(Takými jazykmi sú aj iné jazyky, nie len slovanské, ale aj napríklad ugrofínské.)
Niektoré cudzie slová v slovenskom jazyku majú iba tradicionalistický, či skôr iba fonetický, iba hlasový obsah, čiže tvoria iba najstručnejší zvukový symbol cudzieho slova, nie však analyticky, čiže doslovný, sémantický preklad obsahu tohto ktorého cudzieho slova.
Medzi také, obsahovo neznáme, ale pritom veľmi frekventované cudzie, latínske slová, ktoré sa veľmi často používajú v slovenskom jazyku, patria slová RELATIVITA a FAŠIZMUS.
Po počutí slova RELATIVITA, väčšine občanov hovoriacich iba jazykom slovenským, vynorí sa v mysli meno Einstein a jeho genialita obsiahnutá v jeho dvoch teóriách relativity pohybu.
Po počutí slova FAŠIZMUS, väčšine občanov hovoriaci iba jazykom slovenským, vynorí sa v mysli meno Hitler, ako symbol najväčšej beštiality v ľudských dejinách.
Aby som bol konkrétnejší, väčšina občanov hovoriacich iba jazykom slovenským, slovo FAŠIZMUS stotožňuje s hitlerovským fašizmom, v skutočnosti s národným socializmom, čiže s ideológiou rasizmu, ktorá viedla počas druhej svetovej vojny k priemyselnému vyvražďovaniu príslušníkov "menej cenených rás", najviac príslušníkov židovskej rasy.
Slovo FAŠIZMUS sa na Slovensku v súčasnosti hojne používa hlavne v súvislosti so vstupom poslancov strany Ľudová Strana Naše Slovensko do parlamentu Slovenskej republiky, ako aj s konaním vlády v Maďarsku a Poľsku, ktoré sa odmietajú podrobiť rozhodnutiu EU vo veci povinných kvôt na prijatie prisťahovalcov, bez žiadnych dokladov.
Dokonca aj výsledky posledných parlamentných volieb v Rakúsku, sú označované ako víťazstvo FAŠISTOV v Rakúsku.
Z toho titulu ja som si dovolil podrobiť slovo FAŠIZMUS hlbšej analýze, čiže k priblíženiu sa k jeho pravému obsahu v tom jazyku, z ktorého to slovo pochádza.
-------------------------------------------------------
Pojem FAŠIZMUS pochádza z latinského slova FASCES, ktoré sa prekladá ako zväzok, pôvodne totiž označovalo prúty zviazané červenou páskou s vyčnievajúcou sekerou.
FASCIE, v starovekom Ríme boli symbolmi - odznakmi moci, ktoré nosili liktori (zriadenci) pred najvyššími úradníkmi. Taký úradník mal právo uložiť telesný trest (symbolizovaný prútmi), trest smrti bol symbolizovaný sekerou. Liktori bývali zvyčajne prepustení otroci. Ich počet na jedného úradníka bol okolo dvadsať, čo zodpovedá aj počtu prútov.

FASCES, si vzal za symbol taliansky fašizmus. V súčasnosti FASCIE obsahujú štátne znaky Ekvádoru, Kamerunu, Kuby aj neoficiálny štátnej znak Francúzska.
Za príčinu vzniku FAŠIZMU v európskych krajinách je možné považovať nestabilitu a nejednotnosť miestnych (väčšinou koaličných) vlád, pretrvávajúcu ekonomickú a politickú krízu, nedôveru verejnosti k demokratickým princípom, nakoniec tiež v boľševickú revolúciu v Rusku a obavy vyšších a stredných vrstiev z rozšírenia revolúcie do ďalších krajín a s tým súvisiaci rast moci komunistických hnutí.
Snaha o definovanie pojmu FAŠIZMUS patrí medzi naj pertraktovanejšie témy historiografie 20. storočia a dodnes neexistuje medzi historikmi všeobecná zhoda. Termín FAŠIZMUS sa používa v rôznych významoch od najužšieho, zahrňujúceho len taliansku variantu Benita Mussoliniho, až po najširšie, pri ktorých funguje slovo FAŠISTA ako urážka.
To často viedlo bádateľov k otázke, či je vôbec používanie pojmu FAŠIZMUS užitočné.
(Zdroj Wikipédia.)
-------------------------------------------------------
Z odvodenia slova FAŠIZMUS od slova FASCES, ktoré sa prekladá ako zväzok vyplýva, že FAŠIZMUS je spoločenský systém v ktorom vládne jednotná vláda s ústavnou väčšinou. (Nie rozpory medzi poslancami rôznych politických strán.) Pokiaľ takú zväzovú, ústavne väčšinovú vládu si želá väčšina občanov štátu, majúcich volebné právo a to svoje želanie potvrdia výsledkami demokratických volieb, v tom prípade si občania dobrovoľne zvolia zväzovú, jednotnú, teda FAŠISTICKÚ vládu.
A iba taká, jednotná, väčšinová FAŠISTICKÁ vláda s ústavnou väčšinou, môže v skutočnosti účinne vládnuť v zmysle ústavy a zákonov.
FAŠISTICKÁ VLÁDA Benita Musolíniho svojou parlamentnou väčšinou dokázala v Taliansku postaviť ekonomiku na nohy a vybudovať celoštátnu cestnú štruktúru diaľníc (okrem iného) iba preto, lebo pri svojom rozhodovaní nemusela sa zdržiavať obštrukciami opozičných poslancov z rôznych politických strán.
Tento rýchly vzrast hospodárstva v Taliansku, pod vedením jednotnej FAŠISTICKEJ vlády Benita Mussolíniho, inšpiroval Hitlera k tomu, aby aj on vytvoril v Nemecku vládu s ústavnou väčšinou, čiže jednotnú FAŠISTICKÚ vládu. To sa mu ale demokratickou cestou nepodarilo a tak sa uchýlil k politickým obštrukciám, ktoré nakoniec viedli Nemeckého cisára k tomu, aby Hitlera vymenoval za kancelára, čiže za ministerského predsedu.
Hitler pomocou svojej vládnej funkcie následne zlikvidoval opozíciu, ako aj odbory a nastolil v Nemecku vládu jedinej strany, teda FAŠISTICKÚ vládu, ale nie demokratickým spôsobom, nie z vôle väčšiny voličov. Napriek tomu voliči mu ten politický puč tolerovali, lebo aj Hitler svojou jednotnou FAŠISTICKOU vládou presadil rozvoj ekonomiky, ako aj výstavbu diaľníc.
Keby Hitler zostal iba pri FAŠIZME, dnes by sme ho spomínali ako úspešného politika, ako ideológa pokrokového a funkčného FAŠIZMU.
Ibaže Hitler si zaumienil svet očistiť od (podľa neho) menejcennéj rasy a obsadiť ich územie čistou, árijskou rasou. Najmenejcennejšie rasy mali byť hromadne vyhubené a ostane nie árijské rasy mali sa stať otrokmi árijcov.
To však nemá nič spoločné s FAŠISTICKOU vládou, s vládou ktorú si vyvolila drvivá väčšina voličov v demokratických voľbách, čiže s vládou ktorá má ústavnú väčšinu. To čo Hitler hlásal už nebol FAŠIZMUS, ale NACIONALIZMUS. (Národný socializmus.)
Až na príkaz Stalina bolo z názvu Národný socializmus vynechané slovo socializmus a tak z národného socializmu sa stal už iba nemecký nacizmus.
Veľkou chybou (aj) slovenského jazyka je to, že nedokáže rozlíšiť pojmy FAŠIZMUS a NACIONALIZMUS. Je síce pravda, že NACIONALIZMUS môže prekvitať iba vo FAŠISTICKEJ (väčšinovej) vláde, ale nie je pravda že každá jednotná - FAŠISTICKÁ vláda, s ústavnou väčšinou, je zákonito NACIONALISTICKÁ vláda.
Komunistické vlády na celom svete boli a aj sú FAŠISTICKÉ, lebo disponovali a aj v súčasnosti disponujú rozhodujúcou, ústavodárnou mocou v štáte. Neboli však nikdy NACIONALISTICKÉ, ba naopak, boli to vlády internacionalistické, čiže vše národné.
Každá cirkev, zvlášť katolícka cirkev, je FAŠISTICKÁ lebo moc cirkvi je sústredená iba rukách jediného človeka a to pápeža. Nie je však nacionalistická, lebo slúži všetkým ľudom na svete.
Generálna prokuratúra SR je super FAŠISTICKÁ, lebo rozhodnutie generálneho prokurátora ruší rozhodnutia všetkých ostatných prokurátorov.
Keby armáda nebola FAŠISTICKÁ, keby v nej neplatil rozkaz armádneho generála pre všetkých vojakov bez odvrávania, armáda nemal by žiadny zmysel.
Sudy na Slovensku nie sú fašistické, lebo každý jeden sudca koná sám za seba a to v zmysle litery Ústavy a zákonov SR. Nikto nemôže sudcovi nič nariadiť. Ak sa sudca pri svojich uzneseniach riadi iba Ústavou a zákonmi SR, nie je možné ho z funkcie sudcu odvolať.
Ak však Ústava a zákony sú fašistické, či nacionalistické, tak potom aj súdy musia byť automaticky fašistické, či nacionalistické.
Z toho čo som uviedol, FAŠIZMUS je pozitívny spoločenský systém, ktorý prezentuje jednotu v rozhodovaní.
Preto označenie jedinca za FAŠISTU, je v skutočnosti pochvala jeho organizačných schopností.
Až označenie jedinca za NACIONALISTU, je označenie hanlivé, lebo označenie NACIONALISTA v sebe skrýva nielen nenávisť k iným rasám, ale aj snahu o konečné riešenie (vykynoženie) tých rás, ktoré sa NACIONALISTOM nepozdávajú.
Každý kto poslancov NR SR za stranu Ľudová Strana Naše Slovensko označuje za FAŠISTOV, iba ich pochvaľuje.
Iba keby ich niekto onačil za NACIONALISTOV, za NACISTOV, za NÁCKOV iba potom by to bolo ich hanlivé označenie.
Samotný FAŠIZMUS nie je zlý, ba naopak.
Samotný NACIONALIZMUS je vždy a za každých okolností zlý.
Matematický výraz pre FAŠIZMUS je (+)
Matematický výraz pre NACIONALIZMUS je (-)