Som vegetariánka. Vadí vám snáď niečo?

Tento pondelok (22.9), to bolo presne 7 mesiacov, čo som sa rozhodla nejesť mäso. Nebolo to len tak. Už pred tým som nejedla iné, ako kuracie mäso. No už aj to mi bolo občas ťažko zjesť. Rozhodla som sa teda z vlastnej vôle a nie z nejakého hollywoodskeho šialenstva alebo iného rozmaru, že mäso prestanem jesť úplne. Mám už aj vek, kde neriskujem tzv. „chyby vo vývoji“, čím sa niektorí oháňajú, keď sa bránia pri otázke prečo oni mäso jedia.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (20)
Obrázok blogu

Najviac ma štve otázka PREČO nejem mäso. Keď odpoviem, že mi nechutí začnú ma presviedčať, že nič lepšie snáď na svete neexistuje. Keď poviem z vlastného presvedčenia, tak sa na mňa osopia, že tie zvieratá sú na to aj tak chované. Žiadna odpoveď im nie je dosť dobrá, a to len preto, lebo o tom, že niekto neje mäso nechcú ani počuť. Pre niektorých ľudí je vegetariánstvo asi namiesto obžerstva v 7 hlavných hriechoch. Tak isto, ako keď je niekto homosexuál alebo podobne. Nerešpektujú ľudí, čo sa líšia od väčšiny. To ako by som sa ja niekoho pýtala prečo ma krátke vlasy a nie dlhé ako ja, že ako s tým môže žiť apod..

Ďalšia skupina ľudí, je tá ktorá to aj pochopí, ale donekonečna sa ma pýta či jem toto alebo tamto. Áno ja jem NAOZAJ všetko okrem mäsa. Nie som VEGÁN. A to je dosť PODSTATNÝ rozdiel. Vegáni totiž nejedia žiadne živočíšne potraviny, teda ani mlieko, syry, vajíčka, med ani iné zložky potravy pochádzajúce zo zvierat.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ja taká zatiaľ nie som. Nevravím, že budem, ale ako sa vraví „nikdy nehovor nikdy".
Vedeli ste napríklad to, že každý rok zomrie na celom svete v dôsledku podvýživy viac ako 20 miliónov ľudí? A že keby sa spotreba mäsa vo svete znížila iba o 10 %, uvoľnilo by sa ročne viac ako 12 miliónov ton obilia, ktoré by mohli nasýtiť 20 miliónov ľudí ?A že na získanie jedného kilogramu hovädzieho mäsa potrebujeme ako krmivo až 16 kilogramov sóje alebo obilia ? A že rovnaká plocha poľnohospodárskej pôdy môže uživiť 1 človeka, ktorý je mäso, 12 vegetariánov, alebo až 50 vegánov ?

Je to len zlomok z toho, čo by sa dalo urobiť len ak by sme trocha chceli pomôcť. Ale zníženie spotreby mäsa na obyvateľa za účelom zníženia hladovania je asi tak účinné, ako keď nám je TAK ľúto, tých detí, čo nemajú čo piť a my sa kúpeme v plnej vani každý deň a do odpadu púšťame litre pitnej vody.

SkryťVypnúť reklamu

Nechcem vás tu teraz presviedčať (a ani nebudem), aby ste prestali jesť mäso, pretože ani ja nemám rada, keď ma niekto presviedča, že to mäso mám začať znovu jesť. Preto buďte prosím trocha vľúdny k ľudom, čo sa od vás mäsožravcov trocha líšia. My vám tiež nevyčítame a nesmejeme sa, že nejete zeleninu (alebo nejaký jej druh). Nie každému chutí a chce jesť to, čo väčšina. Zvykajme si, že sa odlišujeme aj v tom čo jeme a nie len v tom akého vierovyznania či vzdelania sme. (Skoro)každý si v tomto môže slobodne vybrať.

Michaela Vagnerová

Michaela Vagnerová

Bloger 
  • Počet článkov:  60
  •  | 
  • Páči sa:  0x

neriadená strela :D Anketa od BlueBoard.cz Zoznam autorových rubrík:  NezaradenáMoje kecyMy life na výškeMôj názor na...Malý umelec =DPoviedky....dá sa to tak nazvaFotečky všeličohoŠtúrovo pero 2006Len takBásničky

Prémioví blogeri

Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

722 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
SkryťZatvoriť reklamu