Celkom obyčajný a predsa vzácny.


Poštový lístok z Drogobičov v Ľvovskej oblasti Ukrajiny do Moskvy. Jeho obsah:
"Drahá Nina Ivanovna,
blahoželáme Ti k narodeninám. Iste už vieš, že sa začala vojna, čo s nami bude, nevieme. Ešte raz blahoželáme a prajeme Ti zdravie a šťastie.
Bozkávame Iľja. 22. 6. 1941"
Viete si predstaviť, že by ste Vy dostali takéto blahoželanie k narodeninám?
Obyčajný poštový lístok spred 65 rokov. 65 rokov, čo Nine Ivanovne Starostinej poslal Iľja P. Marčuk blahoželanie k narodeninám so smutnou správou, že začala vojna. A Nina Ivanovna mala zrejme najsmutnejšie narodeniny vo svojom dovtedajšom živote, asi nebola ani nálada na oslavu. Vzácny svojim obsahom a dátumom. Dátum poštovej pečiatky: 22. 6. 1941. Deň prepadnutia Sovietskeho zväzu fašistickým Nemeckom napriek mierovej zmluve Molotov - Ribbentrop. Deň, kedy začala Veľká vlastenecká vojna.
Celkom obyčajný poštový lístok. Skúste však zohnať poštou prešlý dokument k nejakému významnému výročiu, napr. zo dňa, kedy bola vyhlásená ústava SR. V ten deň slovenská pošta fungovala normálne ako po iné dni, prijala a doručila milióny poštových zásielok. Koľko z nich sa zachovalo? Podarilo by sa Vám niečo zohnať? Veľmi pochybujem. A pritom je to pomerne nedávno.
Vidno, že vzácnosť filatelistického materiálu závisí od mnohých faktorov, teda filatelistický materiál je hodnotený ako celok vo všetkých súvislostiach a častiach. Konkrétne tento lístok vzácnym ho nerobí použitý poštový lístok, druh použitej pečiatky, známka. Všetko to sú na ňom obyčajné veci. Vzácnym ho robí dátum poštovej pečiatky.