Slovenský snem

Medzi mojimi filatelistickými materiálmi mám aj obálku doporučeného listu z Bratislavy do Popradu s príležitostnou známkou a príležitostnou pečiatkou z 18. 1. 1939 k otvoreniu Slovenského snemu. Doporučená obálka - podotýkam, táto obálka je filatelistickým produktom, poslal ju filatelista sám sebe, nie je ani otvorená, vo vnútri je čistý papier (takéto materiály nie sú filatelisticky tak hodnotné ako materiály vzniknuté prirodzeným spôsobom). Použitá známka: Československo Pofis č. 350, červeno-oranžová pretlač na známke Pofis č. 313 10 Kč na 300 h a textom Otvorenie slovenského snemu 18. 1. 1939 a slovenským znakom Príležitostná pečiatka k otvoreniu snemu v deň jeho otvorenia Bratislava - autopošta 18. 1. 1939 s textom Otvorenie snemu slovenskej krajiny Denná podacia pečiatka 19. 1. 1939Nuž a tak som sa zamyslel nad Snemom Slovenskej republiky.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (45)
Obrázok blogu



Slovenský snem alebo Snem slovenskej krajiny. Otvorený bol 18. jan. 1939 ešte za existencie ČSR. Jeho vznik treba posudzovať v spojitosti s vtedajšou medzinárodnou a domácou politickou situáciou.
Snem bol najvyšším zákonodarným orgánom Slovenskej republiky. Snem vyhlásil aj samostatnosť Slovenskej republiky dňa 14. marca 1939.

Z ústavy Slovenskej republiky, vyhlásenej snemom dňa 21. júla 1939 o sneme:

...
HLAVA DRUHÁ
Snem

§ 6
Zákonodarná moc pre celé územie Slovenskej republiky prislúcha snemu.

§ 7
(1) Snem má 80 poslancov.
(2) Poslanci sa volia všeobecným, priamym, rovným a tajným hlasovaním.

§ 8
Snem je volený na 5 rokov.

§ 9
Právo voliť do snemu má každý občan, ktorý prekročil dvadsiatyprvý rok svojho života a vyhovuje ostatným podmienkam volebného programu do snemu.

§ 10
Voliteľný je štátny občan, ktorý dovŕšil tridsiaty rok svojho života a vyhovuje ostatným podmienkam volebného programu do snemu.
.
.
.

§ 13
Poslanci sú zástupcami občanov celého štátu a vykonávajú svoj mandát osobne.

§14
Poslanec po vyvolení zloží v sneme túto prísahu:
"Prisahám na Boha Všemohúceho a Vševedúceho, že budem verný Slovenskej republike, že budem zachovávať zákony a mandát svoj plniť podľa svojho najlepšieho vedomia a svedomia. Tak mi Pán Boh pomáhaj!".

§ 15
(1) Poslanca, ktorý neplní svoju funkciu, alebo sa jej stane nehodným, možno pozbaviť mandátu.
(2) O strate mandátu rozhoduje štátna rada na návrh predsedu snemu.

§ 16
(1) Poslancov snemu nemožno vôbec stíhať pre hlasovanie v sneme alebo vo výboroch. Pre výroky povedané tam pri výkone mandátu podrobení sú disciplinárnej moci snemu.
(2) K trestnému alebo disciplinárnemu stíhaniu alebo k akémukoľvek obmedzeniu slobody člena snemu pre iné činy alebo zanedbania je potrebný súhlas snemu. Ak snem nedá k tomu súhlas, je stíhanie navždy vylúčené.
(3) Ustanovenia posledného odseku nevzťahujú sa na trestnú zodpovednaosť, ktorú má člen snemu ako zodpovedný redaktor.
(4) Ak bol poslanec prichytený a zatknutý pri trestnom čine, súd alebo iný príslušný úrad je povinný to ihneď oznámiť predsedovi snemu. Ak snem do 14 dní od zatknutia nesúhlasí s ďalším väznením, väznenie prestáva.

§ 17
Štátni a verejní zamestnanci, vyvolení za poslancov, dávajú sa po poslaneckej prísahe na dovolenú na čas trvania mandátu.

§ 18

Poslanci môžu svedčiť o veciach, o ktorých sa dozvedeli v svojej poslaneckej funkcii, len so súhlasom predsedníctva snemu, a to i keď nie sú už členmi snemu.
.
.
.
Za zmienku stojí niekoľko paragrafov, ja by som chcel poukázať najmä na § 15, § 16 ods. (4) a § 17.

Môžete sa zoznámiť aj s celým textom ústavy Slovenskej republiky z r. 1939.

Snem a vláda Slovenskej republiky prijali okrem iných zákonov a nariadení aj tieto, ktoré sa týkajú Židov:
- Slovenský zákonník - tzv. Židovský kódex,
- Vládne nariadenie o vymedzení pojmu Žida,
- Nariadenie o židovských podnikoch,
- Nariadenie o právnom postavení Židov (Židovský kódex),
- Ústavný zákon o vysťahovaní Židov.

Na základe týchto zákonov desaťtisíce občanov Slovenskej republiky (alebo už boli zbavení štátneho občianstva) z dôvodu príslušnosti k uvedenej národnosti skončilo v nasledovných zariadeniach:

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Obrázok blogu



Obrázok blogu



Obrázok blogu

Obrázok blogu

Obrázok blogu



Ján Urda

Ján Urda

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  725
  •  | 
  • Páči sa:  291x

jednoducho dôchodca, jednou rukou na blogu, druhou nohou v hrobe so životnou zásadou podľa Diderota: "Lepšie je opotrebovať sa, ako zhrdzavieť" Zoznam autorových rubrík:  Detstvo - spomienkyŠkola - spomienkyPráca - spomienkyCestovanieZ TurcaStaroba - spomienkyFilatelia - svet poznaniaSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
Anna Brawne

Anna Brawne

103 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu