Zrúcanina hradu Branč

Zrúcanina hradu Branč
Písmo: A- | A+

Myjavu stráži zaujímavá zrúcanina hradu Branč. Pokiaľ sa ju rozhodnete navštíviť, zistíte, že trasa k hradu je nenáročná a výstup zvládnu aj tí najmenší. Z obce Podbranč je to len pár minút stúpania

a na vrchole si môžete dopriať oddych v podobe nádherného výhľadu, opekania, či vymýšľania príbehov, ktoré sa možno stali a možno nie.

Hrad dal postaviť magister Aba z Hlohovca približne v roku 1251 a jeho úlohou bolo chrániť hranice kráľovstva a obchodné cesty smerujúce k nemu. Medzi mnohých jeho majiteľov patrili Matúš Čák Trenčiansky, Matej Korvín, či František Ňári, ktorý konvertoval na katolícku vieru a rozhodol sa všetkých príslušníkov iných vierovyznaní prenasledovať. Jeho zásluhou boli na hrade väznení evanjelickí kňazi, ktorí v ňom aj zomreli. Hrad bol časom opustený a vypálený Turkami.

zrúcanina
zrúcanina (zdroj: Z.V.)

Hradná povesť hovorí o robotníkoch, ktorí stavali Branč: Jedného dňa k ním prišiel akýsi žobrák a pýtal si kúsok chleba. Títo však boli boli lakomí, vysmiali ho a poštvali na neho psov. Vtedy žobrák vyriekol kliatbu – Nech hrad čert zoberie a každý peceň chleba nech sa v kameň obráti! A tak sa aj stalo. To, čo robotníci cez deň postavili, v noci niekto zbúral. Robotníci si nevedeli rady a veľmi sa báli, až kým im akýsi žobrák poradil, nech to, čo vystavajú posypú omrvinkami z vianočného stola. Čakali teda do Vianoc a zúfalí a hladní a urobili, čo im neznámy žobrák poradil. Od tej doby sa žiadne kúzla nediali a hrad šťastne dostavali.

Skamenený chlieb? Fantázii sa medze nekladú.
Skamenený chlieb? Fantázii sa medze nekladú. (zdroj: Z.V.)

Slovensko naše, otčina moja
Slovensko naše, otčina moja (zdroj: Z.V.)
blízko k nebu
blízko k nebu (zdroj: Z.V.)
oznam o rekonštrukcii
oznam o rekonštrukcii (zdroj: Z.V.)
bodliačie
bodliačie (zdroj: Z.V.)
Skryť Zatvoriť reklamu