Z pohodlia domova do Európskeho parlamentu alebo Prečo sa oplatí zapájať do výziev z fakulty.

Ako sa študentka verejnej politiky na FSEV UK vďaka fakulte dostala na festival “European Youth Event” v Štrasburgu.

Z pohodlia domova do Európskeho parlamentu alebo Prečo sa oplatí zapájať do výziev z fakulty.
(Zdroj: Archív Niny Kotlebovej)
Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Nina Kotlebová

Ak by ste mi pred rokom povedali, že v čase Covid pandémie pôjdem letecky do Európskeho Parlamentu v Štrasburgu, asi by som sa len neveriacky pousmiala.

Na konci augusta mi v školskom e-maile zasvietila správa so znením : “Vyhraj miestenku na EYE festival v Štrasburgu s Ústavom verejnej politiky!”

Na to, aby som sa uchádzala o miestenku stačilo napísať mená ľudí, ktorých som presvedčila, aby si podali prihlášku na Ústav verejnej politiky. Pomyslela som si, že tie podmienky sú ako stvorené pre mňa, keďže sa mi podarilo zopár bývalých spolužiakov presvedčiť, aby štúdium skúsili spolu so mnou. Mená som odoslala a viac som tomu nevenovala pozornosť. 

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Prešlo pár dní a ja som si našla v schránke ďalší e-mail:

“Ahoj Nina, 
jedno miesto na EYE je tvoje!! 
Hradené je všetko - cesta, strava, ubytovanie. Pôjde sa s najvyššou pravdepodobnosťou letecky.”

Okey. This is getting real. Asi toto boli moje prvé myšlienky.

Nasledovali organizačné hovory so skupinou, nakoľko nás išlo 10 a z toho 4 zo FSEV-ky a teda konkrétne z ÚVP.

8. októbra som už stála spolu s hŕstkou mladých, ambicióznych ľudí pred bránami Európskeho Parlamentu. Hovorila som si, že to ani nie je pravda. Dostala som sa tam v podstate zadarmo a zažila 3 dni plné zážitkov, ktoré si budem ešte dlho pamätať.

SkryťVypnúť reklamu

Festival European Youth Event alebo #EYE2021 bolo Európske podujatie pre ľudí do 30 rokov zamerané na formulovanie a následné prezentovanie nápadov pre budúcnosť Európy.

Samotný festival #EYE2021 bol vyvrcholením konzultačného procesu Európskeho parlamentu pre mládež pre Konferenciu o budúcnosti Európy. Už v máji 2021 začali mladí ľudia z celého sveta zhromažďovať svoje nápady prostredníctvom stránky youthideas.eu.

20 z týchto nápadov, ktoré mali najväčšiu podporu a možný vplyv, bolo zlúčených do správy o myšlienkach mládeže, ktorá bola predložená členom konferencie a začlenená do politickej diskusie.

SkryťVypnúť reklamu

Nesmierne ma bavil pocit, že je veľmi veľa ľudí v približne mojom veku, ktorí sa aktívne zaujímajú o dianie doma i vo svete a snažia sa zmeniť veci k lepšiemu. Počúvať mnoho skvelých a inšpiratívnych nápadov bolo skutočne obohacujúce.

Za najkrajšiu a najemotívnejšiu časť celého festivalu považujem vystúpenie 2 inšpiratívnych Sloveniek.

Valéria Frázová a Michaela Chrkavá sú zakladateľkami úspešného podcastu Sexuálna výchova. Usporiadatelia festivalu ich zavolali na panelovú diskusiu do samotného Štrasburgu.

Tieto ženy využili danú príležitosť naplno a musím povedať, že mi počas samotnej diskusie tiekli slzy po lícach. Počas ich rečnenia som bola hrdá akých šikovných a múdrych ľudí Slovensko má.

SkryťVypnúť reklamu

Keď v jednom okamihu z divákov prehovorila mladá žena žijúca v Poľsku, ktorej sa dotýkajú prísne reštrikcie ich vlády, myslím, že som nebola jediná rozcítená diváčka.

Každopádne mám po festivale väčšiu nádej v to, že možno aj naša spoločnosť a politickí lídri začnú brať vážnejšie tieto témy a posunieme sa smerom k vyspelejším krajinám, nie k tým, pre ktoré mladé ženy často trpia.

Štrasburg ale nie je len o Európskych inštitúciách. A teda ani náš výlet nebol ohraničený len na festival a dianie počas jeho trvania.

Za tých pár dní sme prešli takmer 50 kilometrov a mám pocit, že stále bolo čo vidieť. Krásna architektúra, čisté mesto, ktorému záleží na zachovaní krásy stavieb. Za pár eur sa dá presúvať všade električkami, ktoré vyzerajú akoby sme boli ich úplne prví cestujúci. Trate lemujú až gýčovo zelené trávniky a vy máte myšlienky typu, že “u nás doma” by to takto nejako mohlo tiež vyzerať. Možno by viacero ľudí nechalo auto doma a prispelo by sa tak k lepšej klíme.

Celkovo som mala pocit, že Francúzi sú veľmi prívetiví ľudia. Uvedomujem si, že sme boli v multikultúrnom meste, ale nie všade to tak vnímam. Takmer úplne na každom mieste sme sa dohovorili aj po anglicky a ja som zároveň trošku oprášila francúzštinu.

Bolo to celé veľmi obohacujúce a tento výlet mi padol viac ako vhod, keďže sme boli dlhé mesiace zavretí len doma. Ak budem mať možnosť vrátiť sa do Štrasburgu znovu, nebudem váhať.

Som veľmi vďačná, že som dostala príležitosť osobne sa zúčastniť festivalu.

Nič z tohto by však nebolo možné, ak by som odignorovala správu v mojom školskom e-maile. Moja rada na záver: zapájajte sa aj do mimoškolských aktivít, nikdy neviete kam Vás to až zavedie.

 

Zdroje:
European Youth Event (2021). Dostupné na: https://european-youth-event.europarl.europa.eu/en/
About us | Youth Ideas (2021). Dostupné na: https://www.youthideas.eu/about-us
Sexuálna výchova (2021). [Podcast]. Dostupné na: https://open.spotify.com/

Ústav verejnej politiky FSEV  UK

Ústav verejnej politiky FSEV UK

Bloger 
  • Počet článkov:  80
  •  | 
  • Páči sa:  46x

Ústav verejnej politiky FSEV UK - tím ľudí, ktorý sa snaží skúmať vecí verejné na Slovensku a učiť o nich ostatných (aj seba). Zoznam autorových rubrík:  Verejne o politike 2020Verejne o politike 2021Verejne o politike 2022

Prémioví blogeri

Iveta Rall

Iveta Rall

66 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

739 článkov
SkryťZatvoriť reklamu