reklama

Letecké múzeum a Ján Mičica

Správa z médií spred niekoľkých dní: V blízkosti letiska v Martine-Tomčanoch na jeseň otvoria letecké múzeum. Jeho základom bude 9 vojenských i civilných lietadiel a vrtuľníkov, postupne by k nim mali pribudnúť ďalšie exponáty. Najvzácnejším kusom bude československé lietadlo L-410A Turbolet, ktoré bolo pred 34 rokmi za dramatických okolností unesené do Nemecka. Toľko stručná správa.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (47)
Lietadlo L-410A - Turbolet pri lete
Lietadlo L-410A - Turbolet pri lete 

 Letisko Tomčany. Vzdialené poľnými cestami asi 2 km od nášho sídliska. S vnučkami sem-tam ta chodíme na prechádzku pozerať sa na štartovanie, lety a pristávanie vetroňov. Agilný martinský Aeroklub, ktorý každoročne poriada niekoľko významných akcií. Za čias generálneho riaditeľstva ZTS sa odtiaľ lietalo aerotaxíkom Morava 200 do Prahy.

 Letisko - budúce múzeum. Je tam už sústredených niekoľko lietadiel. Jedným z nich je aj historické lietadlo, v ktorom bol zastrelený prvý pilot lietadla Ján Mičica. Do dejín letectva sa tento prípad zapísal tým, že bol prvým na svete, keď bol pilot zastrelený únoscami pri lete. Ján Mičica, 52-ročný pilot spoločnosti Slovair, manžel a otec troch detí.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

 8. jún 1972. Letisko Mariánske Lázně, pár kilometrov od nemeckých hraníc. Skupina desiatich mladých ľudí, ôsmich mládencov a dvoch dievčat, s kočíkom s malým dieťaťom a dvoma pištoľami nastupujú do lietadla L-410A, ktoré to má namierené smer Mariánske Lázně - Praha – Bratislava – Lučenec. Dvaja skúsení piloti: J. Mičica a D. Chrobák.

 Mladí ľudia sa chcú za každú cenu dostať na Západ. Zatiaľ to vedia len oni. Je to obdobie, keď pre obyčajného človeka nie je jednoduché dostať sa ta, najmä ak má na rováši nejaký ten šrám, v registri trestov nejaký ten záznam. V takom prípade môže o takom niečom len snívať. Títo mladí ľudia si vymysleli plán na únos lietadla. Tak došlo k tejto udalosti. Vedúcim skupiny bol Lubomír Adamica. Pištole ukradlo jedno z dievčat svojmu otcovi-policajtovi. Pri nastupovaní jedna pištoľ je ukrytá v kočíku s malým dieťaťom.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

 Lietadlo L-410A s imatrikulačným číslom OK-ADN odštartovalo z letiska v Sklářoch neďaleko Mariánskych Lázní. Únoscovia napadli najprv niekoľkých cestujúcich, dvoch z nich postrelili. Potom v pilotnej kabíne strhli pilotom slúchadlá a prikázali im pod hrozbou zastrelenia namieriť to do NSR. Piloti sa ich najskôr pokúsili oklamať, ale nakoniec stroj museli otočiť a letieť podľa príkazu únoscov. Po ďalších vyhrážkach bol vedúcim skupiny L. Adamicom zastrelený kapitán lietadla Ján Mičica. Druhý pilot D. Chrobák potom s lietadlom doletel na západonemecké letisko Weiden, kde nemecká polícia skupinu únoscov pri pokuse o útek okamžite zatkla. Pre ostatných cestujúcich priletelo aerotaxi a unesené lietadlo bolo pozdejšie vrátené späť do ČSSR aj s telom mŕtveho pilota a s pohrebným vencom od západonemeckej polície.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

 Západonemecké úrady únoscov nevydali späť do vlasti. Hoci išlo o čs. občanov a únos sa stal nad naším územím, súdila ich nemecká justícia. V NSR boli odsúdení na niekoľkoročné tresty odňatia slobody. Vrah L. Adamica dostal doživotie a neskôr sa v cele obesil. Prípad vyvolal vlnu nevôle medzi svetovou verejnosťou.

 Teraz je toto lietadlo neďaleko letiska v Tomčanoch pri Martine ako súčasť a hlavný exponát budúceho leteckého múzea. Možno i ja som letel niekedy z letiska v Hričove týmto lietadlom, keď ho pilotoval kapitán Mičica.

 Dnes je tomu práve 34 rokov, čo rokou vraha Adamicu skonal pilot Ján Mičica.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Česť jeho pamiatke!

Obrázok blogu

 

Obrázok blogu

Pamätná tabuľa Jánovi Mičicovi na letisku v Martine-Tomčanoch

Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu

Lietadlo L-410A Turbolet, v ktorom bol zavraždený Ján Mičica

Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu

Ďalšie exponáty budúceho leteckého múzea v Martine-Tomčanoch

Ján Urda

Ján Urda

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  725
  •  | 
  • Páči sa:  270x

jednoducho dôchodca, jednou rukou na blogu, druhou nohou v hrobe so životnou zásadou podľa Diderota: "Lepšie je opotrebovať sa, ako zhrdzavieť" Zoznam autorových rubrík:  Detstvo - spomienkyŠkola - spomienkyPráca - spomienkyCestovanieZ TurcaStaroba - spomienkyFilatelia - svet poznaniaSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu