
Najprv základné fakty:
V dedembri 1941 utrpeli Nemci prvú veľkú porážku v 2. svetovej vojne vojne v bitke oMoskvu a boli nútení ustúpiť o niekoľko stoviek kilometrov. Preto letnáofenzíva Nemcov v r. 1942 smerovala na juh: dobyť oblasti okolo Volgy aodrezať tak Červenú armádu od zásob ropy pod Kaukazom. Podľa Hitlerovhostrategického plánu sa nemecké vojská mali zmocniť 10. júlaBorisoglebska, 20. júla Stalingradu, 10. augusta Saratova, 15. augustaKujbyševa, 25. septembra Baku, čím mala byť ukončená letná ofenzíva1942. Spočiatku Nemci postupovali, 24. júla dobyli Rostov na Done, čímsa im otvorila cesta na Kaukaz. Obsadili celý Krym. V jeseni sadostali v Stalingrade až k Volge, dobsadili Kubáň, kaukazské kúpeľnémestá, vztýčili svoju zástavu na Elbruse. Na stalingradskom smere poboku Nemcov bojovali aj Taliani, Rumuni, Maďari a Chorváti, na Kubániaj Slováci. Napriek týmto úspechom letný plán ani zďaleka nesplnili.Nedocenili sily protivníka. Začiatkom septembra začala sústredenáofenzíva Nemcov na Stalingrad. Mesto, nachádzajúce sa na západnom brehu1,5-2,5 km širokej Volgy, sa stalo bojiskom. Pracujúci závodov aobyvatelia mesta sa tiež zapojili do obranných bojov. Urputné bojeprebiehali o každý dom, o každé poschodie. Zázemie Červenej armády bolona východnom brehu Volgy, kam prevážali v noci aj ranených, evakuovalideti, ženy a starcov. Zásobovanie len v noci alebo za veľkej hmly. Gen.Paulus sa stal veliteľom 6. armády koncom januára 1942, generál Čujkovveliteľom 62. armády začiatkom septembra 1942. Pri tých urputnýchbojoch sa ulice zaplnili troskami, čím sa obmedzilo alebo aj znemožnilopoužitie tankov. Vo vzduchu však mali spočiatku leteckú prevahu Nemci. Hitler vpresvedčení o víťazstve vyhlásil Stalingrad za pevnosť. Najlepšímspôsobom boja v meste sú malé úderné jednotky z pár vojakov, pohyblivé,ľahko sa ukrývajúce. "Územie nikoho" sa časom zmenšilo natoľko, že nebolomožné delostrelecké ostreľovanie a bombardovanie bez toho, aby nebolizasiahnuté aj vlasné sily v mieste styku, takže delostrelectvo aletectvo mali obmedzenú účinnosť. Za 68 dní padlo na každý km 2 pozícií Čujkovovej armády 76 tis. delostreleckých granátov. Čujkovnasadil do bojov aj tylové jednotky. Od polovice novembra do polovicedecembra bola Volga prakticky nesplavná, lebo po nej plávali veľkékryhy ľadu. Keď zamrzla, mohlo sa znova zásobovať. Ale so zásobovanímna tom nebol lepšie ani nepriateľ, ktorý mal tylo veľmi vzdialené.






Na Stalingrad sa valili armády rôznych štátov. Za tejto situácie vypracoval náčelník Generálneho štábu A. M. Vasilevskij v spolupráci s G. K. Žukovom plán operácie Urán na zničenie Paulusovej 6. poľnej armády a 4. tankovej armády... Otcomtejto myľlienky však bol gen. A. I. Jeremenko. Využili pri tomskutočnosť, že krídla Nemcom zabezpečovali slabo vyzbrojené rumunskéjednotky. Operáciu riadil Vasilevskij. Všetky sústreďovacie činnostiprebiehali v najväčšej tajnosti v noci bez svetiel. O prípravách žiadnerozhovory rádiom, telefónom, žiadne písomné záznamy. Hoci Paulusnavrhoval niekoľkokrát stiahnutie sa zo Stalingradu, Hitler to kategoricky zamietol,veď podľa neho "Rusi sú na pokraji svojich síl". Operácia Urán: Sovieti- 1 015 tis. mužov, 13 535 diel a mínometov, 1400 kaťuší, 1560 tankov,1350 lietadiel, Nemci so spojencami - 1 011 tis. mužov, 10 290 diel amínometov, 675 tankov, 1216 lietadiel. Operácia začala 19. 11. zoseveru, o deň neskôr z juhu. Počas obkľučovania Hitler rozkázal Paulusovidržať Stalingrad a aj osobne sa stiahnuť do mesta o organizovať kruhovúobranu v kotle. 23. 11. popoludní sa kliešte zatvorili (tesne pred ichzovretím sa obe sovietske ramená navzájom polhodinu ostreľovali). Sovietinepredpokladali ani zďaleka toľko mužov a techniky v kotle, o skutočnosti sadozvedeli až po skončení operácie. V prvú noc sa obkľúčení Rumuni vzdávajú.Veliteľ letectva Göring sľubuje zabezpečenie zásobovania obkľúčených(min. 500 ton denne). Nemci sa pokúšali prelomiť obkľúčenie zvonku. Tusa prejavil rozdiel medzi Sovietmi a Nemcami: Paulus ani jehonadriadení sa nedokázali rozhodnúť neuposlúchnuť Hitlera, nie vzdať sa,ale pokúsiť sa prebiť z obkľúčenia, Jeremenko si dovolil rozhodnúť sana vlastnú päsť proti rozhodnutiu Stalina a zabránil tak vytvorťnepriateľovi koridor z obkľúčenia. Z bezvýchodiskovej situácie ponúkli SovietiPauluspvi niekoľkokrát možnosť kapitulácie. Odmietol. Kruh sa stálezužoval. Z donských stepí sa všetko sťahovalo do mesta. Vojaci mreli odhladu a zimy. V zamrznutej zemi sa nedali stavať zemľanky, v stepinebolo drevo na kúrenie, denná dávka chleba bola 70 g, v prednýchlíniách 100 g. K Novému roku Paulus povýšený na generálporučíka. 30.jan. Paulus gratuluje Hitlerovi k 10. výr. prevzatia moci. Telegram odHitlera Paulusovi o jeho povýšení na poľného maršala doručili 31. 1. 1943 práve včase, keď pred jeho veliteľským stanovišťom stál už sovietsky tank svyjednávačom kapitulácie a hneď nato vstúpili dnu zástupcoviaČujkovovej armády. A čerstvý maršal sa vzdal.


Hlavní strojcovia víťazstvas: Žukov a Vasilevskij.


Veliteľ 62. sov. armády gen. Čujkov a veliteľ 6. nem. armády gen. Paulus.
Počas celého dovtedajšieho nemeckého ťaženia v Poľsku,Nórsku, Belgicku, Holandsku, Francúzsku, Juhoslávii, Grécku a v AfrikeNemci stratili 218 tis. mužov, v samotnej stalingradskej bitke 300tis., z toho 25 tis. dôstojníkov, 23 generálov a 1 maršala. Veľavravnéčísla. Ako bezprostredný dôsledok stalingradskej bitky bolo v jejpriebehu urýchlené stiahnutie sa Nemcov z Kaukazu a Kubáne (armádna skupina A), lebo imhrozilo čosi podobné ako Paulusovi.
* * *
Stručný obsah knihy W. Adama: Bol som Paulusovým pobočníkom:
***Gen.-por. Paulus prevzal velenie 6. poľnej armády 20. 1. 1942 v Poltave.
***Inštrukcia z 23.7.: - arm. skup. A – preniknúť na západný Kaukaz, dobyť naftové oblasti priMajkope a Groznom, postupovať až k Baku na pobreží Kaspického mora, arm. skup. B (6. poľnáa 4. tanková armáda) – preraziť smerom na Stalingrad a obsadiť ho, vzápätípozdĺž Volgy preniknúť k Astracháni v delte Volgy do Kaspického mora.
***Spojenecké armády Nemcov:severné krídlo mali chrániť spojenecké armády: 2. maďarská, 8. talianskaa 3. rumunská. Ich výzbroj a výstroj boli nedostatočné, boli odkázanéna nemecký zbrojný priemysel, nemali ťažké protitankové zbrane a ťažkédelostrelectvo, v porovnaní s našimi jednotkami ich sila len asi50-60-perc., nemohli odolávať útočiacim tankom T-34.
***Všetka česť ruskémudelostrelectvu. Pracovalo presne a vždy zasiahlo naše postavenie. Najviacsme preklínali Stalinove organy (pozn. - raketomety), tam, kde bili, bolo užväčšinou neskoro na testament.
***Aké to je vlastnevedenie vojny, ktoré určuje ďalekosiahle strategické ciele, ale zabudlo včaspripraviť ľudské zálohy a doplniť bojovú techniku.
***Paulus: Zdá sa, žeľahkovážnosť a povrchnosť stáli už pri kolíske plánovania ofenzívy.
***19. 8. rozkaz 6.armády na útok cez Don na Stalingrad.
***Jednotky ČA priodrážaní nášho útoku podporovalo obyvateľstvo Stalingradu. Nepomáhalo len pristavbe zákopov, zátarás, ale premenilo závody a veľké budovy na pevnostia bránilo mesto aj so zbraňou v ruke. Robotníci v pracovnýchšatách ležali mŕtvi na bojovom poli a často mali ešte pušku alebo automatvo svojich stuhnutých rukách... To sme dosiaľ ešte nikdy nezažili.
***Paulus odmietol návrhpodriadeného gen. von Wietersheima vzdať sa pozícií na Volge, lebo protirečilrozkazu Hitlera a navrhol generála vymeniť.
***roty si našliochotníkov za chýbajúcich vodičov: nasadili tam vojnových zajatcov.
***barón vonKutzschenbach, Paulusov zať, robil tlmočníka v Paulusovom štábe, Adam vovojne stratil syna.
***23. 8. dorazilakolóna tankov k Volge
***hlásil sa akýsiplukovník s celým svojím štábom, ktorý bol určený za veliteľa obsadenéhoStalingradu, ďalej „skupiny odborníkov pre vojnovú korisť“
***Goebbels: „To nie jevojna o trón alebo oltár, to je vojna o obilie a chlieb... vojnao suroviny, gumu, železo a kovy“.
***14. a 15. 9.hlbší prienik do mesta, krvavé boje o ústrednú stanicu a Mamajevovumohylu (14. 9. stanica 5x zmenila majiteľa)
***16. 9. Sovieti dobylispäť Mamajevovu mohylu.
***Boj zblízka sa musímenaučiť. To sa môžeme naučiť iba od červených. Sú majstrami v bojocho domy.
***Koncom sept. odchádzaAdam na 4-týčdňové liečenie vo Falkensteine v Nemecku, návratk manželke a dcére (syn padol vo Francúzsku)
***Po návrate zistil, žev podstate sa nič nezmenilo
***Na základe pozorovania začiatkom novembravelenie armády nepochybovalo, že nepriateľ chce obkolesiť 6. poľnú a 4.tankovú armádu a hlásilo to generálnemu štábu, odkiaľ dostalo inštrukciu:Červená armáda je rozbitá, nedisponuje žiadnymi vážnymi zálohami, preto nie jeschopná väčších útočných akcií. Pri posudzovaní nepriateľa treba vychádzaťz tohto zásadného hľadiska.
***Veľké starosti so zásobovaním: jednokoľajka doStalingradu, vyhodený železničný most cez Don, potrebné zásobovanie strelivom,pohonnými hmotami, potravinami, senom pre kone, preto Paulus rozhodol nechaťlen najnutnejší počet koní, ostatné do tyla (neskôr toto opatrenie zapríčinilosmrť hladom tisícok vojakov).
***Raz vnikli údernéjednotky do jedného domu a vyhnali Rusov z prízemia. Na prvomposchodí sa však nepriateľ upevnil a drží sa tam dodnes. Nevieme sijednoducho vysvetliť, ako ich zásobujú. Vôbec nemyslia na kapituláciu. Boli to4 vojaci seržanta Jakova Pavlova – „Pavlovov dom“.
***O osude 6. armádyrozhodovali vo vodcovom hlavnom stane a Paulus sa tým rozkazompodriaďoval.
*** 16. 11. padalprvý sneh, tomu nezodpovedalo oblečenie. Vojaci živorili v zemľankách bezkachieľ, kuriva, uprostred zasneženej stepi.
***19. 11. – začiatoksovietskej protiofenzívy zo severu, prielom u Rumunov. Paulus: „Vidím ibajedno východisko z tejto situácie: vyhnúť sa čo najrýchlejšie najuhozápad. Ale stále platí rozkaz držať pozície, nič nevydať nepriateľovi“.Nepriateľ do večera postúpil tankami a jazdectvom 30 km do zázemia.
***Návrhy veľ. ŠtábuPaulusovi: - zaútočiť na útočiace vojská ČA a zneškodniť ich, bojové akciev meste ihneď zastaviť.
***Paulus navrhol veleniuarmádnej skupiny stiahnuť všetky jednotky z mesta.
***Správa, že ČAprelomila aj južné postavenia, t. zn. kliešte zo severu aj z juhu.Letectvo pre veľké snehové záveje nemôže zasiahnuť.
***Paulus znova navrholstiahnuť sa zo Stalingradu, Hlavný stan to opäť zamietol.
***V noci z 20. na21. 11. klesla teplota na –20oC, všetky cesty zľadovatelé.
***Panika, všetkoutekalo pred nepriateľom.
***22. 11. telegram odHitlera: Paulus ihneď odletieť do kotla, ktorý sa začal tvoriť a zriadiťtam veliteľské stanovište.
***Dochádzajú pohonnéhmoty.
***Vytváranie bojovýchskupín z rozprášených jednotiek.
***Prvým predpokladomsprávneho velenia vojsk je správny odhad protivníka a hlavné veleniearmády konalo proti tejto zásade celkom nezodpovedne a ľahkomyseľne.
***Adam sa ocitol mimokotla, kde sformoval bojové jednotky z utekajúcich vojakov a stal saich veliteľom.
***Adama si znovavyžiadal Paulus ako prvého pobočníka, Adam ide do kotla.
***Göring ubezpečil Hitlera, že zabezpečí leteckézásobovanie kotla (denne min. 500 ton).
***Hitler: 69. armáda sabude odteraz volať „stalingradskou pevnosťou“
***polovica dec. – 4000rumunských koní na mäso
***Paulusov podriadenývon Seydlitz vypracúva memorandum, kde uvádza, že jediné aké-také východiskoz beznádejnej situácie je pokus prebíjať sa z kotla a ísť vústrety Hoghovej armáde, ktorá chce zvonku preraziť obkľúčenie
***Hitler vydáva rozkaz:„Vyraziť z kotla vylúčené...“ a povyšuje gen.von Seydlitza tým, že mupodriaďuje ďalšie jednotky
***Adam dostáva zaorganizovanie obrany z utekajúcich vojakov, kým bol preč od Paulusa,najvyššie vojenské vyznamenanie – Rytiersky kríž
***Návšteva prednýchlínií: pozdĺž cesty stáli autá plné ťažko ranených, no už sa nehýbali, zamrzli.V nádržiach došiel benzín. Všade, kde boli domy, stany alebo kryty,sústreďovali sa ľahko ranení alebo chorí.
***Vojaci v polilen tak zahĺbení v dierach v zamrznutej zemi – ani na potrebu cez deňnemôžu ísť, lebo každý pohyb je potrestaný sovietskymi snajpermi(odstreľovačmi).
***Viac mŕtvych má nasvedomí zima a hlad ako samotný nepriateľ. Nemci vôbec nepripravení naruskú zimu, fujavice... v otvorenom priestore.
***Vytvoreniepohotovostných jednotiek z príslušníkov štábov, tylových služieb, tankových plukova delostreleckých oddielov – pevnostné prápory.
***Poslednými lietadlamiprišli desiatky debien prezervatívov, 5 ton bonbónov, 4 tony majoránua korenia, 200 tis. letákov, 2 veľké debny chorvátskych vyznamenaní.
***Oslava Vianocv kotle - veľmi smutná.
***K Novému roku Pauluspovýšený na generálplukovníka (3 hviezdičky).
***Právomoc udeľovaťvyznamenania a povyšovať v kotle – význam: zvýšenie vdovských,sirotských... dôchodkov.
***8. 1.. Sovieti dávajúPaulusovi ultimátum: možnosť kapitulácie alebo zničenie 6. armády - tenodmieta.
***10. 1. zničujúcadelostrelecká príprava Sovietov, po nich tanky a pechota prerazili kruhovúobranu.
***Hrozný strachnemeckých vojakov a dôstojníkov pred zajatím, radšej volili smrť zmrznutíma hladom, lebo boli presvedčení, že Sovieti neberú zajatcov do zajatia.
***15. 1. definitívnastrata predposledného letiska v kotle – Pitomnika, ostalo len narýchloupravené letisko Gumrak.
***Rozkaz vyššiehovelenia: z kotla vyvážať len špecialistov, nie ranených a chorých.
***24. 1. – keby saoneskorilo presťahovanie velenia 6. armády do nových priestorov o niekoľkominút, tak je zajaté.
***25. 1. kapitulovala1. divízia so svojím veliteľom, gen.-maj. Drebberom. Na druhý deň Paulus dostalod neho zo zajatia list s výzvou.
***v posledných dňochexistencie kotla začala riadiť červienka, podľahli jej desaťtisíce. Prejavovalasa únavou, triaškou a bolesťami údov, blúznením v horúčkea končila smrťou – roznášala sa šatovými všami.
***26. 1. preseknutiekotla na dve časti spojením útočiacich sov. Jednotiek zo západu so 62. arm.operujúcou v priestoroch Stalingradu.
***neustále sťahovanieveliteľstva armády, postupne z priestorov v donskej stepi až dorozvalín Stalingradu – posledné v pivniciach obchodného domu.
***31. 1. – poslednádepeša z najvyššieho velenia – povýšenie Paulusa na poľného maršala.Paulus to komentoval slovami: - To má byť asi výzva na samovraždu, ale tútoláskavosť im neurobím.
***31. 1. –Adam zapísala opečiatkoval povýšenie Paulusovi do jeho vojenskej knižkya vojenskú pečiatku hodil do ohňa.
***Hneď nato vstúpilsov. generál s tlmočníkom a oznámil im, že Paulus a spol. sú ichzajatcami.
***Opis situácie, akodošlo k zajatiu.
***31. 1. – kapitulácialen južnej a strednej časti kotla, v ktorej bol aj Paulus, severnákapitulovala až 2. 2.
***Podpis kapitulácieu gen. Šumilova, veľ. 64. arm. v Beketovke.
*** Šumilov o. i.: -Hitlerovia prichádzajú a odchádzajú, ale nemecký národ zostáva.
* * *
Na strane sovietov bojovali aj traja Nemcami neprekonateľní generáli: generál Zima, generál Priestor a generál Čas.