Agentúra Focus koncom septembra zverejnila prieskum, podľa ktorého 47 percent opýtaných by v jesenných komunálnych voľbách volilo iného kandidáta, ako je súčasný starosta alebo primátor. Naopak, 37 percent respondentov by volilo opätovne kandidujúceho starostu alebo primátora. Zostávajúcich 16 percent respondentov nevedelo koho bude voliť.
Focus robil prieskum na vzorke 1050 respondentov. Čo nám ukázali výsledky volieb v mestách v roku 2006 a 2010 a vzorka takmer 2,5 milióna “respondentov“?
Dominujú voliči kandidáta Nikto
Takmer dve tretiny oprávnených voličov v mestách buď nevedelo koho voliť, alebo sa volieb z rôznych príčin nezúčastnilo.
V roku 2006 každý piaty oprávnený volič hlasoval za iného kandidáta ako vtedajšieho primátora alebo primátorku. O štyri roky neskôr to bol približne každý štvrtý volič. Len 14 percent oprávnených voličoch volilo úradujúceho primátora alebo primátorku v roku 2006. V roku 2010 tento podiel klesol na 12 percent.

Väčšina chce vymeniť primátora
Aby sme videli skutočný pomer hlasov pre primátorov a neprimátorov, musíme abstrahovať masu nevoličov a zároveň voličov hlasujúcich v mestách, kde opätovne nekandidoval primátor alebo primátorka.
V oboch voľbách viac ako 55 percent voličov volilo proti úradujúcemu primátorovi alebo primátorke, keď dali hlas ich protikandidátom. Okolo 44 percent zúčastnených voličov hlasovalo za zotrvanie primátora alebo primátorky. Tieto údaje približne kopírujú prieskum Focus, ktorý tiež nameral rozdiel v neprospech primátorov na úrovni 10 percentuálnych bodov.

Sila primátorov
Napriek tomu, že viac ako polovica voličov hlasovala za zmenu na primátorskej stoličke, primátorom to stačilo na udržanie si pohodlnej väčšiny v mestách na Slovensku. Po komunálnych voľbách v roku 2010 sa meno primátora alebo primátorky nemenilo až v 84 mestách, čo predstavovalo 61 percent všetkých miest (138).
V priemere až sedem z desiatich opätovne kandidujúcich primátorov a primátoriek vo voľbách uspelo. Dôvodmi prečo sú tak úspešní vo voľbách je všeobecná známosť mena v meste, skúsenosti z úradu, mediálna a negociačná sila, ktorá prirodzene vyplýva zo zastávaného úradu.
Prirodzene, jedným z dôvodov je, že hlasy pre súperov primátorov sú často rozbité medzi viacerých kandidátov. Primátorom tak stačí na obhájenie pozície relatívne menej hlasov.

Ponuka primátorov pre rok 2014
Štatistický úrad zverejnil zoznam kandidátov a kandidátok na pozíciu starosta/primátor. Na základe týchto údajov vieme, že až v 84 percentách miest (116) budú mať voliči a voličky možnosť voliť 15. novembra úradujúceho primátora alebo primátorku. Ide o veľmi podobné číslo ako v predchádzajúcich voľbách. V roku 2010 kandidovalo rovnako 116 úradujúcich primátorov a primátoriek a vo voľbách na primátora v roku 2006 to bolo až 119 primátorov a primátoriek uchádzajúcich sa o znovuzvolenie.
Volebné dáta za roky 2010 a 2006 tak potvrdzujú prieskum Focus a hovoria o väčšine Slovákov, ktorí v minulých voľbách chceli vymeniť svojho primátora. Naďalej však platí, že napriek tejto väčšine, opätovne zvolení primátori a primátorky dominujú slovenským mestám.
Zo zverejneného zoznamu kandidátov a kandidátok na pozíciu starosta/primátor sa dá zistiť viac, tak ako spravil Matej Hruška.
Autor: Matúš Sloboda, Ústav verejnej politiky