Niečo o ruských a ukrajinských stratách

Dnes len na krátko, ako reakcia na diskusie pod minulým blogom. Privítam diskusiu.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (37)

1.           Tenký ľad vojnových strát

Idem na ošemetnú pôdu. Je logickým dôsledkom každej vojny, že každá strana svoje straty podhodnocuje (aspoň verejnosti) a nepriateľské nadhodnocuje. Je to normálnou záležitosťou v minulosti ako aj dnes. Svojho času, cez koronu, som na Wikipédii prečítal hafo článkov o historických konfliktoch, od Har Megiddo (Armageddon, prvá historicky zaznamenaná bitka medzi egyptským faraónom Thutmósom  a koalíciou Kanaáncov, Churritov a Kadešanov) po relatívne moderné konflikty s mediálnym pokrytím, ako trebárs Vietnamská vojna. Na jednej strane sa straty na rozsiahlom bojisku veľmi ťažko rátajú, na druhej strane je to samozrejme záležitosť propagandy. Svoje urobí aj to, čo je to vlastne strata. Priamo na stredovekom bojisku som mohol dostať do hrudníka šíp, čo ma vyradilo zo zvyšku boja, ale na druhej strane, ak som nevykrvácal alebo neumrel na infekciu, v ďalšom boji som sa už zasa mohol oháňať mečom. V prvej svetovej vojne tak ANZAC utrpel straty dokonca dvojnásobne alebo trojnásobne väčšie ako bol počet vojakov. To značí, že každý vojak štatisticky niekoľkokrát skončil v lazarete (a nakoniec prípadne umrel).

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Cez druhú svetovú vojnu napríklad piloti stíhačiek hlásili vcelku pravidelne väčší počet zostrelov, ako sa reálne udial. Dokonca aj letecké esá majú v záznamoch na internete alebo knihách čísla v štýle desať istých zostrelov, tri pravdepodobné. Ponorkové esá dostávali metále za neexistujúce potopenia nepriateľských krížnikov (odporúčam najnovší magazín druhá svetová vojna, v ktorom je spomínaný práve z tohto dôvodu fenomenálny taliansky kapitán, z ktorého sa po vojne vykľul barón Prášil s takmer nulovým kontom). Lustrovanie archívov nepriateľa po druhej svetovej vojne ukázalo trošku presnejšie numerá, ale uvedomme si, že dnešné štatistiky sú 80 rokov po funuse, teda už prakticky nemáte koho vyznamenať alebo komu naopak metál zobrať. To isté bude platiť aj ďalších vojnách.

SkryťVypnúť reklamu

No a v neposlednom rade aj v dnešnom, online pokrytom konflikte na Ukrajine.

 

2.           Straty na ukrajinskej strane

Ukrajina má vcelku dobre pokryté vlastné straty na stránke ualosses.org. Hľadal som Slavika Dydenka, o ktorom som písal pred trištvrte rokom, našiel som ho spoľahlivo tam. Výhodou stránky je možnosť filtrovať podľa jednotky, oblasti a roku padnutia. Nevýhodou pre túto diskusiu fakt, že sa jedná o kumulatívne straty od roku 2014, teda od prvého Donbasu. Na ukrajinskej strane tam bolo z prvé roky tisícky mŕtvych, plus ďalšie stovky až tisíce civilných strát vrátane detí. Pre túto vojnu sú nepodstatné.

SkryťVypnúť reklamu

Takže podľa všetkého je na ukrajinskej strane niekde okolo 51.245 mŕtvych mínus straty medzi rokmi 2014 - februárom 2022. Straty v zmysle mŕtvych teda budú aktuálne niekde na cca 40.000, plus mínus. Pre tento blog musí takéto číslo bohužiaľ stačiť (ono by stačilo v pohode aj ďaleko nižšie číslo, ale čo už). Poznámka: je logické, že ak ma dnes ráno 6.00 zabil granát, o 8,50, kedy píšem blog, by som uvedený nebol. Rozdiel bude ale asi minimálny, maximálne dolné tisícky, ak nie len stovky. Takisto tu nebudú uvedení Ukrajinci, ktorých Rusi v zajatí popravili alebo tam umreli na zranenia a telá ešte neboli vydané.

SkryťVypnúť reklamu

Ďalšia informácia: Ukrajina má každého padlého podchyteného menom a dátumom narodenia, ak sa vie dátum smrti, tak aj tým. Nemusíme teda špekulovať, či sú tieto straty presné alebo nepresné, ak niekto je po útoku nezvestný, pravdepodobne sa čoskoro do tejto štatistiky dostane. Oneskorenie a teda skreslenie štatistiky o jedno či dve percentá nehrá rolu.

Samozrejme, že tieto štatistiky sú nepríjemné. Straty by mali byť niekde na úrovni troj- až štvornásobku mŕtvych – to sa znova dostávame ako pri Gallipoli do sektoru ranených, chorých, zajatých, nezvestných. Tu by som bol opatrný: dnešná medicína dokáže pomerne veľké zázraky a straty v kategórii zomrel na infekciu budú asi malé. Dokonca som čítal, že ak sa vážne ranený vojak dostane do jednej hodiny do lazaretu, má vysokú šancu na prežitie. Americká armáda kvôli tomuto faktu vyvinula akýsi prášok, ktorý doslova spáli otvorenú ranu, ako keby ste si ju priškvarili horiacim drevom. Síce vám ostane bolestivá rana a jazva, ale na druhej strane vám to obmedzí krvácanie. Možno niektorý čitateľ nám povie viac...?

Prečo to spomínam? Pretože si myslím, že US Army alebo na tomto bojisku ZSU budú mať pomerne široký pomer celkové straty vs. počet mŕtvych. Ak teda vyslovene nemáte fatálne zranenie, utrhnutú hlavu, priestrel lebky či srdca, dosť možné, že prežijete. Naopak, doslova zo stoviek správ sme mali možnosť počuť, že takí Rusáci na vlastné straty nedbali a nielenže ranených neevakuovali, resp. evakuovali neskoro, ale napríklad aj v Rostove či na Kryme sa množili správy o nedostatku liekov, prostriedkov proti bolesti, obväzov či nedostatku personálu. To zasa mení pomer, pretože ak vám nejaký zásah dostane 1.000 vojakov a 300 z toho padne, je to zlé skóre. Ja som presvedčený, že tento pomer bude celkovo veľmi odlišný na ruskej aj ukrajinskej strane – a to v prospech ZSU. Ak by sme mali hypotetickú situáciu, že jedna strana ranených necháva úplne napospas a druhá má zdravotníctvo ako Chuck Norris výkopy, tak jedna strana by mala z tisícky ranených tisícku pohrebov a druhá by tisíc ranených po čase vrátila do uniformy. To sa samozrejme nestáva ani v jednom ani druhom prípade, ale slúži to na popis toho, ako to asi v oboch armádach vyzerá. Nemusím asi prízvukovať, ktorá strana je ktorá...

Na dôvetok: ukrajinská strana (Zelenskij?) pred časom priznal straty padlých niekde na 35.000. Skutočne si nepamätám, či to bolo na konci starého roka alebo už v zime tohto roka. To by zhruba korešpondovalo s číslami na ualosses.org. Značilo by to, že Kyjev nemá záujem mazať svojmu obyvateľstvu medové motúzy popod fúzy, a to ani v stave, že sa ide organizovať nové kolo mobilizácie. Faktom je, že 40-miliónová Ukrajina má teda fyzické straty niekde na úrovni jednej tisíciny populácie (veľmi orientačne; nerátam tam straty v zmysle „stratená populácia na okupovaných územiach, plus civilné straty). Moja rodná Brezová má zaokrúhlene 5.000 obyvateľov a toto by značilo, že na fronte padlo 5 mojich spolužiakov a zhruba 10 – 15 bude ranených, niektorí doživotne (viem si predstaviť úplne konkrétne mená, ktorých by sme oželeli, ale koniec irónie).

Drsne povedané, ale viem si predstaviť, že by mesto s týmito stratami prežilo.

 

3.           Straty na ruskej strane

Rusko naposledy zverejnilo straty cca po pol roku vojny, keď opičáci utekali od Charkova, Kyjeva, súm a už aj od Chersonu. Šojgu tvrdil, že majú straty cca 5.600 vojakov. To bolo uveriteľné, ako keby Fico tvrdil, že diaľnica do Košíc bude dostavaná do roku 2010. Keďže teda Moskva straty nezverejňuje (prečo asi?), musíme sa spoľahnúť na zahraničné zdroje. Najčastejšie sú tie ukrajinské a v mojich blogoch ich citujem najčastejšie. A áno, tu sme na tenkom ľade, pretože niekto môže namietať, že Kyjev nepriateľské straty preceňuje z propagandistických dôvodov. Som si istý, že odchýlka tam bude, ale nebude vo vyšších desiatkach percent, trebárs dvojnásobná alebo trojnásobná oproti realite. Tieto zdroje hovoria o takmer 480.000 dobrých Rusov; pri tomto tempe strát bude do konca mája pol milióna, teda všetko podľa plánu. Môžeme číslo spochybniť, rovnako ako to urobil Byzancia v diskusii pod mojím posledným blogom. Iné zdroje, napríklad britské, hovoria o 50.000 dobrých Rusoch. To by bola úplne iná dimenzia, niečo ako volebné výsledky ĽSNS v ich vlastných prieskumoch a realita po voľbách. Frantíci teraz povedali svoje odhady a tie boli bližšie k tým ukrajinským. Ktorási organizácia asi pred rokom dávala dokopy náhrobné kamene, resp. oznamy na sociálnych médiách, a vyšlo im podstatne nižšie numero ako hovorí Kyjev. Tam ale treba dať bacha nato, že nejaký Burjat z dedinky, kde neni elektrika, asi nebude rodičmi zverejnený na Facebooku alebo Telegrame. Zábery cintorína Wagnerovcov, kde pred smrťou Prigožina viali stovky až tisícky vlajok a po jeho nie úplne hladkom pristátí zrazu cintorín zmizol pod navážkou, nebudú asi plnohodnotným a presným zdrojom.

Takže kto má pravdu – Kyjev alebo pesimistickejšie britské zdroje, ktoré cituje Byzancia? Skúsme sa na to pozrieť pohľadom kalkulačky.

Vojna trvá vyše 800 dní. Ukrajina uvádza zaokrúhlene 470.000 dobrých Rusov. 470.000 deleno 800 dní je 588 slnečníc denne. Prízvukujem, že to nie sú straty ako také, to sú slnečnice. Ranených, dezertovaných, nezvestných a zajatých bude teda podľa pomeru niekde okolo 1.500 denne NAVYŠE. Teda rátajme okolo 2.000 strát denne, vrátane vratných.

Byzancia uvádza britské tvrdenie, že ruské KIA bude 50.000 kumulatívne. Lenže keď si rozrátame 50.000 deleno 800 dní, vyjde nám 63 slnečníc denne – a tomu snáď pri stratách na technike (veľmi orientačne porovnateľné číslo) neverí nikto. Ak máme na zábere nejaký tank s troj- alebo štvorčlennou posádkou, ktorý po zásahu vyhorí ako Budaj vo funkcii ministra, tak nemusíme so stratou jediného tankistu rátať ani náhodou. Detto, keď vidíme posledný pekný zvyk mobikov voziť sa na korbe BVP alebo tanku. Zásah ukazuje letiace telá a pred zásahom bolo na korbe desať mužov. Kapacita BVP je trebárs osem mužov, desať mužov na korbe, stroj sa rozletel po okolí. Koľko Rusov odobrelo? Podľa mňa 18 alebo len nepatrne menej. Nemusíme polemizovať o tom, či niekoho ešte o dve hodiny neskôr zachránili s utrhnutými nohami a on to prežil. To je podľa mňa postoj optimistov a korešponduje to skôr s rétorikou ruskej strany v prípade krížnika Moskva („Máme len dvadsať mŕtvych.“ „A kde sú ostatní?“ Ticho).

Takže nie. v prípade dennej straty techniky na úrovni desiatok až cez sto kusov (prvé mesiace bojov o Avdijivku, bitka o Tokmak) nemusíme rátať so 63 mŕtvymi Rusmi denne. Pamätáte sa na Nový rok 2023, minútu po polnoci (myslím kyjevského času)? Novoročná veselica kdesi pri Donecku dostala pozdrav raketami a za sekundu tam pochcípalo vyše 500 ruských novomobilizovaných mobikov. Mŕtvo, bolo toľko, že nákladiaky nestíhali pozostatky odvážať a niekoľko sa im ich vykydlo do priekopy vedľa cesty. 500 zombíkov by bolo v tomto prípade predplatné na osem dní – a to nerátam regulérne straty zo zákopov a spol. Detto samotný krížnik Moskva, kde bolo takisto okolo pol tisícky mŕtvych na jeden šup. Treba si uvedomiť, že frontová línia má vyše tisícdvesto kilometrov a 63 nebožtíkov na tomto úseku by značilo jeden dobrý Rusák na 20 km – nonsens.

Nebudem sa preto hádať, že ukrajinské čísla (teda 475.000) sú presné na sto percent. Rozhodne tam bude veľká odchýlka. Ale na druhej strane ani len ukrajinské velenie nemá šajnu, koľko ruských vojakov spáchalo kdesi v diaľke samovraždu, umrelo pri autonehode, na otravu alkoholom, pri porážke (veľa mobikov boli muži vo veku), vykrvácalo alebo umrelo na zlú starostlivosť. Ja by som si zbožne želal (a myslím si, že sa nemýlim), že konečné ruské definitívne straty budú ešte vyššie ako oných 475K. Ďalšou vecou je fakt, že v Čečensku, Ingušsku a Dagestane sa zložky ruských síl vraždili navzájom a nemáme ani šajnu, aké straty tam v bratovražedných bojoch dosiahli. Nie je to síce strata na Ukrajine v tom pravom slova zmysle, ale keby niet ukrajinskej vojny, tak k tým prestrelkám nepríde.

 

4.           Straty na technike

Ako som písal v poslednom blogu, niektorí naivní voliči ľavice stále trpia utkvelou predstavou, že Rusi strašne veľa vyrábajú techniky. Spomínal som to stokrát, ale aby to bolo v kontexte dnešného článku: ak by Mordor produkoval veľa moderných tankov, videli by sme ich na fronte. Ak by Mordor produkoval veľa stíhačiek, videli by sme lietadlá 2022+ nad frontom. Ak by Rusi vyrobili veľa BVP, nevideli by sme staré BVP a BMP zo 60. a 70. rokov, ale ešte teplé ako nový prezident. Zatiaľ ale každým mesiacom vidíme horšiu a horšiu techniku, čo o niečom svedčí. Na začiatku vojny som čítal mnoho článkov a počul veľa podcastov o tom, koľko asi môže mať Mordor tankov a BVP. Čísla sa šplhali až niekam nad 20.000 tankov a ešte viac BVP, ale ihneď nato sa analytici ohradili, že to sú čísla z čias studenej vojny, pričom Rusko malo tanky a) likvidovať b) zle skladovať, takže o takýchto číslach nemusíme ani uvažovať. Čas im dal za pravdu, ukrajinská strana hovorí o niečo pod 7.400 kusov a na fronte to poznať. Mimochodom, sú správy, že Mordor nie je schopný vyrobiť nový tank typu „vyššia“ T-72, T-80 alebo T-90, nehovoriac o trápnych Armatách. Podľa posledných videí Šojgua šaškujúceho v Nižnom Tagile sa zdá, že pri ostatných troch reportážach sa točil pred tými istými rozrábkami, a to je rozdiel vyše roka. Inými slovami, Rusko je schopné iba vytiahnuť uloženku, niečo v nej premontovať, natrieť ho a poslať na front, ale nie dokončiť rozrobené „moderné“ stroje. A zasa opakujem, že na začiatku dokážete vyberať relatívne ľahko remontovateľné kusy, ale čím ďalej bude každý „nový“ šrot ťažšie opraviteľný, s väčšími investíciami a človekohodinami. V istom okamihu dokonca aj tie dôjdu a Rusáci budú odkázaní... čo ja viem, na konské povozy alebo severokórejské mašiny.

K tankom jedna vec: Ukrajina opakovane uznala, že trebárs dronom znehybnila nejaký ruský tank a zarátala ho do strát. Následne v noci ale vojaci prišli a vrak odtiahli. Je ťažké povedať, aký pomer vrakov sa podarilo zrecyklovať absolútne a koľko sa len rozobralo na náhradné diely, ale prednedávnom Kyjev vyhlásil, že vrakom budú uštedrovať ešte ranu z milosti, aby aj znehybnený stroj bol rozbitý ako dúbravské semafory. Nemyslím si, že z onej štatistiky to budú nejaké závratné čísla, skôr len štatistika.

Oryx pritom vizuálne potvrdzuje možno tretinu strojov. Problémom je to, že Oryx začal zberať dáta údajne o trochu neskôr, teda prvé strety nezaniesol do tabuliek, a realita sa často líši od ich čísiel. Inými slovami je Oryx pesimistický. Lenže ako som hovoril, ak by Oryxovské čísla lízali realitu, tak kde je zvyšok techniky?

V čom sa s ukrajinskou stranou nezhodnem, sú straty na letectve. Ukrajina hovorí o 349 a 325 strojoch (letectvo a vrtuľníky), ale keď som začal sledovať štatistiky, čísla už boli niekde na tristovke a odvtedy sa všetko zvyšovalo o jednotky, podľa toho ako Ukrajinci Rusi zostreľovali ruské lietadlá. Podľa iných zdrojov sú ruské straty hlboko pod stovku. Lenže aj tu vidím môj typický hyperoptimistický záblesk v tme: Rusko postupne kvôli nedostatku náhradných dielov mnoho kusov údajne vyradilo. Koľko je to veľa? Na ako dlho ich vyradili? Čo to značí pre zvyšok strojov? Nemám šajnu. Ale príde mi to, že síce zostrelené to nie je a teda nemalo by tam byť číslo 3XX, ale na druhej strane nepoužiteľný stroj je nepoužiteľný stroj. Je jedno, keď máte milión Suchojov 35, keď vám nelieta ani jeden. To isté sa dá povedať o tankoch Armata alebo o stíhačkách PAKFA, ktoré formálne Zmrdi majú v malom množstve, ale sú nenasaditeľné, takže de facto ich nemajú.

Na rozdiel od tankov sa dá predpokladať, že akonáhle lietadlo dostane zásah vo vzduchu, už až takú šancu na recykláciu ten stroj nemá. Proste drbne a pilota aj stroj pozmetajú. To je príklad práve zo včera, kedy ZSU zostrelilo Sučko a dvaja piloti sa s ním zúčastňujú hlbokej orby. Stroje z letísk sú možno opraviteľné, ale asi len odtál-potál.

Naopak pomerne dobre stráviteľné sú straty na loďstve. Hoci Ukrajina sa občas pomýlila a zľahka poškodenú loď vyhlásili za potopenú, vo všeobecnosti číslam 26 + 1 verím. Kľúčovým je, že potopenými boli hlavne veľké stroje, napríklad Moskva.

 

5.           Zhrnutie blogu

Nikto z nás nemá presný prehľad o stratách jednej alebo druhej strany. Môžeme len tipovať na základe náznakov. Ja som v tomto optimistom, pretože podľa mňa je reálnejší (ďaleko reálnejší) scenár, že Mordor fatálne stratil bližšie k 500.000 vojakom ako k desatine tohto čísla. Nie je pre nás podstatné, či Moskva prišla o 475.000 alebo 425.000 vojakov, rozhodne je to ďaleko viac ako 50.000 vojakov, ktoré spomína Byzancia v diskusii.

To isté platí pre tanky, ktoré sa odhladovali na 10.000 – 20.000 kusov predvojnových stavov, Oryx hovorí o podstatne nižších číslach, ale situácia na fronte zasa ukazuje na totálne vyprázdnenie použiteľných skladov. Ak by mal Oryx pravdu, frontová línia by sa hemžila stovkami tankov, relatívne nových aj zastaraných šuniek. Lenže ono to tak nie je. Preto som v každom ohľade okrem letectva optimistom.

 

Ak sa vám blog páčil, tak kofeín pošlite sem.

https://buymeacoffee.com/johny1981aa

Ak si myslíte, že treba viac optimizmu, môžete poslať aj dva kofeíny. A ako som sľúbil fanúšikom, tento týždeň bude stratená tretia kapitola Aljošu. Mám dva týždne dovolenky, takže budem mať na vás čas. Bez kávy to nezvládnem ;)

No ale ešte jeden rýchly update. na FB mi vyhodilo počas obedu status nášho sólo ministra Kamenického. https://www.facebook.com/photo?fbid=908323144425617&set=a.310350140889590 Ako každá podobná tragédia, aj toto som si musel otvoriť a prečítať si to. Nebudem hodnotiť kvalitu diela, ale neveril som vlastným očiam. Za jeden deň má maľba 137 reakcií - a fiaskom je, že drvivá väčšina sú zjavne trollovia zo Súmračnej. Niežeby sme takéto dačo netušili, že Súmračná ma armádu fejkových profilov, ale asi až desiata chvála na ministrovo supedielo je reálny profil.

Čo som tým chcel povedať? Nič, len vás pobaviť.

Ján Valchár

Ján Valchár

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  378
  •  | 
  • Páči sa:  45 076x

Jedna veta: chcem písať blogy o vede, technike, prírode a ekonomike. Druhá veta: máte to tu príliš komplikované, Zoznam autorových rubrík:  Nezaradená

Prémioví blogeri

Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
Anna Brawne

Anna Brawne

103 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

765 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu