V posledných dňoch nás potešila správa, že nás OECD zaradilo na mapu sveta medzi inovatívne tímy v oblasti behaviorálnych intervencií. Náš behaviorálny tím má za sebou viaceré zaujímavé experimenty a projekty, o intervencii na Račianskom mýte v Bratislave, ktorá sa venovala cigaretovým ohorkom sme písali už aj v článku Vyberám si kôš, nie zem!. Cestujúca verejnosť mohla prácu nášho behaviorálneho tímu vidieť aj na obrazovkách v prostriedkoch bratislavskej verejnej dopravy, v kampaňovom spote, ktorý sa venoval problematike čiernych pasažierov. Report z projektu v bratislavskej MHD si môžete pozrieť tu.

Náš ústav mal na začiatku októbra delegáciu v Európskom parlamente v Štrasburgu, na European Youth Event, kde nás pozval EP Vladimír Bilčík. EYE 2021 bol plný zaujímavých prednášok, workshopov a aktivít pre mladých ľudí z celej Európy. Ak chcete zažiť EYE očami našich študentov, pozrite si reel na instagrame (a môžete nás začať sledovať).

Záleží nám na komunite, a aj preto sme začali organizovať ústavovice, stretnutia študentov, pedagógov, priateľov a alumni Ústavu verejnej politiky. Prvá ústavovica sa uskutočnila na konci septembra a pomohla nám nakopnúť akademický rok. Tešíme sa na ďalšie stretnutia a budeme radi, keď sa na ústavovici alebo iných komunitných podujatiach uvidíme aj s vami, našimi priateľmi.

Na pôde fakulty sme privítali našu kolegyňu z Karlovej Univerzity v Prahe, Evu Hejzlarovú, ktorá pre našich študentov pripravila prezenčnú prednášku na tému reprezentatívnosť v úradníctve. Eva Hejzlarová sa venuje riadeniu ľudských zdrojov vo verejnom sektore a patrí medzi priateľov ÚVP.

Nezaháľali sme ani na konferenciách, hneď na začiatku semestra Katarína Staroňová na online konferencii EGPA prezentovala 2 príspevky. Prvý "Living in the Shadows: Ministerial Advisers in Central and East European Countries" s Marekom Rybářom sa umiestnil na shortliste nominovaných príspevkov na "Best comparative paper award". Druhý príspevok, na tému kvality regulácií pripravila s našou doktorandkou Ninou Šťastnou a Matúšom Slobodom. Riaditeľka nášho ústavu, Ema Beblavá, sa zúčastnila 30th Economic Forum v Poľskom meste Karpacz s názvom "Europe in Search of Leadership’. Kataríne Staroňovej sa podarilo vypublikovať nový článok o zmene v systémoch služobného hodnotenia vo verejnej správe v členských krajinách EÚ, v ktorom sa venuje tranzícii systému služobného hodnotenia. Celý článok si môžete prečítať TU.

Privítajte Mgr. Martina Kollárika, PhD., ktorý sa vo výskume venoval konfliktu medzi starostom a zastupitelstvom v slovenských samosprávach a v lete úspešne dokončil doktorandské štúdium na ÚVP. Školiteľkou Martina Kollárika bola prof. Emilia Sičáková-Beblavá. Martinova práca, ako aj obhajoba, bola v angličtine, oponentom mu bol prof. Pawel Swianiewicz z Varšavskej univerzity, ďalej doc. Oľga Gyarfášová z FSEV UK a Dr.Petr Jüptner z Karlovej univerzity. Obhajoby viedla doc. Katarína Staroňová.
Martin v posledných rokoch pôsobil v Inštitút SGI, pracoval na projekte Odkazprestarostu.sk, pričom riadil implementáciu nového systému na administráciu úloh pre samosprávy. Aktuálne pracuje na Magistráte mesta Bratislava.
