Ipeľ. Pár kilometrov od svojho žriedla pod Bykovom. Taký viac než potok, ale menej ako rieka. Leto.Člnkovanie v koryte. Dva druhy korýt: dlabané z kmeňa stromu, tie sapoužívali pri zakáľačke alebo zmajstrované z dosiek, tie sa používali pripraní. Na člnkovanie sme používali korytá, určené na pranie. Kúpanie pod haťou,kde sa odrážala voda do kanála do huty-sklárne alebo pri mlyne. Všetko bez dozoru dospelých, len také tie neviazané detské hry a vylomeniny. Čľapkanie sa vo vode, plávanie jediným spôsobom, psím, iný sme nepoznali. Žiaden crawl, prsia, motýlik, znak. A nepamätám si, žeby sa bolo niektoré z detí niekedy utopilo.
Napájanie koníkov. Celkom jednoduché, ale nie každý todokázal. K tomu bola potrebná zručnosť, ale aj nájsť si vhodnú skalu.A tretia podmienka: voda. Voda musela byť kľudná pomaly tečúcaa široká. Vhodná skala musela byť plochá, neveľmi veľká, taká žabica,ktorou sme aj iskry kresali, obíjajúc jednu o druhú. Takýchto skál bolov potoku a pri ňom hodne, takže to nebol taký problém nájsť sivhodnú. So zručnosťou chalana to už bolo inak. Zručnosť spočívalav schopnosti pod správnym uhlomveľkou rýchlosťou hodiť kameň na hladinu potoka-rieky tak, aby na vode urobilčo najviac skokov. Nestačilo len hodiť ho, ale hodiť ho tak, aby na hladinu dopadolvo vhodnej vzdialenosti, aby mal veľkú rýchlosť a správny uhol dopadu.Pretože kameň pri lete menil uhol sklonu, ak dopadol na hladinu ďaleko, tak sazvyčajne potopil pri prvom dotyku s vodou. Správna „technológia“ hádzania:chytiť skalu medzi palec a ukazovák, podoprieť ho prostredníkom, nakloniťsa nad vodu, pootočiť sa dozadu, napriahnuť ruku, dať jej poriadny „švung“a vo vhodnom okamžiku skalu vypustiť. Boli medzi nami takí, ktorým priprvom dotyku s vodou aj nádherný kameň klesol na dno, lebo mu nedokázalidať dostatočnú rýchlosť alebo ho nevedeli hodiť pod správnym uhlom, no boli ajmajstri, ktorí dokázali napojiť aj 15 koníkov. To už bol výborný výkon. Ajdievčatá sa síce pokúšali napájať koníky, aj vlohy na to niektoré mali, ajdobré skalky si našli, a predsa im to akosi nešlo. Z jednoduchého dôvodu: nedokázalitomu dodať patričný „švung“, teda tú požadovanú rýchlosť, tak sa skala hneďpotopila. Bez rýchlosti to jednoducho nešlo.
Chlapci, je medzi blogermi taký, čo to neskúšal? Veľmio tom pochybujem. Vás mladších to možno učili otcovia, na nás taktootcovia nemali čas, my sme sa to učili len od starších chalanov.