Grécka filozofia v kozmetickom priemysle

Nie, skutočne nejde o výmysel, avšak nápis článku je trošku (no dobre, priznávam sa i bez mučenia, je veľmi) zavádzajúci. Len chcem v krátkosti reagovať na jeden detail, ktorý ma zaujal na jednej zo včerajších namáhavých prednášok. (Upozornenie: článok berte ako moje momentálne zlyhanie a snahu opäť sa zaradiť k aktívnym blogerom ;))

Písmo: A- | A+
Diskusia  (73)

 Na úvod si dovolím citovať definíciu jedného dôležitého pojmu. Tento grécky pojem je v podstate hlavnou náplňou môjho článku. Grécky pojem κόσμος. Vy si to neviete prečítať? Ale snáď sa nájde aj zopár hláv, ktoré si s alfabetou poradia. Pre tých, ktorý sa v týchto písmenkách nevyznajú, tak hovoríme o pojme kosmos. A prišla na rad definícia : "Termín κόσμος má podle slovníku starořečtiny několik významů:

  • řád, přirozený řád věcí; dobrý řád; tvar, podoba; vláda.

  • ozdoba (ženy), ornament; metaforicky: pocta, důvěra;

  • vládce (úřad na Krétě);

  • filosoficky: světový řád, univerzum (poprvé u pýthagorejců);metaforicky: mikrokosmos; oikúmené - obývaný, známý svět; tento svět(země) v protikladu k nebi.

Ve filosofickém kontextu obecně znamená "dobrý řád", podobně jako výraz τάξις (JOU). Původně se slovo κόσμος užívalo pro "vhodné a účinné uspořádání" (fyzická upravenost) - seřazení vojska, příprava jídla, úklid domu nebo pro společenské uspořádání, ústavu (změna ústavy = změna kosmu).

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Filosofové termín použili pro označení světového řádu, který je pěkně fyzicky uspořádán a navíc je dobrý (a také pro označenířádu v jednotlivých částech světa). V 5. st. κόσμος už znamená svět bez vztahu k uspořádání - to je filosofické užití termínu.

Přehled dějin a významů termínu κόσμος ve filosofických i nefilosofických kontextechpodává Ch. K. Kahn, The Usage of the Term κόσμος in Early Greek Philosophy, v: Ch. K. Kahn, Anaximander and the Origins of Greek Philosophy, Appendix I, New York 1960, s. 219 - 230. Česky: Užití termínu ΚΟΣΜΟΣ v rané řecké filosofii. Přel. Veronika Zděnková, v: PomFil 11, Kosmos a živly, s. 9 - 20.

SkryťVypnúť reklamu

Významem termínu κόσμος ve smyslu uspořádanosti a jeho vztahem k chaosu se zabývali J. Krob - Z dějin ontologie. Brno : MU 2001. S. 5-7.

S termínem κόσμος se pojí v řecké filosofii několik souvislostí nebo problémů.

  1. Podle některých myslitelů κόσμος vznikl z předchozího (neuspořádaného) stavu - např. Anaximandros (text II.),Anaxagorás, Platón (V.), podle jiných je svět věčný - Hérakleitos (III.), Aristotelés.

  2. Démokritos a epikúrejci výslovně tvrdí, že světů (kosmů) je zároveň nekonečně mnoho, zatímco Hérakleitos, Anaxagorás, Platón a Aristotelés rozhodně hájí existenci pouze jednoho kosmu. Z toho plyne, že nelze jednoduše ztotožnit κόσμος a celek jsoucna (Epikúros označuje celek výrazem τὸ πᾶν, jež obsahujenekonečný počet světů). Avšak je zřejmé, že κόσμος v tomto případě zahrnuje i Zemi.

  3. κόσμος také znamená uspořádanost, a tedy i dobro (viz I., IV. a V.). Zvláště v platónské linii myšlení(ale i např. u stoiků) se myšlenka dobrého, dokonalého uspořádání kosmu prosazuje velmi silně. Vede až k tomu, že je svět považovánza boha." (Citovala som z elektronického zdroja Řecká a latinská filosofická terminologie, ktorý vydal pán doktor Petrželka)

 Teraz si žiada nejako to zhrnúť. Kosmos znamená v konečnom dôsledku rád, poriadok, svet a v neposlednom rade upravenosť, ozdobu. Keby som sa nna zápočt z terminológie pripravovaa úplne poctivo a všímala by som si každé jedno slovo, asi by mi došlo, že medzi významami tohto pojmu je zaradený aj význam ozdoba. To som si však uvedomila až teraz, keď si celú definíciu čítam už po neviemkoľký krát. Myslí sa ozdoba vo význame ozdoba ženy.
 Samozrejme, keďže tu znejú vysvetlenia ako rád či poriadok, dalo by sa to spojiť dokopy. Žena je v poriadku, ak je ozdobená, čo je však veľmi hrubo povedané. K ženám od nepamäti akosi patrí, že sa potrebovali skrášľovať. Chceli sa páčiť alebo to patrí k ich prirodzenosti? To nechám na posúdenie odborníkom, ktorí sa tomuto venujú bližšie, no ja si dovolím tvrdiť, že až do dneška pretrval trend, že ženy používajú na dotvorenie svojho vzhľadu viac prostriedkov ako muži. A je to v poriadku, každému to takto vyhovuje, všetci si na to zvykli, opačný jav si už ani nevieme predstaviť, ale nie o tomto som chcela.
 Vráťme sa k nadpisu. To, čo sa má týkať gréckej filozofie by malo byť ako tak objasnené, ale kde tu je kozmetika? Už som sa k tomu takmer dostala v predošlom odstavci, ale teraz ide do tuhého... Niektorým to už snáď aj došlo. Áno, správne! Slovo kozmetika je odvodené od gréckeho pojmu kosmos . Včera, keď som to začula na prednáške, tak ma to v prvom momente absolútne prekvapilo, ale napokon to celkom zmysel dáva. Slovom kosmos sa kedysi označovali aj vojská pekne pravidelne zoradené do šíkov. Boli skrátka poriadne, bol v nich poriadok. Boli teda tie vojská kozmetické?
 A vraj je filozofia zbytočné. Ako by ste si teraz nazývali mastičky a krémiky a farbičky, ktoré si dennodenne nanášate na svoje ksichtíky? :-D

Daša Urdová

Daša Urdová

Bloger 
  • Počet článkov:  17
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Kto som? Zaujímavá otázka a odpoveď sa často hľadá veľmi ťažko. Mne určite, Neviem, kto som? Alebo len na to neviem prísť? Zoznam autorových rubrík:  Uvažovanie(pozor, nie úvahy!)To čo mi nakázali v školeMoja básničkovská tvorbaSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Iveta Rall

Iveta Rall

50 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

42 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
SkryťZatvoriť reklamu