Ďalšia poľná pošta

Ďalší lístok poľnej pošty, tentoraz z obdobia 2. svetovej vojny a ešte pritom nemecká. Nemecká, ale nie od Nemca, ale od Rusa alebo krymského Tatára, ktorý bol pravdepodobne príslušníkom nacionalistických oddielov, začlenených do zväzkov nemeckej armády, vytvorených z dobrovoľníkov z okupovaných území, možno zaisťovacích oddielov a možno dokonca známej divízie SS Galizien. Pri zaraďovaní do útvarov Nemci prísne dbali na oddelenie Rusov od Nerusov. ROA (Ruská oslobodzovacia armáda gen. Vlasova) v tých časoch ešte nebola sformovaná. September 1943, dávno po Stalingradskom kotli (Paulusova 6. armáda), nedávno bol Kurský oblúk (Prochorovka – najväčšia tanková bitka), ale Nemci ešte vždy mali Krym (oslobodený bol až na jar 1944), podstatnú časť Ukrajiny, celé Bielorusko, Pobaltie, obkľúčený je Leningrad... Obrat vo vojne už nastal, koniec však ešte v nedohľadne. Nemecká propaganda fungovala napriek porážkam, viera v konečné víťazstvo nemeckých zbraní bola síce naštrbená, ale ešte nie definitívne zlomená...

Písmo: A- | A+
Diskusia  (22)

* * *

Obrázok blogu



Obrázok blogu



Lístok nemeckej poľnej pošty. Kvôli vojenskej cenzúre je prísne rodinný, nemôže byť uvedený útvar, dislokácia, stav na fronte, názory pisateľa a pod., len čisto rodinné záležitosti.

Odosielateľ: Vojak Anatolij Krjučkov, poľná pošta č. 39708 B– nemecky latinkou.

Adresát: Pani Jevdokija Krjučková, Bratská ulica 106, mestoSimferopol, Krym – nemecky latinkou.

Obsah lístka – azbukou:

  7. septembra 1943

Zdravstvuj, drahá mamka, posielam Ti svoj srdečný pozdrava prajem všetko najlepšie. Ja som živý a zdravý, čo aj Vám želám.Dnes, t. j. 7. sept., som dostal Váš list, za čo srdečne ďakujem. Spytujete sa,kedy prídem na dovolenku. Na dovolenku prídem vtedy, keď ju dostanem, a myslím,že ju nedostanem skôr ako v mesiaci október alebo november. To odo mňanezávisí. Nazdával som sa, že do roka, a tam, keď dajú. Skrátka, akdostanem, tak Vám oznámim. Vaše dve fotografie som dostal už dávno. Zatiaľdovidenia. Váš syn Anatolij Krjučkov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Pozdrav Niločke a jej rodine a všetkým vo dvore.Odpovede dám len tým, ktorí mi píšu, a najviac píše mamka a Nila.Jurko mlčí a keď píše, tak len pod maminým diktátom, dosť už, 16 rokov,čas samostatne písať. Ak niet čím a na čo, tak ja pošlemv nasledujúcej zásielke pero, pierko, papier a obálky a karty.Na čo zomrel Serjoža, na čo zomrela Naďa už viem.“

Toľko teda lístok.

* * *

Na všetkých poľných poštách 1. i 2. svetovej vojny hádam vovšetkých jazykoch sa vyskytuje v rôznych maličkých obmenách slovnéspojenie: „Som živý a zdravý, čo aj Vám želám“.
Medzi mojimi materálmi mámaj poľnú poštu nemeckého oficiera z jesene 1943 z Poľska (Generálnyguvernement). Veľmi pekné písmo, vypísané, ale pre mňa i ďalších nečitateľné,takže jej obsah mi nie je známy. Čím je písmo vypísanejšie, tým sa ťažšie čítaa čím je kostrbatejšie, tým sa číta ľahšie. Na ukážku záver poľnej poštynemeckého oficiera:

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu


 

Ján Urda

Ján Urda

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  725
  •  | 
  • Páči sa:  291x

jednoducho dôchodca, jednou rukou na blogu, druhou nohou v hrobe so životnou zásadou podľa Diderota: "Lepšie je opotrebovať sa, ako zhrdzavieť" Zoznam autorových rubrík:  Detstvo - spomienkyŠkola - spomienkyPráca - spomienkyCestovanieZ TurcaStaroba - spomienkyFilatelia - svet poznaniaSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Roman Kebísek

Roman Kebísek

107 článkov
Karol Galek

Karol Galek

115 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu