Novinky letného semestra - Ústav verejnej politiky FSEV UK

Prečítajte si výber z toho, čím Ústav verejnej politiky od začiatku roka 2023 žil.

Novinky letného semestra - Ústav verejnej politiky FSEV UK
Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Networkujeme a prinášame príležitosti

Okrem toho, že na ÚVP pripravujeme odborníkov na verejnú politiku a správu, myslíme aj na ich budúce uplatnenie sa na pracovnom trhu. Preto pripravujeme a podporujeme podujatia, cieľom ktorých je pomôcť naším absolventkám a absolventom aj po dokončení štúdia. Tak, koncom apríla na FSEV UK sa udial Deň príležitostí. Podujatia sa zúčastnili predstavitelia viacerých organizácií verejného správy a mimovladiek. Študentky a študenti mohli spoznať svojho budúceho zamestnávateľa alebo si nájsť prax či stáž.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Zároveň v máji pre študentky a študentov bol pripravený workshop Čo robiť po výške?, kde získali odporúčania a praktické vedomosti o tom, čo a ako treba robiť po ukončení vysokoškolského štúdia.

Spolupracujeme

Tento semester sme zahájili novú etapu pre náš ústav - spustili sme projekt Bergen to Bratislava: Knowledge and Human Capital Exchange. V rámci projektu sa budeme snažiť o čo najväčšiu výmenu poznania a vzájomné učenie sa s Department of Government - University of Bergen.

Obrázok blogu


Projekt sme zahájili úvodnou konferenciou na tému "Od dobrých k vynikajúcim: zvyšovanie kvality našich univerzít". Rozprávali sme sa o tom, čo pre nás znamená kvalitné vysoké školstvo a ako sa vieme zlepšovať vo vede, výskume aj vzdelávaní. Diskusie, ktorú moderovala profesorka Emilia Sičáková-Beblavá, sa zúčastnili vedúci Katedry politológie FiF UK docent Erik Láštic, docentka ÚVP Katarína Staroňová, odborník na vysoké školstvo Marcel Vysocký a Zuzana Reptová, ktorá je národným kontaktným bodom pre program Horizont Európa v Centre vedecko-technických informácií SR (CVTI). Zároveň naši partneri z Department of Government UiB - profesorka Zuzana Murdoch a profesorka Regine Paul – predstavili procesy, ktorými zlepšujú kvalitu svojich inštitúcii.

SkryťVypnúť reklamu

Viacerí naši doktorandi už využili príležitosti a vycestovali do Bergenu, kde sa zúčastnili PhD semináru alebo zostali na výskumný pobyt.

Učíme

V rámci projektu Rady Európy Delivering Good Governance in Slovakia - Phase II a v spolupraci s viacerými odborníkmi sme ponúkli viacero bezplatných kurzov pre úradníček a úradníkov. Členovia behaviorálneho tímu ÚVP pripravili kurz o aplikácii behaviorálnych intervencií vo verejnej správe.

Naša doktorandka Eva Pavlovičova a facilitátor Peter Guštafík učili o tom ako zvládnuť efektívnu a účinnú prezentáciu a o metódach práce s malými skupinami. Známy pedagóg a učiteľ učiteľov Dávid Králik viedol školenie o tom, ako vzdelávať v online priestore. Dátoví analytici Imrich Berta a Michaela Laktišová ponúkli príležitosť zvýšiť úroveň poznatkov v oblasti práce s Excelom a zvýšiť dátovú gramotnosť. Zamerom kurzu o vyhodnotení korupčných rizík, ktorý viedla riaditeľka ÚVP prof. Emília SIčaková Beblavá bolo pomôcť úradníčkam a úradníkom pochopiť viaceré pohľady na korupciu a transparentnosť, vyhodnotiť rôzne oblasti rozhodovania a vedieť alokovať svoje kapacity čo najlepšie pre chod úradu.

SkryťVypnúť reklamu

Odbormíci na digitálnu komunikáciu a médiá zo Seesame Miroslav Kolárik a Frédérique Halászová viedli kurzy Sociálne siete pre začiatočníkov a Sociálne siete pre pokročilých.

Kurz pre začiatočníkov bol sústredený na to, aký typ obsahu sa hodí na ktorú sociálnu sieť a ako robiť dobrý obsah pre tú správnu cieľovú skupinu. V rámci kurzu pre pokročilých sa išlo ďalej a dôraz bol kladený na to, ako sociálne siete využiť naplno, vrátane učeniu ako fungujú algoritmy, ktoré nám zoraďujú obsah, ktorý vidíme, ako sa dajú kreatívne využívať stories či reels a ako manažovať diskusie v komentároch.

Obrázok blogu

Okrem toho, výskumníci ÚVP a členovia behaviorálneho tímu Matúš Sloboda a Patrik Pavlovský mali príležitosť spraviť pre úradníkov Ministerstva práce ČR workshopy na tvorbu a zavádzanie behaviorálnych riešení vo verejnej správe.

SkryťVypnúť reklamu

Vítame hosťov

Našim študentom prinášame aj hosťovské prednášky, ktoré sú obohatením nie len v rámci napĺňania obsahu sylabu nášho predmetu, ale aj pre naše osobné životy v aktuálnom spoločensko-politickom dianí.

V rámci kurzu Komparatívna verejná politika študentky a študenti absolvovali prednášku a diskusiu s doc. Vladimírom Slavíkom. Témou bola decentralizácia verejnej správy z pohľadu sociálneho geografa. Zaoberali sa otázkami jednotlivých fáz decentralizácie v SR, ne/záujmom verejnej správy o decentralizáciu, inšpiratívnymi prípadmi zo zahraničia (najmä Dánskom), a tiež možnými cestami decentralizácie do budúcnosti.

Obrázok blogu

Ešte jedným hosťom v rámci tohto kurzu bol profesor a v tom čase poradca predsedu vlády SR pre Ukrajinu Alexander Duleba. Rozprávali sme sa najmä o aktuálnej vojenskej situácii na Ukrajine a o vojenských prognózach, o vzťahu Ukrajiny a Európskej Únie a možnostiach jej členstva v EÚ a o úlohe Slovenska a nás všetkých v tejto vojne.

V rámci predmetu Behaviorálna verejná politika sme privítali Otakara Horáka, popularizátora vedy a autora Denníka N, ktorý vo svojich článkoch sa najmä venuje vede. Rozprával naším študentom o morálnej psychológie a o etických dilemách rozhodovania.

Rozprávame a nahrávame

V spolupráci so ZNELO sme nahrávali pre Vás podcast Verejne o politike aj v tomto roku. Za necelých päť mesiacov zverejnili sme už 5 podcastov.

Obrázok blogu

V prvej tohtoročnej epizóde Alexandra Polakova Suchalova sa rozprávala s riaditeľom Transparency International Slovensko Michalom Piškom a riaditeľkou Ústavu verejnej politiky Emíliou Sičákovou Beblavou o tom, čo je verejná etika, či a ako sa dá merať a ako sme sa o to pokúsili v rámci projektu Delivering Good Governance II, ktorý v ÚVP spolu s Ministerstvom vnútra Slovenskej republiky, implementujeme (Spotify a Apple podcasts).

V druhej tohtoročnej epizóde podcastu Verejne o politike výskumní pracovníci Ústavu verejnej politiky Patrik Pavlovský a Matúš Sloboda sa rozprávali o množstve dôvodov, prečo by mala verejná správa aj napriek možným obavám viac experimentovať (Spotify a Apple podcasts). Pokračovaním tejto témy je ďalším diel podcastu, v ktorom Patrik Pavlovský, Matúš Sloboda a Artsiom Klunin diskutujú o tom, čo všetko experimentovanie resp. pilotovanie jednotlivých riešení odnáša (SpotifyApple podcasts)

V ďalšej tohtoročnej epizóde sa venujeme finalizácie projektu Rady Európy Uplatňovanie princípov dobrého spravovania na Slovensku. S riaditeľkou odboru miestnej štátnej správy, samosprávy a zahraničných vzťahov Ministerstva vnútra SR ako hlavného partnera projektu Naďou Firák Kurilovou sa rozprávala Alexandra Poláková Suchalová, projektová manažérka projektu za Ústav verejnej politiky (SpotifyApple podcasts).

Obrázok blogu

V piatej tohtoročnej časti podcastu náš doktorand Róbert Martin Hudec rozprával s dlhoročným analytikom Útvaru hodnoty za peniaze Petrom Hrončekom a podpredsedom Úradu na ochranu oznamovateľov Matejom Uhlíkom na tému pracovných príležitostí vo verejnom sektore. Verejný sektor už dlhodobo ponúka pracovné príležitosti konkurujúce súkromnému sektoru, flexibilnú pracovnú dobu, dobré ohodnotenie a skvelé tímy, ale najmä príležitosti dostať sa k práci na veciach, ktoré majú reálne dopady na spoločnosť (SpotifyApple podcasts).

A na záver, náš kolega Matús Sloboda navštívil Veroniku Pavlovskú a Petra Havlíčka v českom podcaste o sociálnych inováciách Ministerský jednorožec, kde mal príležitosť podiskutovať o tom, ako môžu pomôcť poznatky z behaviorálnej vedy (SpotifyApple podcasts).

Publikujeme

Našej kolegyni Kataríne Staroňovej v spolupráci s Marekom Rybářom z Masarykovej Univerzity) nedávno vyšiel výskumný článok v časopise Governance. Výskum vytvoril nové konceptuálne uchopenie skúmania politických poradcov na ministerstvách a umožnil komparatívny pohľad na problematiku. Výskum zisťoval, ako sa transparentnosť postavenia poradcu a jeho/jej úlohy menia podľa inštitucionálneho nastavenia iných politických nominantov (napr. štátny tajomník) a miery politizácie úradníkov. V 11 krajinách strednej a východnej Európy empiricky testoval novú typológiu a ukázal, že okrem štyroch rôznych typov poradcov existuje v krajinách strednej a východnej Európy tzv. “neviditeľný poradca”, ktorý je extrémne ťažko identifikovateľný (z rôznych dôvodov) a ktorý má veľký vplyv na tvorbu verejnej politiky. Je to typ poradcu, ktorý sa v meritokratických krajinách nevyskytuje. Celý článok nájdete tu.

Vyšla monografia Behaviorálna veda v službách verejnej správy: behaviorálne intervencie v praxi. Spoluautormi knihy sú aj členovia behaviorálneho tímu ÚVP. Táto nová publikácia na viacerých experimentoch, napríklad v oblasti zvyšovania výnosu z miestnych daní a poplatkov, personálnej politiky či verejného poriadku, poukazuje na efektívnosť spolupráce behaviorálnych vied s organizáciami verejnej správy. Knihu odporúčame študentom, pedagógom a všetkým, ktorým záleží na lepšom fungovaním verejnej správy a hľadajú cesty k tomu, ako to dosiahnuť. Celú knihu si nájdete tu.

 [KA1]Obrázok 1

 [KA2]Obrázok 2

 [KA3]Obrázok 3

 [KA4]Obrázok 4

 [KA5]Obrázok 5

Ústav verejnej politiky FSEV  UK

Ústav verejnej politiky FSEV UK

Bloger 
  • Počet článkov:  86
  •  | 
  • Páči sa:  51x

Ústav verejnej politiky FSEV UK - tím ľudí, ktorý sa snaží skúmať vecí verejné na Slovensku a učiť o nich ostatných (aj seba). Zoznam autorových rubrík:  Verejne o politike 2020Verejne o politike 2021Verejne o politike 2022Verejne o politike 2023

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

766 článkov
Marian Nanias

Marian Nanias

274 článkov
Pavel Macko

Pavel Macko

189 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Roman Kebísek

Roman Kebísek

105 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu