Toto je zopár verejne známych prípadov, ktoré majú na svedomí demokratické vlády. Najčastejšie sa dozvieme len o tých, ktoré sa odohrali na území cudzích štátov, pretože doma sa štátny terorizmus darí dobre utajovať. Tieto kauzy sú samozrejme len špičkou ľadovca. Je ich niekoľkonásobne viac. Dobre skrytých, utajovaných, zapieraných.
Vďaka odvážnym reportérom Woodwardovi a Bernsteinovi sme sa dozvedeli o afére Watergate. Vďaka informáciám z internetu sme sa dozvedeli napríklad o mučení väzňov v Guantanáme, pravdu o zbraniach hromadného ničenia v Iraku, alebo o zabíjaní novinárov americkými vojakmi. V tejto súvislosti sa ponúka otázka. Má demokratická vláda právo zabíjať a klamať? Môže v záujme presadenia svojej politiky dezinformovať vlastných občanov? Ako a kedy sa dozvedia kedy hovorí pravdu a kedy klame? Je pravda skutočne taká nebezpečná, že ju vláda nemôže prezradiť vlastným občanom?
Cenzúra a utajovanie existovali vždy. Rozvíjali sa zároveň s civilizáciou. Stodeväť rokov po prvej Gutenbergovej kníhtlačiii vydal pápež Pavel IV prvý zoznam „Index Librorum Prohibitorum" t.j. zoznam zakázaných kníh. Mnoho spisovateľov bolo zakázaných i na úteku. Komenskému počas exilu spálili celú jeho knižnicu vo Fulneku. Niektorí vysokí cirkevní hodnostári pálili knihy len preto, že im nerozumeli, alebo dokonca nevedeli čítať.
Dejiny sa opakujú. V dobe investigatívnej žurnalistiky a internetu sú cenzúra i utajovanie oveľa komplikovanejšie, napriek tomu, že šifrovanie je takmer dokonalé. Ľudský faktor naruší aj tú najlepšiu šifru. Jedinci, ktorí použijú vlastný intelekt na odhalenie pravdy, alebo jedinci, ktorým etika a morálka nedovolí, aby sa správali nečestne a zatajili ju, sú nežiadúci, nebezpeční, prenasledovaní a perzekvovaní. Obviňujú ich z kriminálnych činov, alebo z nich zámerne robia terče napríklad pre náboženských fanatikov. Ako sa má správať občan, ktorý je kvôli pravde objektom štátnych perzekúcií, alebo terorizmu demokratického štátu?
Faktom je, že cenzorom vždy vadí viacej pravda ako lož. Lož tajiť netreba, pravdu áno. Pravdivé informácie na internete ešte položia nejednu vládu. No internet je len prostriedkom. Poslov sme tiež kedysi nezabíjali a nechali ich cestovať. Ak by sme im však zavreli hranice, alebo posadili ich do väzenia, tak by nemohli vykonávať svoju základnú a najdôležitejšiu funkciu. S internetom je to rovnako. Sloboda šírenia informácií musí byť zachovaná. V Číne, v Spojených štátoch, aj na Slovensku.
P.S.
Vojak Bradley Manning je už 200 dní na samotke vo väzení Quantico v Spojených štátoch. Okrem toho, že má prísny režim dňa je zarážajúce, že doteraz nebol z ničoho obvinený. To, že kvôli vnútornému presvedčeniu zverejnil pravdu o zahraničnej politike USA z neho robí politického väzňa americkej demokracie.