(Ako zvládať) stres počas globálnej pandémie

Kamila Urban z ÚVSK SAV skúma ako mení vnímaný stres počas pandémie využívanie rôznych zvládacích (copingových) stratégií.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

To, ako zvládame v živote stres závisí od množstva rôznych podnetov ― stresorov a nášho vnímania závažnosti týchto stresorov. V bežných životných situáciách sa ocitáme pod vplyvom stresorov, ktoré zväčša dokážeme ovplyvniť, teda máme nad nimi kontrolu. V úvodných fázach vnímania stresu nastáva poplachová reakcia, ktorá spúšťa reakciu „boj alebo útek“. Keď táto reakcia tela pominie, ale stresor stále pretrváva, volíme rôzne stratégie zvládania, pričom väčšinou vyberáme z tých, ktoré nám v minulosti už pomohli podobnú situáciu prekonať. No v čase celosvetovej pandémie koronavírusu sme sa ocitli v situácii, ktorú väčšina z nás ešte nezažila a teda ju môžeme vnímať ako čosi, čo nemáme pod kontrolou.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V takýchto situáciách robíme veci, ktoré síce neovplyvnia samotný stresor (jeho zmiernenie alebo úplné odstránenie), ale ovplyvnia naše prežívanie stresu. Preto, ak sme sa ocitli v dlhodobej stresovej situácii (ako je momentálne prebiehajúca COVID-19 karanténa), priznanie si, že má táto situácia na naše prežívanie negatívny vplyv, je základným predpokladom jej zvládnutia.

Psychoterapeuti a poradcovia ponúkajú niekoľko základných techník, ktoré nám umožnia pracovať s našimi emóciami:

· Všetky emócie, ktoré momentálne prežívame, úzkosť, zmätok, hnev, smútok, strach o seba či o svojich blízkych sú prirodzené a ich pomenovanie nám môže pomôcť ich zvládnuť.

SkryťVypnúť reklamu

· Udržujme sociálnu podporu a sledujme príznaky stresu na našich blízkych a deťoch.

· Uvedomme si, že nás situácia vyčerpáva emocionálne aj fyzicky.

· Trávme menej času na sociálnych sieťach a čítaním správ o šírení vírusu či pozeraním televízie. Štúdie ukazujú, že tieto činnosti môžu zvyšovať úroveň úzkosti.

Súčasné karanténne opatrenia ovplyvňujú mnoho aspektov nášho správania. Na zvládnutie reštrikcií a zmeny denného režimu je dobré hľadať spôsoby, ktoré nám umožnia nadobudnúť pocit kontroly nad svojim životom.

· Aktívne vyhľadávajme aktivity, ktoré nás napĺňajú, bavia, robia nám radosť a sú pre nás zmysluplné a zaraďme ich do každodennej rutiny.

SkryťVypnúť reklamu

· Vytvorme si denné rutiny, v ktorých oddelíme čas na prácu a oddych.

· Zamerajme našu pozornosť na veci, ktoré môžeme ovplyvniť.

· Primeraná fyzická aktivita znižuje úzkosť, skúsme do našej novej rutiny pridať cvičenie.

Ak predložené stratégie nefungujú alebo ak máte pocit, že je vaše prežívanie v danej situácii príliš intenzívne, je v každom prípade vhodné obrátiť sa na odborníkov alebo odborníčky v pomáhajúcich profesiách. Treba myslieť na to, že ľudia žijúci sami, starší ľudia alebo deti sú v tejto situácii skupinami, ktoré môžu byť stresom najviac ohrozené.

Ak sa chcete s nami podeliť o to, ako Vy osobne zvládate stres v čase pandémie, prosím, vyplňte anonymný dotazník na tomto linku: https://bit.ly/zvladani_stresu_v_epidemii

SkryťVypnúť reklamu

Kamila Urban, Ústav výskumu sociálnej komunikácie SAV

Ústav výskumu sociálnej komunikácie SAV

Ústav výskumu sociálnej komunikácie SAV

Bloger 
  • Počet článkov:  19
  •  | 
  • Páči sa:  3x

Vykonávame najmä základný interdisciplinárny výskum, zameraný na komplexné vzťahy medzi sociálnymi, kultúrnymi a psychologickými aspektmi ľudského bytia. Zameriavame sa na analýzu spoločenských, politických, medzigeneračných, mediálnych a intímnych diskurzov – sociálna komunikácia je tak predmetom nášho výskumu, ako aj jeho metodologickým rámcom. Zoznam autorových rubrík:  Naša spoločnosť a vzťahy medzi skupinamiPartnerské vzťahy a rodičovstvoGramotnosť a jej vývinNezaradené

Prémioví blogeri

Anna Brawne

Anna Brawne

103 článkov
Marian Nanias

Marian Nanias

274 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Radko Mačuha

Radko Mačuha

226 článkov
INESS

INESS

108 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu