reklama

Známky a čaro filatelie

Filatelistickej literatúry nevychádza u nás mnoho. Preto srdce filatelistu môže veľmi potešiť kniha, ktorá sa objavila na našom knižnom trhu Známky a čaro filatelie od autora Jamesa Mackayho, vydaná vo vydavateľstve Fortuna Libri. Filatelia je nazývaná aj „kráľom koníčkov a koníčkom kráľov“. Veď hneď po vydaní prvých známok začalo aj ich zbieranie a tomuto koníčku podľahli mnohé významné svetové osobnosti.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (9)
Známky a čaro filatelie - pekná kniha určená začínajúcim i pokročilým filatelistom
Známky a čaro filatelie - pekná kniha určená začínajúcim i pokročilým filatelistom 

* * *

Najznámejšou osobnosťou bolpravdepodobne americký prezident Franklin D. Roosevelt.

Obrázok blogu


Prezident USA F. D. Roosvelt V Ruskuje predsedom Zväzu ruských filatelistov bývalý kozmonaut Viktor V. Gorbatko

Obrázok blogu


Sovietski kozmonauti A. V. Filipčenko, V. I. Volkova V. V. Gorbatko

Kniha Známkya čaro filatelie je určená pre začínajúcich i pokročilých filatelistov.Stačí sa pozrieť na obsah a zistíte, že je vlastne akousi abecedoufilatelistu: od zoznámenia sa s počiatkami poštovej prevádzky cez históriuvydania prvej známky, rozdelenie známok (výplatné, príležitostné, letecké...) a ostatného filatelistickéhomateriálu, rozdelenie filatelie na jednotlivé oblasti zbierania, odporúčaniafilatelistom ako zbierať filatelistický materiál, ako ho ukladať, ako vytváraťzbierku a výstavný exponát, zahŕňa prakticky všetky oblasti tejto vo sveteveľmi rozšírenej záľuby. V knihe je vyobrazených vyše 3000 známok celéhosveta rôznych období a predstavuje v kocke zemepis sveta, lebo známkysú začlenené podľa jednotlivých svetadielov a známkových krajín (celkovevyše 200 známkových krajín), ktoré sú prezentované svojiminajcharakteristickejšími známkami čo sa týka spôsobu tlače i námetov na známkach. Pritom známková krajina, to nie sú lenštáty, ktoré vydávajú známky v súčasnosti. To sú aj vydavatelia známok,ktorí v priebehu dejín známky vydávali len po určitú dobu, napr.staronemecké štáty, mestské štáty (slobodné mesto Gdaňsk, Hannover...), bývalé štáty,ktoré už zanikli (Rakúsko-Uhorsko, Československo, Juhoslávia, ZSSR...), poručenské územia pod správou niektorých štátov, časti iných štátov (Guernsey, Jersey, ostrov Man, Gibraltár...), kolónie (nemecké, francúzske, britské...), čím v skratke zoznamuje čitateľa aj s dejinami.
Hoci mám niekoľkodesaťročné skúsenosti v oblasti môjho koníčka – filatelie,našiel som v knihe niektoré veci, ktoré rozšírili môj obzor v tejtooblasti záľuby. Vo filatelii, tak ako aj v mnohých ďalších oblastiach ľudskej činnosti, jednoducho nejde nahradiť prax, dlhoročné skúsenosti, celoživotné prehlbovanie si vedomostí mladíckym elánom, entuziazmom.

Ján Urda

Ján Urda

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  725
  •  | 
  • Páči sa:  272x

jednoducho dôchodca, jednou rukou na blogu, druhou nohou v hrobe so životnou zásadou podľa Diderota: "Lepšie je opotrebovať sa, ako zhrdzavieť" Zoznam autorových rubrík:  Detstvo - spomienkyŠkola - spomienkyPráca - spomienkyCestovanieZ TurcaStaroba - spomienkyFilatelia - svet poznaniaSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

747 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu