Kto sú predsedovia samosprávnych krajov? Vieme o nich niečo povedať? Na tieto otázky som sa rozhodla odpovedať v rámci mojej diplomovej práce, pričom som sa zamerala na predsedov VÚC na Slovensku od roku 2001 po súčastnosť.
Skúmala som ich a socio-ekonomické pozadie (napr. rodinné pozadie, vzdelanie či vek), kariérne cesty všetkých skúmaných predsedov od ukončenia vzdelania po nástup na post predsedu samosprávneho kraja, ďalej kariérnosť predsedov v rámci ich príslušnosti k tej ktorej politickej strane a počet kandidatúr na post predsedu samosprávneho kraja.
Čo som zistila?
Najprv musím napísať, že spolupracovať so súčasnými a bývalými predsedami malo svoje pozitívne aj negatívne stránky. Stretla som sa s veľmi otvoreným, ale aj úplne neochotným správaním. Nikoho nechcem osočovať no ako príklad musím uviesť, že po piatich týždňoch telefonátov na Trenčiansky samosprávny kraj, kde mi vedúca kancelárie predsedu stále nevedela odpovedať či pán predseda na otázky mnou položené bude odpovedať, som sa nakoniec dozvedela, že odpovedať nebude. Ľudský faktor a povaha človeka je podľa mňa silný prostriedok na dosiahnutie či nedosiahnutie svojich cieľov a keďže ten môj je jednak zvedavý a ani sa nevzdáva, prinášam vám svoje zistenia.
Od roku 2001 sme v 8 VÚC mali dohromady 18 predsedov.
Na základe skúmaného vzdelania, veku a politickej kariérnosti, spĺňa typický predseda nasledovný profil:
predseda VÚC je vysokoškolsky vzdelaný muž,
je v strednom veku,
má prevažne ukončené vysokoškolské vzdelanie II. stupňa z oblasti sociálnych, ekonomických a právnych vied,
má skúsenosti z viacerých pracovných oblastí pred zastávaním tejto funkcie, pričom tieto oblasti väčšinou nie sú tie, v ktorej sa ako predseda momentálne pohybuje (napr. riaditeľ jadrových elektrární, patológ, herec, profesor aplikovanej fyziky…),
v rámci kandidatúry na daný post mal podporu od politickej strany alebo koalície strán, v ktorej je častokrát zároveň aj členom (v najväčšej miere prevažovala bývalá politická strana ĽS-HZDS a súčastná vládna strana SMER-SD, pričom 13 predsedov bolo aj členmi tej-ktorej politickej strany, 4 mali podporu a len 1 kandidoval ako nezávislý),
post predsedu samosprávneho kraja je pre neho primárne zamestnanie, ktoré sa snaži zastávať viac ako jedno volebné obdobie,
post teda zastáva väčšinou viac ako 1x a počet kandidatúr na daný post buď prevažuje počet pôsobenia v úrade alebo je rovnaký.
Toľko pár z mojich zistení. Keďže píšem blog, viac informácií sa sem nezmestí. Pokiaľ by však niekto z vás prejavil hlbší záujem, práca bude po obhájení dostupná, spolu s ostatnými zaujímavými prácami mojich kolegov, v centrálnom registri záverečných prác. Na teraz však už naozaj odkladám počítač a pokračujem v príprave na blížiace sa štátne záverečné skúšky. Držte palce!
Autorka Bc. Sára Belová, je študentkou druhého ročníka magisterského stupňa programu Verejná politika a ekonómia na FSEV Univerzity Komenského v Bratislave.
Práca bola vedená pod odborným dohľadom školiteľky doc. Emílie Sičákovej-Beblavej.