Věštci a proroci

V domácej knižnici mám malú zbierku básní. Vydaná bola v r. 1918 v New Yorku. Věštci a proroci. Z československých básníků nové doby vybral a upravil Ferd. Písecký.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (35)


* * *

Obrázok blogu

Obal knihy

Obrázok blogu

Prvá dvojstrana - kresba Josefa Mánesa a úryvky zo Slávy dcéry od Jána Kollára a Slávy šľachetným od Karola Kuzmányho

Obrázok blogu

Titulná strana výberu

O Ferdinandovi Píseckom som našiel útržkovité informácie: Čech, príslušník rakúskej armády na východnom fronte, hneď na začiatku padol do ruského zajatia, kapitán čs. légií, pobočník M. R. Štefánika, propagátor č.-s. vzájomnosti, politik, pedagóg, po prevrate riaditeľ učiteľského ústavu v Modre.Zaujímavý výber. Zaujímavý dobou a miestom vydania, výberom básnikov a básní. Vydaný v priebehu 1. svetovej vojny burcoval za vytvorenie spoločného štátu Čechov a Slovákov. Je tam však jedna závažná chyba: Kuzmánymu okrem Slávy šľachetným pripisuje aj autorstvo hymny Nad Tatrou sa blýska. Najvyššie uznanie zostavovateľa výberu spomedzi všetkých českých a slovenských básnikov patrí mošovskému rodákovi Jánovi Kollárovi, najväčšiemu burcovateľovi Čechov a Slovákov. A to je uznanie od Čecha, hodné pozornosti. Ján Kollár, ktorý 30 rokov pôsobil ako evanjelický farár v Pešti, si to zaslúžil zrejme nielen z toho dôvodu, že aj medzi Slovákmi presadzoval za spisovný jazyk češtinu, obohatenú o slovenské výrazy, ale hlavne burcujúcou skladbou Slávy dcéra , ktorá mala široký ohlas ako v Čechách, tak aj na Slovensku. Hoci mal Kollár veľký vplyv na Štúrovcov, rozišiel sa s nimi, keď Štúrovci presadili stredoslovenské nárečie za spisovný slovenský jazyk. Slávne sú jeho "Slávme slávne slávu Slávov slávnych", alebo "...voláš-li: "Slovan", nechť se ti ozve: "Člověk" " alebo " Sám slobody kto hoden, slobodu vie vážiť si každú". Napriek tomu Ferdinand Písecký v úvode k výberu tvrdo rozlišuje medzi národom českým a národom slovenským.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Obrázok blogu

Prvá strana úvodu napísaná 16. okt. 1917, keď ešte plne zúrila svetová vojna

Obrázok blogu

Z úvodu zbierky uznanie vyslovené Kollárovi

Obrázok blogu
Obrázok blogu

Obsah výberu

Obrázok blogu

Obrázok blogu

Ján Kollár a evanjelický kostol v Pešti, kde pôsobil 30 rokov

Vo výbere sú títo autori: J. KOLLÁR, F. L. ČELAKOVSKÝ, K. KUZMÁNY, S. CHALUPKA, B. JABLONSKÝ, O. SLÁDKOVIČ, S. B. HROBOŇ, K. HAVLÍČEK, J. KALINČIAK, J. KRÁĽ, V. PAULÍNY-TÓTH, J. V. FRIČ, J. BOTTO, V. HÁLEK, J. NERUDA, V. ŠOLC, A. HEYDUK, S. ČECH, S. HURBAN-VAJANSKÝ, J. V. SLÁDEK, L. QUIS, E. KRÁSNOHORSKÁ, P. O. HVIEZDOSLAV, J. VRCHLICKÝ, J. SPÁČIL-ŽERANOVSKÝ, F. S. PROCHÁZKA, Ľ. PODJAVORINSKÁ, V. HOUDEK, J. S. MACHAR, A. SOVA, V. DYK, I. KRASKO, P. BEZRUČ.

SkryťVypnúť reklamu

Priznám sa, že o niektorých českých básnikoch neviem ani malé "ň". A to si myslím, že sa dosť dobre vyznám v staršej českej literatúre. Veď napr. ku koncu základnej školy mojimi najobľúbenejšími knihami neboli žiadne mayovky, ale Nižnánskeho Spišské tajomstvo a Jiráskovo Bratstvo. V novej sa nevyznám, ale v staršej áno. Preto sa ani vôbec nečudujem, že priemerný Čech toho tiež nevie viac o slovenskej literatúre.

Ján Urda

Ján Urda

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  725
  •  | 
  • Páči sa:  291x

jednoducho dôchodca, jednou rukou na blogu, druhou nohou v hrobe so životnou zásadou podľa Diderota: "Lepšie je opotrebovať sa, ako zhrdzavieť" Zoznam autorových rubrík:  Detstvo - spomienkyŠkola - spomienkyPráca - spomienkyCestovanieZ TurcaStaroba - spomienkyFilatelia - svet poznaniaSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Pavel Macko

Pavel Macko

188 článkov
Marcel Rebro

Marcel Rebro

141 článkov
Marian Nanias

Marian Nanias

274 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

765 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu