Ústav verejnej politiky FSEV UK
Decembrové novinky Ústavu verejnej politiky
Súhrn noviniek Ústavu verejnej politiky za posledné obdobie - pravidelná dávka informácií z nášho života.
Ústav verejnej politiky FSEV UK - tím ľudí, ktorý sa snaží skúmať vecí verejné na Slovensku a učiť o nich ostatných (aj seba). Zoznam autorových rubrík: Verejne o politike 2020, Verejne o politike 2021, Verejne o politike 2022, Verejne o politike 2023
Súhrn noviniek Ústavu verejnej politiky za posledné obdobie - pravidelná dávka informácií z nášho života.
Výstražná páska, vyzbierané dôkazy a zvedaví okoloidúci, ktorí chcú zistiť, čo sa udialo. Nie je to však miesto činu.
Odchod, vyjadrenie a lojalita sú tri stratégie, akými Hirschman navrhuje nahliadať na spoločensko-politické udalosti.
Tím Ústavu verejnej politiky sa v októbri zúčastnil konferencie NISPAcee v Ľubľane, kde prezentoval vedecké výstupy.
Ako sa študentka verejnej politiky na FSEV UK vďaka fakulte dostala na festival “European Youth Event” v Štrasburgu.
Náš ústav má síce malý, no o to dynamickejší a proaktívnejší kolektív. Náš behaviorálny tím má zárez na mape sveta, naši vedci a akademici úspešne publikujú a naši študenti spoznávajú prezenčnú výučbu. Prečítajte si novinky z ÚVP.
Ako vybrať, získať a zdôvodniť zdroje dát a spôsoby ich zberu, čo zohľadniť pri metóde rozhovorov, dotazníkov a prípadových štúdiách – to sú otázky nejedného diplomanta a diplomantky. ÚVP radí, ako sa s nimi vysporiadať.
Tvorba verejných politík je zložitým procesom, ktorý sa skladá z viacerých fáz, vyžaduje rozličné zručnosti a znalosti. To sa snažíme našich študentov na ÚVP naučiť. Povedali nám, aké kurzy sa im páčili a čo si z nich odniesli.
Na prvý pohľad jednoduché otázky. Každý z nás by na niečo, čo nás spája alebo rozdeľuje prišiel (minimálne na Tatry či Karpaty). Avšak po dlhšej úvahe by sme prišli na to, že naše obmedzené poznanie siaha možno len po hranice.
Vzhľadom na fakt, že celý minulý akademický rok prebiehal online sme sa rozhodli vyspovedať nášho druháka – Michala Tótha, ktorý nám povedal ako prebiehala výučba na Ústave verejnej politiky.
Výskumná otázka, hypotézy, zvolené koncepty, zdroje a spôsoby zberu dát, metódy ich analýzy a interpretácia – to je kostra, ale aj achillova päta diplomových prác. ÚVP radí, ako sa s nimi vysporiadať.
Každý proces má svoje postupy, ktoré treba dodržiavať, aby bol dosiahnutý požadovaný výsledok. Overené recepty však môžu zlyhať. Najmä v čase krízy. Dôkazom je legislatívny proces vlády v prvej vlne pandémie Covid-19.
Existuje len málo psychologickoekonomických konceptov, ktoré by za tak krátky čas a tak výrazne upútali pozornosť odbornej a laickej verejnosti, ako to urobil koncept postrčenia, tzv. Nudgingu.
Lesť, prefíkanosť, manipulácia – to sú slová, ktoré si už stáročia spájame so slovom moc. Dacher Keltner sa konceptu moci venuje už roky a vo svojej knihe ponúka návod, ako sa nestať obeťou paradoxu moci.
Vedieť tvoriť argumenty je užitočné nielen pri písaní akademických prác, ale aj v každodennom živote. Čo vlastne argument je, aké sú jeho časti a ako vyzerá si predstavíme v tomto krátkom článku.
Na Ústave verejnej politiky žijeme našou prácou veľmi intenzívne. Nahrávame podcasty, chodíme na konferencie, píšeme články či diskutujeme. Všetko sú to aktivity, na ktorých nám záleží a chceme sa o ne s vami podeliť.
Behaviorálny tím ÚVP tentokrát predstavil svoj experiment o dôležitosti testovania verejných intervencií na príklade riešenia cigaretových ohorkov vo verejných priestoroch.
Prostredníctvom spätnej väzby na štúdium na Ústave verejnej politiky sme sa rozhodli sprostredkovať skúsenosť nášho študenta 1. ročníka magisterského štúdia. Rozhodli sme vyspovedať nášho prváka, Braňa Gigaca z Prievidze.
Ak vieme, že niečo nefunguje správne, tak sa snažíme nájsť riešenia akoby to mohlo fungovať efektívnejšie. Inštitúcie sa preto často obrátia na vedeckých pracovníkov, aby ponúkli riešenia na problémy, ktorým na Slovensku čelíme.
Kanadský politik a akademik napísal knihu o svojom neúspešnom pokuse stať sa kanadským premiérom. Ukazuje, že na pôsobenie v politike nestačí mať iba ideály, ale vedieť aj ako ich voličom predať a získať si ich dôveru.