Artsiom Klunin
V roku 2015 Brian Nosek a jeho kolegovia zverejnili výsledky projektu Replikačný projekt: psychológia (Reproducibility Project: Psychology). Autori sa snažili replikovať 100 rozličných výskumov, ktoré boli publikované v roku 2008 v renomovaných vedeckých časopisoch. Napriek tomu, že 97 zo 100 pôvodných článkov reportovali významné efekty, takéto efekty boli zaznamenané iba pri 35 replikovaných štúdiách Podobné výsledky otvorili debatu o spoľahlivosti vedeckého výskumu a strate dôvery. Túto situáciu poznáme dnes aj pod pojmom kríza replikácie.
Kríza replikácie bola spôsobená viacerými faktormi vrátane publikačného skreslenia, p-hackingu a nízkej štatistickej sily. Publikačné skreslenie sa vzťahuje na tendenciu časopisov uverejňovať len pozitívne výsledky a ignorovať negatívne alebo nulové výsledky, čo môže viesť k nesprávnemu pochopeniu fenoménov. P-hacking sa týka manipulácie s údajmi alebo analýzou s cieľom získať štatisticky významné výsledky – často vyjadrené pomocou tzv. p-hodnoty. Nízka štatistická sila sa vzťahuje na neschopnosť štúdie odhaliť malé, ale významné účinky v dôsledku malej veľkosti vzorky.
Vedecká komunita nie je imúnna voči problémom a práve na ich riešenie sa presadzuje princíp otvorenej vedy a možnosť výskum predregistrovať
Otvorená veda a predregistrácia výskumu
Otvorená veda (angl. Open science) je iniciatíva, ktorá sa snaží sprístupniť vedecký výskum verejnosti a urobiť ho viac transparentným. Zahŕňa zdieľanie výskumných údajov, metód a výsledkov s verejnosťou, ako aj podporu spolupráce a replikácie výsledkov výskumu. Cieľom otvorenej vedy je zvýšiť dôveryhodnosť, replikovateľnosť a dostupnosť vedeckého výskumu pre každého.
Jedným z nástrojov otvorenej vedy je už spomínaná predregistrácia štúdií. Predregistrácia je proces, v ktorom výskumníci deklarujú svoje výskumné plány pred uskutočnením štúdie. Zahŕňa špecifikáciu výskumnej otázky, hypotéz, metód a plánu analýzy pred zberom údajov. Tým, že sa výskumný plán špecifikuje pred zberom údajov, je menej pravdepodobné, že výskumníci budú manipulovať s údajmi alebo plánom analýzy tak, aby vyhovovali ich hypotézam. Predbežná registrácia tiež povzbudzuje výskumníkov, aby oznamovali všetky výsledky vrátane negatívnych alebo neočakávaných zistení, čo môže pomôcť znížiť pomenuté publikačné skreslenie.
Na účely predregistrácie existujú rozličné stránky. Najpopulárnejšou je OSF (Open Science Framework). Každý z čitateľov môže kliknúť na hyperlink, prejsť na stránku, vyhľadať zaujímavú štúdiu, pozrieť jej metodológiu, poprípade existujúce dáta, ak už boli zozbierané.
Úskalia otvorenej vedy
Aj otvorená veda a predregistrácia majú svoje nevýhody, ako napríklad časová zaťaž výskumníkov a riziko straty duševného vlastníctva. Áno, na jednej strane predregistrácia zvyšuje pracovnú zaťaž výskumníkov, ktorí musia vyplniť dlhé formuláre a zdieľať svoje údaje, metódy a výsledky na konkrétnej platforme. Na druhú stranu, výskumníci sa zvyčajne snažia publikovať svoje štúdie vo vedeckých časopisoch v podobe článkov, štruktúra ktorých aj tak vyžaduje popis informácií, ktoré uvádzame v predregistračných formulároch. Inými slovami, v tomto prípade výskumníci nemajú prácu navyše, len to robia včasne, štruktúrovane a verejne.
Druhou obavou je možná strata duševného vlastníctva a konkurenčnej výhody pre výskumníkov, ktorí zdieľajú svoje výskumné plány pred publikovaním. Možným poistením v tomto prípade je nastavenie viditeľnosti predregistrácie. Ak sa výskumníci obávajú , že ich nápady môžu byť ukradnuté, môžu nastaviť, že ich predregisrácia sa zviditeľní o niekoľko mesiacov až o rok neskôr po tom, ako všetko nahrajú do systému.
Všeobecne však možno konštatovať, že otvorená veda a predregistrácia sú dôležitým krokom pre rozvoj vedeckých poznatkov a zabezpečenie spoľahlivosti a replikovateľnosti výsledkov výskumu. Navyše môžu pomôcť zvýšiť dôveryhodnosť štúdií z perspektívy tvorcov politík, iných výskumníkov a aj verejnosti. Vďaka tomu by vedecké poznatky mohli byť častejšie aplikované v praxi, napríklad v oblasti inovácií vo verejnom sektore, zdravotníctve, vzdelávaní, psychológii a podobne.