Presne o takomto čase pred 43 rokmi sme s manželom, vtedy ešte v rámci ROH, boli na svadobnej ceste na zámku v Topoľčiankach, ktoré ležia severne od Zlatých Moraviec pod úpätím Tribeča. Od tej doby sa veľa zmenilo a veľa nezmenilo. K romantickému pobytu v kaštieli /zámku/ pribudli vylepšené izby o kúpeľňu a toaletu vyriešené zaujímavým štýlom buniek z matného skla. Samozrejmosťou je wifi a pocit bezpečia vďaka mrežiam, ktoré oddeľujú obývacie izby prepojené pavlačou s výhľadom na vnútorný dvor s fontánou, vstup do historickej časti zámku a reštauráciu, od návštevníkov kaštieľa.

Rozsiahly anglický park patriaci k zámku je vysadený vzácnymi cudzokrajnými stromami, ktoré aj keď ešte nekvitli, sú zaujímavé svojim tvarom a veľkosťou. Isteže za tie roky zostarli tiež, ale to nič neubralo na ich majestátnosti a zaujímavosti.

Aj keď v zámku sme boli jeden deň ubytovaní ako jediní hostia, park bol plný domácich aj návštevníkov z okolia.
Z histórie sa dozvieme, že kaštieľ v Topoľčiankach je zachovalý klasicistický kaštieľ, vytvárajúci južné krídlo historického objektu staršieho zámku.
Pôvodne tu stál gotický vodný hrad a neskôr renesančná pevnosť. Začiatkom 19. storočia dal vtedajší majiteľ gróf Ján Keglevich zbúrať južné renesančné krídlo zámku a na jeho mieste postavil klasicistický trakt, ktorý sa považuje za jeden z najkrajších a najčistejších architektonických prejavov klasicizmu na Slovensku.
Zámok bol v minulosti letným sídlom Habsburgovcov, po prvej svetovej vojne slúžil ako letovisko prezidentov. V tomto období sa uskutočnila aj zatiaľ posledná väčšia stavebná úprava troch renesančných krídel celého objektu. Do Topoľčianok mimoriadne rád pravidelne chodieval prvý prezident Československej republiky T.G. Masaryk, ktorý tu nielen oddychoval, ale aj pracoval.
Z klasicistického zámockého krídla sa postupne stalo múzeum, v ktorom sa nachádza bohatá knižnica s vyše 14-tisíc zväzkami, ktorá je jednou z mála zachovaných zámockých knižníc na Slovensku. Pozornosť si zaslúži aj dobový interiér a vzácny nábytok zo 16. až 19. storočia s prekrásnou obrazovou výzdobou a s jednou najväčších zbierok keramiky a porcelánu na Slovensku.

Len na jedinom mieste na Slovensku, len pár kilometrov od Topoľčianok, v blízkych dubových lesoch, máte možnosť na vlastné oči vidieť, zubra európskeho, „bratranca“ známejšieho amerického bizóna. Tento najväčší európsky cicavec dosahuje dĺžku 2,7 m a výšku 1,9 m. Býk môže dosiahnuť hmotnosť až 1500 kilogramov a môže sa dožiť až 30 rokov. Zaujímavosťou je, že podľa medzinárodnej dohody o chove zubra, tie čo sa narodili na Slovensku, sú pomenované menami, ktoré začínajú slabikou Si – napr. Sibirka, Sigmund, Sivko, Silan, Silvo atď. Zubria zvernica v Topoľčiankach bola založená v roku 1958 a jej účelom bolo prispieť k záchrane Zubra hôrneho pred vyhynutím, pretože v čase jej vzniku žilo na celom svete iba 150 kusov tohto druhu. Pokiaľ sa chcete dozvedieť viac, odporúčam pevnú obuv do blata, aj keď k zvernici vedie asfaltová cesta.

Ďalšou zaujímavosťou Topoľčianok je Národný žrebčín. Svojim významom patrí medzi dôležité európske šľachtiteľské a chovateľské centrá ušľachtilých teplokrvných koní ako chov shagya – arabského, arabského plnokrvného, lipicanského, huculského a športového koňa. Žrebčín bol založený v roku 1921a odvtedy sa v žrebčíne narodilo a odchovalo viac ako 8000 koní.
No a keď vám vyhladne, 2 km od Topoľčianok si môžete sami uloviť alebo nechať uloviťz rybníka čerstvého pstruha, ktorého vám aj hneď pripravia na rôzny spôsob ako pečeno-údeného alebo na grile. V areáli sa nachádza aj detské ihrisko a mini ZOO.

Samozrejme, že k dobrému jedlu patrí dobré víno, ktoré vedel oceniť aj prvý československý prezident T.G. Masaryk v rokoch 1923 - 1935. Počas jeho pobytu v Topoľčiankach, pri prijímaní oficiálnych štátnických a kultúrnych návštev nesmelo chýbať víno z miestnej produkcie. Vďaka spojitosti s osobnosťou, akou prezident Masaryk nepochybne bol, sa víno stalo módnym a preniklo aj do pražských vinární a kaviarní. V päťdesiatych rokoch Povereníctvo výživy rozdeľovalo víno z produkcie Štátneho žrebčínu na tri účely: predaj, reprezentácia a potreby prezidentskej kancelárie. Zo zachovaných analýz vín dnes môžeme vyčítať ich pôvodnú odrodovú skladbu - Rizling rýnsky, Rizling vlašský, Rulandské biele, Veltlínske zelené, či Silván. V modrých odrodách dominovali Merlot, Rulandské modré a Cabernet Sauvignon.
Prvé víno pod značkou „Château Topoľčianky“ bolo vyrobené v roku 1933 a jeho výhradným distribútorom boli Vinné sklepy Hostinských, akc. spol. Etiketa, ktorú v našom portfóliu nájdete dodnes, zobrazovala nezvyčajné spojenie zámku v Topoľčiankach, situovaného pred tatranskými vrchmi s krojovaným dievčaťom v popredí. Zámerom tvorcov bolo vyzdvihnúť jednoznačný slovenský pôvod vína, a preto kládli dôraz aj na detailné zobrazenie ľudovej výšivky na odeve dievčaťa. Dnes už milú nostalgiu vyvoláva objem fľaše, uvádzaný v starých metrických jednotkách - 1 pinta 7 tekutých uncí, čo zodpovedá 0,75 litrovému objemu.
