Ako sa máte Slovensko? Situáciu sme zvládli lepšie ako iní.

V prebiehajúcej diskusii o pripravenosti Slovenska na ďalšie vlny pandémie je zaujímavá retrospektíva prvej vlny.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

Kontinuálny prieskum „Ako sa máte, Slovensko?“ mapoval názory obyvateľov na to, ako podľa ich zvládlo situáciu Slovensko a iné krajiny. Otázky smerovali aj k tomu, či pomáhať viac postihnutým krajinám.

Projekt „Ako sa máte, Slovensko?“ dlhodobo sleduje postoje obyvateľov na Slovensku od začiatku korona obdobia. Prieskumy iniciovali prieskumná spoločnosť MNFORCE, komunikačná agentúra Seesame v spolupráci so Sociologickým ústavom SAV a Ústavom výskumu sociálnej komunikácie SAV. Doteraz sa zrealizovali rozsiahle zisťovania a analýzy v marci, apríli a máji. Vďaka spolupráci slovenských a rakúskych výskumníkov sleduje prieskum názory obyvateľov týchto susedných krajín. 
 

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Polovica z nás hovorí, že sme situáciu zvládli veľmi dobre. Najhoršie hodnotenie dostali USA, Veľká Británia a Taliansko. 

Respondentov sme požiadali, aby posúdili ako Slovensko zvláda pandémiu koronavírusu v porovnaní s inými krajinami. Respondenti odpovedali na škále od 1 do 5, kde 1 znamenalo, že „krajina pandémiu zvláda veľmi dobre“ a 5 znamenalo, že „krajina pandémiu zvláda veľmi zle“ (%).

Krajina

Čína

USA

DE

ITA

RUS

UK

SK

CZ

AT

HU

odpoveď 1 + 2

30.1

5.0

21.2

8.7

13.3

5.9

74.5

45.8

33.0

29.9

odpoveď 3

27.6

14.8

34.9

16.4

22.5

18.5

13.4

31.8

34.2

38.8

odpoveď 4 + 5

30.1

67.5

30.9

64.1

49.2

63.0

9.1

14.2

19.2

15.5

neviem

12.2

12.7

13.0

10.8

15.0

12.6

3.0

8.2

13.6

15.8

Z hľadiska zvládania pandémie bolo z ponúknutých krajín najpozitívnejšie hodnotené Slovensko. Takmer tri štvrtiny respondentov zvolili na škále odpoveď 1 alebo 2 (až 46,3% uviedlo odpoveď 1, t .j. že Slovensko pandémiu zvláda veľmi dobre). Ako druhé najpozitívnejšie z hľadiska zvládania pandémie bolo hodnotené Česko, avšak menej ako polovicou respondentov. Ďalšie susedné krajiny, Rakúsko a Maďarsko, pozitívne hodnotila približne tretina respondentov.

SkryťVypnúť reklamu

Oproti tomu, v prípade USA, Talianska a Veľkej Británie sa vyše 60% respondentov domnievalo, že pandémiu zvládajú zle alebo veľmi zle. V prípade Ruska si to myslela takmer polovica respondentov a v prípade Nemecka takmer tretina respondentov. Čína bola z hľadiska zvládania pandémie hodnotená nejednoznačne: kým 30,1% respondentov sa domnievalo, že pandémiu zvláda, rovnaký počet uviedol, že ju nezvláda.

Čím viac boli respondenti spokojní s doterajším počínaním vlády a čím viac dôverovali ústrednému krízovému štábu a vláde, tým viac boli presvedčení, že Slovensko zvláda pandémiu koronavírusu.

„Slovensko malo z uvedených krajín vďaka včasnému zavedeniu karanténnych opatrení najmenší počet nakazených i obetí. Preto neprekvapí, že respondenti ho vnímajú najpozitívnejšie z hľadiska zvládania. Zaujímavé je však porovnanie so susednými krajinami a výrazný odstup v ich hodnotení. Maďarsko, ktoré bolo z hľadiska počtu nakazených na tom lepšie ako Česko a Rakúsko bolo respondentmi vnímané najmenej pozitívne a takmer 16 percent respondentov sa k situácii v Maďarsku vôbec nevedelo vyjadriť. Zrejme to súvisí s výraznejšou medializáciou situácie v Česku a Rakúsku,“všíma si Barbara Lášticová z Ústavu výskumu sociálnej komunikácie SAV.

SkryťVypnúť reklamu

Solidaritu s inými krajinami prejavujú skôr mladší

Tretia vlna výskumu „Ako sa máte, Slovensko?“ ponúkla tiež respondentom otázky identické s rakúskym tímom výskumníkov okolo projektu"Values in Crisis". Takýmto spôsobom bolo možné porovnať pohľad respondentov na Slovensku a v Rakúsku.
Pri položenej otázke mali respondenti možnosť označiť odpoveď na sedemstupňovej škále. Na každom konci škály bol jeden výrok. V tabuľke uvádzame odpovede respondentov v percentách, ako aj priemernú odpoveď na škále od 1 do 7.

Tak Rakúsko ako aj Slovensko patrili v Európe skôr k menej zasiahnutým krajinám. Pri voľbe medzi možnosťou, aby menej postihnuté krajiny podporovali krajiny postihnuté krízou viac alebo aby každá krajina v EÚ bola zodpovedná za seba v oboch krajinách mierne prevažovali zástancovia druhej možnosti. Na Slovensku sa za solidarizovanie s koronavírusom postihnutými krajinami vyslovovali častejšie mladší respondenti.
 

SkryťVypnúť reklamu


Poznámky

Použitý výskum za Slovensko:
Ako sa máte, Slovensko?, Máj 2020, MNFORCE, Seesame, SÚ SAV a ÚVSK SAV, 25.- 28.5.2020, N=1 000

Použité výskumy za Rakúsko:
"Values in Crisis" online survey, máj 2020, N = 1 976

Použité výskumy sú reprezentatívne pre online populáciu Slovenska a Rakúska.

Vybrané dáta z prieskumov „Ako sa máte, Slovensko?“ budú dlhodobo k dispozícii odbornej verejnosti vSlovenskom archíve sociálnych dát(http://sasd.sav.sk).

I

Ústav výskumu sociálnej komunikácie SAV

Ústav výskumu sociálnej komunikácie SAV

Bloger 
  • Počet článkov:  19
  •  | 
  • Páči sa:  3x

Vykonávame najmä základný interdisciplinárny výskum, zameraný na komplexné vzťahy medzi sociálnymi, kultúrnymi a psychologickými aspektmi ľudského bytia. Zameriavame sa na analýzu spoločenských, politických, medzigeneračných, mediálnych a intímnych diskurzov – sociálna komunikácia je tak predmetom nášho výskumu, ako aj jeho metodologickým rámcom. Zoznam autorových rubrík:  Naša spoločnosť a vzťahy medzi skupinamiPartnerské vzťahy a rodičovstvoGramotnosť a jej vývinNezaradené

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Lucia Nicholsonová

Lucia Nicholsonová

207 článkov
Anna Brawne

Anna Brawne

103 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

765 článkov
Pavel Macko

Pavel Macko

188 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu