O pesticídoch a aktuálnych číslach

Niekoľko rozporuplných správ z Ruska aj frontu.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (15)

1.           Bachmutský front bez Wagnerovcov – s Wagnerovcami?

Bachmutský front je stabilný, teda žiadne veľké pohyby sa nedejú. Podľa rôznych správ sa bojuje okolo železničnej trasy a Ukrajina dokázala získať kúsok stredu mesta. Bližšie informácie nemám, táto protiofenzívička by bol chrachľom do ksichtu Rusákov. Ak mali dobyť celý Donbas do konca marca, do polovice apríla nedokázali obsadiť ani len Bachmut, a v druhej polovici apríla ZSU dokázala Orkom nakopať v meste rite, tak niečo je zle. My to síce vieme, ale ak by Ukrajinci vytlačili významnejšie ruské sily, čo si počnú dezoláti?

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Rozporuplná informácia: včera som písal o tom, že Wagnerovci boli stiahnutí zo širšieho frontu a obmedzujú boje, ako aj to, že od Avdijivky poslali vojská k Bachmutu a inde sa akcie zastavili. Nuž, dnes sú protichodné správy, pri Avdijivke sa síce málo ale predsa bojuje, no a Wagnerovci podľa čerstvých správ dostali od pravidelnej ruskej armády moderné tanky T-90. Neviem, tipujem, že v mestskom prostredí plnom pascí im príliš nepomôžu, ale načo by sme dávali Rusákom rady, oni sa radi popália sami.

Aktualizácia utorok: podľa noviniek dostal Prigožin znovu dôveru Kremľa, pretože armáda na ostatných frontoch nedokázala ani len tie trápne postupy, ktoré on dokázal. Ak sa v Rusku vyberá šampión podľa toho, či si 99% tragéd alebo 100% tragéd, tak Zelenskij môže ísť pred ofenzívou na zaslúženú dovolenku.

SkryťVypnúť reklamu

 

2.           Lietadlá a tanky pre Ukrajinu

O Leopardoch a MiGoch sa toho popísalo dosť, uvidíme očakávané F-16 a F-15. Počas ruského útoku na Ukrajinu stratili ZSU pomerne značné množstvo lietadiel a lodí. Boli rozbité na zemi, teda nebola to vyslovene frontová strata, resp. lode Rusi obsadili, prípadne ich statoční ukrajinskí námorníci potopili. Jedna z najväčších strát bola strata najväčšieho (a jediného) stroja Antonov 225 Mrija, ktorý pri obsadzovaní letiska Hostomel pri Kyjeve dostala ťažký úder od delostrelectva. Časť stroja sa zachovala, ale jedno krídlo a značná časť trupu bola zničená. Spoločnosť Antonov, resp. vedenie spoločnosti zožalo na Ukrajine veľkú dávku kritiky preto, pretože napriek príkazom Mriju nepresunuli tesne pred vojnou inam. Teraz sa mašina opravuje, na Ukrajine bolo niekoľko náhradných dielov alebo dokonca rozostavané stroje. 225-ka bola vyrobená jedna jediná, teším sa, až bude po vojne panenský let (staro)nového stroja či dokonca niekoľko nových kusov. Aká ťažká facka Rusom to bude?

SkryťVypnúť reklamu

Avšak ihneď po začiatku vojny civilizovaný svet v rámci zavedenia sankcií zhabal Rusákom niekoľko strojov (a Rusáci recipročne zhabali západné stroje, ktoré mali v leasingu, prednostne Boeingy a Airbusy. Čuduj sa svete, Ruská federácia používala západné stroje a nie svoje Iljušiny, Tupolevy a Suchoje Superjety). Kanada zadržala menšieho bračeka Mrije, Antonov 124 Ruslan (veľká časť dielov je zhodná). Stroj stál rok v krajine a teraz sa v rámci odškodnenia Ukrajiny Ottawa rozhodla vydať stroj Kyjevu.

Druhou správou je prelet a prevoz všetkých MiGov 29 na Ukrajinu. Zjavne ruská obsluha pred vojnou príliš špiónila a o lietadlá sa nestarala, pretože MiGy sme museli previesť po železnici či ceste. V každom prípade Ukrajina má náhradné diely, pilotov aj technikov, takže „naše“ MiGy ZSU posilnia, v najhoršom prípade budú skanibalizované.

SkryťVypnúť reklamu

Rumunsko sa pridalo ku koalícii Ježiškov a dodalo Ukrajine svoje stroje TAB-71, miestny variant obojživelných osemkolových transportérov BTR-60. Rumunsko ich svojho času vyrobilo takmer 2.000 a pre Ukrajinu by tieto stroje s dobrou prechodnosťou terénu v aktuálnom jarnom, mokrom počasí boli značnou posilou. Presné číslo neuvedené.

 

3.           Čečensko a Kadyrov

V Čečensku sa zvyšuje kadencia útokov na miestne jednotky. Nič by ma nepotešilo viac, ako keby sa tam otvoril druhý front. Kadyrovovci sa vo vojne nevyznamenali, buď utrpeli ťažké straty pri úvodných operáciách, alebo sa dostali do opakovaných prestreliek s inými zložkami ruskej armády o korisť (pri jednej zahynuli desiatky Kadyrovovcov aj Burjatov, pobili sa pre nejaké chladničky) a dokonca ich ako totálne neschopných blbcov Šojgu nasadil ako popravčie čaty pre dezertérov z frontu. Proste závratná kariéra. Hlboko rozdelené Čečensko nikdy nebolo proruské, len Kadyrovov klan dokázal opozíciu zosekať alebo vyhnať za hranice; jedna iskra a krajina tretíkrát zhorí. A to sa podľa mňa začína diať teraz, keď sa tisíce „elitných“ vojakov vracia domov v čiernych igelitkách.

No a tupý kozomrd Ramzan si to asi neuvedomuje, pretože do rany nasypal trochu soli. Z ukrajinského zajatia sa vrátilo v rámci výmeny pár čečenských veteránov, ktorých logicky ich blízki srdečne privítali. Nie však Don-don Kadyrov. Ten ich de facto odsúdil a povedal, že čečenskí vojaci sa nezdávajú. Na námietku, že oní veteráni sa do zajatia dostali po zranení v boji, hrdina Ramzan zopakoval odpoveď.

Iste. Ramzan ako lúzer, ktorý sa frontu vyhol veľmi širokým oblúkom a v rámci propagandy musel poslať svojich synov v spoločnosti celého pluku ochrankárov, je presne tým typom bojovníka, ktorý sa nevzdáva. Logicky, pretože na front nepáchne. Ako sa mueli ksichtiť veteráni, ktorých vytiahli niekde z ukrajinského blata, prišili im naspäť na krk hlavu a po vyliečení poslali domov nato, aby ich dodrbal degeš, ktorému musia urobiť CGI efekty aj na 30 klikov pre kamerami. Ramzane, neděláš dobře!

Inak ma pobavilo, že goatfucker vyhlásil, že čečenská armáda v rámci džihádu ide vyrábať vlastné terénne auto, nazvané „Stroj na džihád.“ Čečenské autá sa prednedávnom zrazili na Kerčskom moste, napriek tomu, že nešlo o čelný náraz ale len akési paralelné drcnutie, neskončili slávne. Zlé jazyky hovoria, že nový model bude mať namiesto batožinového priestoru v základnej výbave výbeh pre kozy a luxusne zariadenú spálňu.

A pri Čečencoch ešte chvíľu zostaneme. Niekto maskovaný spálil na východe Moskvy korán, natočil sa pritom a pustil to do éteru. Keďže je nespoznateľný a stalo sa to v Moskve, Kadyrov ihneď vedel, že sa jedná o Ukrajinca a že je to hrozná provokácia. Číslo topánok daného páchateľa ani jeho rodné číslo ale neprezradil.

 

4.           Demokracia na ruský spôsob

Vladimir Kara-Murza je známy ruský, presnejšie tatársky disident. Byť dnes v Rusku disidentom či kritikom režimu je podstatne horšie ako byť masovým vrahom, je to skoro tak nebezpečné ako na Slovensku mať konopnú masť na opuchnuté nohy. Kara-Murza nie je vo svojom boji osamotený, dalo by sa povedať, že jeho rodina bola disidentskou už sto rokov dozadu. Jeho prapradedo bol lotyšský revolucionár Voldemars Bisenieks a prastrýko Georgis Bisenieks zasa prvým lotyšským veľvyslancom v Británii. Obaja boli zastrelení agentami NKVD v rámci Stalinových čistiek. Jeho otec bol disidentom za Brežneva a podporoval Jeľcinove nedotiahnuté reformy.

Vladimir sa dostal za Putina do hľadáčika už dávno, pretože bol spolupracovníkom Borisa Nemcova, disidenta zavraždeného na príkaz Putina. Jeho „kariéru“ pod šikanou FSB preskočím, je to nadlho, spomeniem len aktuálny výstup zo súdu. Kara-Murza nezavraždil nikoho, nevyvliekol z Ruska žiadnu supertajnú informáciu a ani nerozhádzal do pitnej vody tonu radónu. Je len disident. Napriek tomu dostal 25 rokov (!) nepodmienečne, a to už si nejaký ten rok odsedel. Podľa dostupných správ je ťažko chorý a pravdepodobne je systematicky intoxikovaný tajnou službou. Stavím sa sto ku jednej, že niekde v jeho zložke v FSB a v archíve väzenskej správy je poznámka MUKL, teda muž určený k likvidácii. Inými slovami, aj keby otravu či prípadné choroby prežil, prepustenia sa nedožije. Pre mňa je to hrdina, len slovo hrdina je v mozočku dezoláta a proruskej filcky dosť posunuté smerom k vrahom, mafiánom a zlodejom. All for Milan, nezabúdajte!

Okrem Kara-Murzu sa proti režimu postavil populárny spevák kapely Naiv, Alexander Ivanov. Ten zareagoval na zabásnutie otca mladej Maši Moskaljovovej zato, že dcéra nakreslila v škole obrázok s nápisom Nie vojne! a Slava Ukrajine! Ruský pop nie je ktoviečo, asi to bude ešte horšie ako IMT Smile a Para, ale i tak klobúk dole, Saša!

 

5.           Falošná panika okolo pesticídov

Ukrajina kvôli zničeným alebo obsadeným prístavom zastavila vývoz svojho obilia a ďalších výrobkov, čo viedlo k nárastu cien potravín vo svete, zrýchleniu inflácie a vyvolaniu hladu v Afrike. Turecko následne spravilo akýsi kompromis ohľadom vývozu pod dohľadom vlastného loďstva, s čím súhlasilo aj Rusko, ktoré ale následne začalo vystrkovať rožky. Keďže Mordor už nikoho nezaujíma, Turecko si ohlásené odstúpenie Rusov od dohody nevšímalo a ukázalo im prostredník. Veľká časť ukrajinského obilia sa presmerovala cez sladkovodné rumunské a moldavské prístavy ako aj cez Slovensko a Poľsko. Krajina má výhodu v tom, že cez jej územie preteká veľká rieka (Dneper), ktorá ju rozdeľuje na dve zhruba rovnaké časti. Z ukrajinských stepí to je tým pádom relatívne blízko do sladkovodných prístavov, odkiaľ lode distribuujú náklad cez Čierne more von.

Lenže rozbité dodávateľské reťazce narušili cenové hladiny, takže kým v rozvojovom svete ceny narástli kvôli nedostatku, u nás a a v okolitých štátoch sa prepadli kvôli pretlaku ukrajinského zbožia. Miestni nadávajú, Poľsko, Bulharsko a už aj my sme import zastavili. OK, súhlasím, som za všestrannú pomoc Ukrajine, ale nemôžme si zdevastovať ekonomiku aj my, izvinite nas požalsta!

No a teraz nová správa: ukrajinské obilie obsahuje pesticídy. Ako poľnohospodársky inžinier som ihneď spozornel. Pesticídy sú všade, kde sa použijú (a používajú sa všade, kde chcete mať úrodu), ale pri pesticídoch si treba uvedomiť, že majú istú hladinu, ktorá je pre nás neškodná. Tak ako sa neožerieme a nezgrciame z jedného deci piva (teda až na Paľa, pozdravujem do Novej Bane!), aj pesticídy vo vopred nastavenej hladine na tonu nie sú tragédiou a netreba sa nimi zaoberať. Ale sme v dobe, kedy sa každá, aj poplašná správa šíri rýchlosťou svetla, a v čase, kedy je každý absolvent VŠŽ trikrát denne iným expertom. Takže hneď sa začali šíriť panické správy o tom, ako nás zlí Ukropi otrávia toxickou pšenicou; čakal som už aj to, že niekto vytiahne Černobyľ a svietiacu múku.

Lenže zdravý rozum má dostať prednosť. Po pár hodinách vášní sa nechal počuť mlyn v Kolárove a uviedol informácie na správnu mieru. Látka, ktorú v obilí namerali (Chlorpyrifos), je bezpečná do výšky 0,05 mg na kg múky. Žiadna panika sa nekoná, spoločnosťou, ktorá nemá šajnu o potravinách a chémii, zasa prenikla panika. Ľudia, nabudúce trošku s rozvahou, OK?

 

6.           Niekoľko správ z frontu a nefrontu

Putin navštívil chersonský front. Neviem presne, ktorý Putinov klon to bude, keďže až tak dlhý stôl originálny Putin nemá, on osobne to rozhodne nebol. Čo sa vlastne od toho sľubovalo, Kremeľ neprezradil, ale snáď by sme tam nečakali zmysel, však?

 

Ukrajina má pripravených viac ako 45.000 vojakov na protiofenzívu. Čeliť bude viac ako 120.000 ruským obrancom. Na jednej strane je to málo... ale pozor, Rusi majú jednotky na viac ako 1.000 km fronte, Ukrajina udrie na jedno miesto. Ukrajinská morálka je vysoká, o ruskej veľmi pochybujem. Rusi majú nekvalitné zákopy, Ukrajinci modernú západnú techniku. Keď niekoho nepomer znervózňuje, mňa teda nie.

 

Video s „ruským“ vojakom šokovalo svet. Veterán hovorí o vraždení doslova stoviek civilistov okolo Soledaru a Bachmutu, vrátane detí. Všetko údajne na rozkaz samotného Jevgenija Prigožina. On sám podľa niektorých zdrojov by mal byť wagnerovský zek, teda kriminálnik naverbovaný niekde na Sibíri.

Podľa videa som sa nedozvedel, komu vlastne nahovoril svoj pokec, pretože video malo niekde do jednej hodiny, teda nebol to nejaký bežný videohovor domov maminke. Na sociálnych sieťach sa miešajú rozhorčené reakcie s tými, ktoré ako vždy bagatelizujú takýchto Rusov, teda priemerných Rusov („Takých videí vám spravím plno!“). Ale zaujala ma jedna z úvah, ktorá špekuluje nad pár možnosťami: poprvé: video je pridlhé na bežný pokec, vyzerá teda ako zámerne nahrané videjko, v podstate ako istá forma PR (tí, ktorí viete, kto to je/bol a jebol Lukáš Perný, možno si spomínate na to jeho „náhodné“ interview na ulici, kedy sa ho neznámy anketár pýtal na jeho názor. Herci to boli zlí, strašne z toho žiarila nenáhodnosť stretnutia aj pripravenosť otázok). Takže dosť možné, že to je nahrané video.

Podruhé: predstaviteľ ukrajinských bezpečnostných zložiek povedal, že dostáva doslova desiatky zámerne nahraných videí, kde Rusi urezávajú zajatcom hlavy, zaživa ich kastrujú, mučia ich en masse. Dostáva to ako vojnovú zbraň, má to Ukrajinu zastrašiť. (ja teda neviem, takýto štýl vojny dokáže zastrašiť iba blbečkov, ani za druhej svetovej vojny to nefungovalo a vzbudilo to iba intenzívnejší odpor).

Potretie: Prigožin je v tom videu spomínaný explicitne, až by som povedal, že je to video slúžiace na dehonestáciu Prigožina (dá sa to ešte viac?).

Čiže myslím si, že toto video treba brať s veľmi veľkou rezervou.

 

Bolsonaro v Brazílii padol a nahradil ho Lula da Silva (to nie sú dve ženy, jasné?). po jednom drbovi nastúpil druhý, musím skonštatovať nie príliš šťastne. Bolsonaro sa profiloval najprv ako pravicový politik, preto som zo začiatku držal palce, ale z pravicového politika sa vykľul typický populista, takže návrat k da Silvovi ako ľavici som paradoxne privítal. Po pár mesiacoch sa zdá, že nič dobré to neprinieslo.

Tento týždeň Lavrov navštívil Brazíliu a vyhlásil, že Rusko má záujem o čo najrýchlejšie vyriešenie vojny na Ukrajine. samozrejme že máš, keď počet tvojich slnečníc už siaha k tretej stovke tisícok a ekonomika padá na hubu. Je zaujímavé, že každý politik rangu da Silvu, jeho ministra zahraničných vecí a trebárs nášho Fica a Danka nikdy nedopovedia vetu, výlučne skončia pritom, že konflikt na Ukrajine sa musí skončiť. Nikdy nepovedia, že skončenie znamená stiahnutie sa mongoloidnej ruskej hávede preč.

 

Ťumeň a Kazaň horia. V Rusku to je bežné a ako som písal skôr, na jednej strane to bude asi sabotážami, na druhej chýbajúcimi požiarnikmi, na tretej starnúcou, neudržovanou technikou trebárs v rafinériách alebo fabrikách. Prípadov sú už asi stovky.

Teraz sa rozhorelo skutočne masívne v Kazani, kde vybuchol sklad s pohonnými hmotami pre armádu. Pokiaľ mám aktuálne informácie, horí tam už vyše dvoch dní nonstop a na záberoch vidno inferno na celých hektároch, ak nie kilometroch štvorcových.

Ťumeň je jedným z najrýchlejšie rastúcich miest v celej Federácii; nárast populácie z 580.000 na vyše 800.000 za sotva poldruhej dekády v krajine vymierajúcej tak rýchlym tempom je skutočne úctyhodný. Zaň asi môžu bohaté zásoby ropy a plynu v regióne, teda isté bohatstvo a dostatok práce. A za čerstvý požiar v meste asi môže takisto jeden z týchto zdrojov. Nočné zábery ukazujú rozsiahly požiar na horizonte mesta, podľa všetkého požiar rafinérie alebo nejakého prekladiska. Podľa niektorých zdrojov vraj miestne úrady hovoria o požiari trávy, ale ja mám skôr pocit, že tráva horela u nejakého úradníka doma.

Mimochodom, práve teraz nastáva sezóna „bežných“ požiarov v Rusku, čo je následok vypaľovania tráv, nie následok horúčav niekde v tajge. Vlani o takomto čase vojna prebiehala ešte len pár týždňov, takže väčšina mladých mužov sedela doma alebo v práci a pracovnej sily bol dostatok. Som sakra zvedavý, čo bude túto sezónu, nevidím to ružovo. Okrem chýbajúcej sily si treba uvedomiť, že Rusku bude chýbať aj technika. Ak vojenské mašiny prevelíte na Ukrajinu, budú vám pri prírodných katastrofách chýbať.

 

Čína má problém. Keďže sa stále nedokážem dokopať k dokončeniu podkladov na knihu ani ďalším dvom či trom blogom o Číne a Mackovi Pú, tak aspoň vložím jednu vsuvku. Čína sa dostala do štádia, kedy požičiavala svoje peniaze každej rozvojovej krajine sveta. Vždy to zargumentovali tak, že my nie sme tí zlí kapitalisti, my sme dobrí komunisti a rovnako ako vy ťažko trpiaca krajina. Musíme si pomáhať.

Výsledkom je zdevastovaná Srí Lanka, Čierna Hora a Pakistan na hranici kolapsu. Čína sa prezentovala ako architektom novej hodvábnej cesty, ktorá má vybudovať prosperitu naskrz celého euroázijského aj afrického kontinentu. Výsledok je samozrejme opačný, ako si vymyslia komunisti, no ale o tom sa teraz baviť nechcem.

Číne sa spomaľuje ekonomika a klesá populácia. Keďže ich podmienky pre spomínané krajiny boli výhodné len pre Peking, dostali sa do platobnej neschopnosti a na okraj kolapsu. Lenže akonáhle dlžíte banke tisíc Eur, máte problém. Keď dlžíte milión, problém má banka. A Čína sa dostala presne do toho štádia. Príliš veľa krajín jej dlží príliš veľa nedobytných úverov, takže čínskej ekonomike na okraji recesie sa vrátil bumerang. Samozrejme, dlžníci budú asi nútení vrátiť Pekingu prostriedky nejako inak, napríklad prostredníctvom surovín, ale ruku na srdce, aké suroviny v dostatočnej miere dokáže vrátiť Podgorica alebo Islamabad? Ryžu a víno? Čína sa teda dohnala do vlastnej pasce, čo je o to vtipnejšie, že asi skutočne každý komanč histórie skôr či neskôr spraví tú istú chybu. Iná situácia je v prípade Ruska, to suroviny má. Otázkou je, ako ich bude po páde Putina Si Ťin-Pching dobývať a či ich už bude v takej miere potrebovať.

 

Nabudúce snáď už budem referovať o ziskoch ZSU!

Ján Valchár

Ján Valchár

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  378
  •  | 
  • Páči sa:  45 081x

Jedna veta: chcem písať blogy o vede, technike, prírode a ekonomike. Druhá veta: máte to tu príliš komplikované, Zoznam autorových rubrík:  Nezaradená

Prémioví blogeri

Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
Věra Tepličková

Věra Tepličková

1,072 článkov
Pavel Macko

Pavel Macko

188 článkov
Karol Galek

Karol Galek

115 článkov
Roman Kebísek

Roman Kebísek

105 článkov
Anna Brawne

Anna Brawne

103 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu