú na nich Oravský hrad z našej strany a La Rocca o Guaita zo sanmarinskej strany.
*
V tejto vydavateľskej politike bude Slovenská pošta pokračovať aj v nasledujúcich rokoch. Najbližšie v budúcom roku to budú vedno s Českou republikou známky venované významnému hudobnému folkloristovi, kameramanovi, filmovému režisérovi a fotografovi Karolovi Plickovi.