Ako sa vyhnúť plagiátorstvu? Časť I.: Argumentácia ako základný predpoklad

Čo je to plagiátorstvo? Ako mu predchádzať v spoločenských vedách? Prinášame sériu blogov na tému ako písať kvalitné akademické texty založené na vlastných myšlienkach, kvalitnej argumentácií a správnom citovaní.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (3)

Katarína Staroňová

Problém plagiátorstva je na Slovensku (a v celej strednej a východnej Európe) obrovský a dotýka sa nielen vysokého školstva, ale aj iných odvetví. Plagiátorstvo môže byť nevedomým aktom z dôvodu neznalosti správneho zaobchádzania s vedeckými textami, ako i vedomým aktom páchaným s vierou, že v takomto plagiátorstvu prospešnom prostredí sa jednoducho na plagiátora nepríde. Prinášame vám sériu troch článkov založených na pôvodnom texte „Ako sa vyhnúť plagiátorstvu?“, ktorý bol zverejnený v Public Policy News, č 1/2013, ročník: 9. Prvý článok je venovaný argumentácii a začleneniu citovania do textu ako základným predpokladom ako predchádzať plagiátorstvu. 

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Čo je plagiátorstvo?

Podľa Slovníka cudzích slov (Petráčková a kol. 1997: 713), plagiát znamená „nedovolené napodobenie, preberanie umeleckého alebo vedeckého diela bez uvedenia vzoru alebo autora“. To znamená, že ak používame cudzie myšlienky, formulácie, poznatky, tabuľky, výpočty, schémy, atď. a vydávame ich za svoje, dopúšťame sa plagiátorstva, t.j. podvodu či krádeže. Plagiátorstvo sa nevzťahuje iba na neodcitované uvádzanie myšlienok iných autorov, ale týka sa aj nesprávneho uvedenia zdroja. V prípade pochybností je vždy lepšie uviesť zdroj pomocou citácie a naštudovať si techniky citovania každej citačnej konvencie.

SkryťVypnúť reklamu

Ako predchádzať plagiátorstvu?

Základným pravidlom je, aby sme v texte jednoznačne rozlíšili čo je výsledok našej práce a ktoré myšlienky či fakty sú prevzaté. Na to je dôležité ovládať niekoľko vecí:

a) správny spôsob argumentácie a výstavby odseku a textu,

b) správne začlenenie citovania do textu,

c) osvojenie si a využívanie techník citovania a odkazovania jednotlivých citačných konvencií (napr. ISO 690, APA,MLA, Chicago), ktoré presne definujú pravidlá čo sa preberá, od koho sa preberá a ako sa identifikuje zdroj(prameň), z ktorého sa preberá.

Argumentačný text má v podstate trojčlennú štruktúru (tzv. Toulminov model): tvrdenie, dôkaz a zdôvodnenie. Možno ich charakterizovať nasledovne:

SkryťVypnúť reklamu

Tvrdenie (T), nazývané aj tézou (ang. claim)je vyhlásením stanoviska/pozície, ktoré treba zdôvodniť;

Dôkaz (D) (ang. evidence) fakty/argumenty, ktoré sa uvádzajú na podporu tvrdenia a ktoré čitateľ môže akceptovať, odmietnuť alebo s nimi polemizovať;

Zdôvodnenie (Z) (ang. warrant) vysvetľuje spojenie medzi tvrdením a dôkazom, t.j. záver, ktorý vyplýva z usudzovania a argumentácie.

Výstavba textu

Zjednodušene môžeme povedať, že každý odsek má jednu hlavnú myšlienku, ktorá je vystavaná do podoby Tvrdenie – Dôkaz – Zdôvodnenie. Tvrdenie uvádza hlavnú myšlienku samotného odseku a uvedie čitateľa do problematiky. Každý po prečítaní prvej vety, vie o čom daný odsek bude. Ide teda o naše tvrdenie – našu myšlienku. Aby však neostala na úrovni len tvrdenia („jedna babka povedala“), je potrebné k tvrdeniu uviesť dôkazy, či už z nášho primárneho výskumu (dáta) alebo referencia na iných autorov, ktorí dospeli k podobným tvrdeniam a záverom na základe ich bádania.

SkryťVypnúť reklamu

Najvyššiu dôveryhodnosť získame, ak priložíme množstvo primárnych a sekundárnych zdrojov. Ide vlastne o najčastejší dôvod citovania a parafrázovania. Týmto spôsobom demonštrujeme ako sme zvládli danú tému, že poznáme výstupy a argumenty iných odborníkov v problematike a/alebo, že sme zvládli svoj výskumný projekt. To znamená, že pri udávaní sekundárnych dôkazov sa odvolávame na mienku, tvrdenie, názor inej uznávanej autority, ktorá už svoje tvrdenia a dôkazy publikovala napr. v odborných či vedeckých časopisoch, monografiách, konferenčných príspevkoch či v dennej tlači. A keďže nejde o našu vlastnú myšlienku, ale o cudziu, je nutné uviesť zdroje. Sila takéhoto dôkazu spočíva v tom, že naše tvrdenie sa zhoduje s myslením a mienkou ľudí, ktorých čitateľ pozná a uznáva. Pritom sekundárne údaje môžeme priamo citovať alebo parafrázovať pri dodržiavaní štandardov citačných konvencií.

Nestačí však uvádzať dôkazy, je nutné i zaujať postoj - čo daný dôkaz znamená, aký je vzťah k hlavnej myšlienke, aké má obmedzenia, atď. To robíme v časti „zdôvodnenie“. Na záver musí autor nejakým spôsobom odsek ukončiť. Ukončenie musí tvoriť akýsi most k uvádzacej vete, buď jej preformulovaním alebo zhodnotením čo sme daným odsekom zistili či povedali. Nikdy nekončíme odsek uvedením dôkazov bez vysvetlenia. Samozrejme, samotný argumentačný text môže (a aj býva) oveľa komplexnejší a vtedy je dôležité ovládať pravidlá viazanosti textu.

Ak pochopíme logiku výstavby odsekov a samotného textu, zistíme, že odkazovanie na iné myšlienky má svoju funkciu v texte a poukázaním na sekundárne zdroje len vyzdvihujeme vlastné tvrdenie. Ak to zhrnieme (a zjednodušíme), argumentačný text:

  • nepozná jednovetové odseky – pretože by boli len izolovanými tvrdeniami, ktoré nemajú žiadnu hodnotu ak za nimi nenasledujú dôkazy,

  • nepozná odseky, ktoré sú len odkazy na zdroje bez vlastného vkladu (bez hlavnej myšlienky na úvod a vlastnej interpretácie na záver),

  • nepozná odkazy na zdroje na záver odseku.

Mnohokrát sa študenti mylne domnievajú, že plagiát je len „kopírovanie“ a „preberanie“ bez uvedenia zdroja. Už sme si však spomenuli, že plagiát sa nevzťahuje len na neuvedenie zdroja, ale aj na nesprávne uvádzanie zdroja, resp. na prebratie základnej myšlienky, ktorú sme mohli sami rozviť. Pre vyučujúceho je potom nesmierne náročné stanoviť, či študent neuvádza zdroje, resp. nesprávne uvádza zdroje z nevedomosti alebo z vedomého podvodu. Základným pravidlom je, ako sme si už na mnohých miestach povedali, aby sme v texte jednoznačne rozlíšili čo je výsledok našej práce, a čo je prevzaté.

Druhá časť série „Ako sa vyhnúť plagiátorstvu?“ je venovaná technikám odkazovania na zdroje a nájdete ju čoskoro na tomto blogu. 

Zdroj:

Staroňová, K. 2011. Vedecké písanie. Ako písať akademické a vedecké texty. Vydavateľstvo Osveta

Ústav verejnej politiky FSEV  UK

Ústav verejnej politiky FSEV UK

Bloger 
  • Počet článkov:  86
  •  | 
  • Páči sa:  51x

Ústav verejnej politiky FSEV UK - tím ľudí, ktorý sa snaží skúmať vecí verejné na Slovensku a učiť o nich ostatných (aj seba). Zoznam autorových rubrík:  Verejne o politike 2020Verejne o politike 2021Verejne o politike 2022Verejne o politike 2023

Prémioví blogeri

Roman Kebísek

Roman Kebísek

106 článkov
Tupou Ceruzou

Tupou Ceruzou

311 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Radko Mačuha

Radko Mačuha

215 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

89 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu