Ako dobre poznáte históriu slovensko-poľsko-ukrajinského pohraničia? Poznáte bohatstvo, ktoré ukrýva?

Písmo: A- | A+

Na prvý pohľad jednoduché otázky. Každý z nás by na niečo, čo nás spája alebo rozdeľuje prišiel (minimálne na Tatry či Karpaty). Avšak po dlhšej úvahe by sme prišli na to, že naše obmedzené poznanie siaha možno len po hranice.

Martin Mlynár

Pohraničie a oblasť za hranicami je pre mnohých veľkou neznámou. Všetci vieme, že mesto Bardejov skrýva krásne námestie a má zápis v UNESCO, no väčšina nepozná históriou podobné a obchodom prepojené mesto na Poľskej strane, mesto Biecz, alebo to, že námestie Bardejova nestačilo na zápis v UNESCO. Smutné je, že svoju históriu a kultúru, z ktorej pochádzajú, nepoznajú ani mnohí obyvatelia Bardejova a okolia (resp. nechcú poznať).

V septembri som strávil 10 dní na letnej škole In Between so zameraním na metodológiu orálnej histórie, ktorá nám pomáha v spoznávaní a mapovaní zákutí ľudského prežívania, spomienok, krívd a príbehov, ktoré prežili naši respondenti – pamätníci. Najprv sme sa vzdelávali online, potom sme pracovali na terénnom výskume v Bardejove a okolí a na záver sme sa stretli v Berlíne. Tam sme prezentovali výsledok našej práce – podcast o príbehoch inšpiratívnych aktívnych jednotlivcov žijúcich na slovensko-poľskom pohraničí s názvom Kto, keď nie my?.

Pre mňa, Popradčana, roky žijúceho, študujúceho a pracujúceho v Bratislave, so vzťahom k rodnému regiónu, bola táto letná škola v mnohom oči otvárajúca. Vedel som, že slovenská história bola značne formovaná židovskou komunitou, no nevedel som, ako významný bol ich vplyv na dianie a rozvoj spoločnosti. Bolo pútavé, zaujímavé a smutné zároveň zažívať sprostredkované skúsenosti, vidieť tváre, počuť príbehy a vidieť jazvy, ktoré minulosť zanechala v spoločnosti, ako v Bardejove, tak aj v Bieczi. Je smutné, že bez individuálnej snahy aktivistov a podpory zo strany preživších Holokaustu by židovské pamiatky pravdepodobne naďalej chátrali a stopy histórie ležali zabudnuté prachom v archívoch a na povalách pôvodne židovských domov. Keď sa ocitnete v pohraničí, nevynechajte návštevu Židovského suburbia v Bardejove, ako aj návštevu Krzysztofa Przybyłowicza v Bieczi. Krzysztof je chodiacou knižnicou príbehov Židov a aktívnym jednotlivcom, ktorý sám úspešne oživil takmer zabudnutú históriu v poľskom meste Biecz.

Rovnakou záhadou pre mňa boli Rusíni. Vedel som, že na Slovensku majú početné zastúpenie, viacerých dokonca poznám osobne, no o rusínskej kultúre, nárečí či zvykoch som nevedel takmer nič. A už vôbec som netušil, že región, v ktorom Rusíni žijú, siaha až za hranice Slovenska.

Obrázok blogu

Počas terénneho výskumu sme navštívili obec Osadné. To Osadné, o ktorom dokumentarista Marko Škop natočil rovnomenný film. Našimi respondentami boli hlavní protagonisti filmu – ortodoxný kňaz Peter Soroka a bývalý starosta obce Ladislav Mikuláško, ktorí nám opísali svoju životnú cestu, ukázali zhmotnené ambície prezentované vo filme a odovzdali svoje posolstvo mladším generáciám. To, čo ich spájalo bol strach o budúcnosť Rusínov, ich jazyk a zachovanie kultúry, no na druhej strane viera, že sa im negatívne trendy podarí odvrátiť.

Identita však nerešpektuje územné členenie a Rusíni, v Poľsku Łemkovia, žijú, samozrejme, aj na druhej strane hraníc. Stretnutie s respondentkami, členkami folklórnej skupiny Ruty Uwite na Poľskej strane hraníc, nás nechalo plných optimizmu, dobra, nadšenia a presvedčenia, že komunita Łemkov bude prosperovať a rásť. Čiastočne vďaka aktuálnym trendom, kedy sa mladí ľudia vracajú ku svojim koreňom a objavujú svoj pôvod. Posolstvo, ktoré si z tohto stretnutia odnášame je, že je dôležité nezanevrieť na to, kým sme. Slovami Júlie, hlavnej protagonistky skupiny: „...ak to nebudete rešpektovať, nenájdete šťastie v živote.“

Príbehy jednotlivcov, vďaka ktorým žije kultúrne dedičstvo a ožívajú pamiatky a história, ktoré som vám zbežne predstavil, si môžete vypočuť v angličtine v podcaste ENRS – Európskej siete Pamäť a Solidarita na SpotifyApple Podcasts. To najlepšie, čo môžete spraviť je objaviť región a spoznať ľudí na vlastnej koži. To však rovnako platí aj na región, z ktorého pochádzate. Určite skrýva mnoho tajomstiev a veľké bohatstvo, ktorého strata by nás všetkých mrzela, a vy môžete byť tým, kto to ukáže svetu.

Produkčný tím podcastu Who, if not us?
Produkčný tím podcastu Who, if not us?  (zdroj: Lukas Schramm Fotografie - Eventfotograf - Berlin)

 

Skryť Zatvoriť reklamu