1. Situácia na trhu s ropou
Cez víkend sa mi dostalo do rúk (očí, uší) zaujímavé video hovoriace o tom, prečo sa v posledných mesiacoch rozbehli viaceré konflikty mimo Ukrajinu. V podstate len opakujú to, čo som tvrdil predtým, že chápadlá z Moskvy sa rozťahujú po celej planéte v zúfalej snahe rozbiť geopolitickú situáciu, aby sa svet toľko nesústredil na ukrajinské stepi. Ale je tu ešte jeden dôvod, ktorý som ja, bezbrehý génius a nekonečne skromný mysliteľ, predpovedal takisto: snaha o rozkolísanie cien ropy a zemného plynu.
Každý otras na politickej scéne prináša nestabilitu, ktorá praje cenám ropy a zlata. Kým zlato je komodita, bez ktorej viac-menej dokážeme fungovať vcelku dobre, ropa a plyn sú nenahraditeľné a zasahujú prakticky do každého aspektu života. Zlato navyše uskladníme celkom dobre, ale ropa a o to menej plyn je prakticky neuskladniteľná v dostatočnom množstve (denná spotreba sa hýbe niekde okolo 80 miliónov barelov). No a krajina ako Rusko, ktorá má ropu doslova ako krv v žilách, je na cene ropy závislejšia ako ktokoľvek iný. Preto problémy v Gabone (člen OPEC-u), Nigeri (vedľa je Nigéria, Alžírsko, Líbya...) a teraz Venezuela, resp. Guyana. Čerstvo ste snáď zaznamenali správy o tom, ako Vladimír Putin (jeden z Putinov) navštívil Emiráty a ešte ho čakajú aj Saudi. Prečo navštívil tieto krajiny a prečo ho, svetovo hľadaného kriminálnika, tak vrelo privítali?
Nuž, Saudi aj šejkovia v Emirátoch takisto chcú menšiu produkciu ropy s vyššou cenou. Je lepšie, keď vyťažíte svoje zásoby o čosi menej ale udržíte svoje tržby, či dokonca zarobíte o pár miliónov dolárov denne viac. Na druhej strane, jeden z dôvodov, prečo padol Sovietsky zväz, bolo zaplavenie trhu lacnou arabskou ropou, načo sovietsky rozpočet skolaboval a Moskva sa najprv stiahla z Afganistanu, aby následne ZSSR skončilo ako leprotik, rozpadnuté na puzzle plné občianskych vojen a ekonomických krachov. Aktuálna cena ropy nie je príliš nízka ani príliš vysoká, privítali by sme samozrejme nižšie úrovne. Ale čínska ekonomika je trošičku zmrznutá, takže Arabi a Rusi nemôžu očakávať trojciferné úrovne na barel v krátkej dobe a dlhodobo. Okrem toho, ako som písal prednedávnom, USA ťaží rekordné množstvá ropy a dosahujú už takmer 13 miliónov barelov denne (Rusi 9,6 a Saudi 9 miliónov). Akonáhle by jedna strana zvýšila produkciu, ceny by zamierili nadol. Lenže podľa niektorých zdrojov Rusko, ktoré síce nie je členom OPEC-u ale neformálnym členom OPEC+, nikdy záväzky o poklese ťažby nedodržalo (prekvapenie!). Arabi majú Rusákov trošku v zuboch, čo je historickým výsledkom, ale aj práve vďaka ich prístupu k dodržiavaniu dohôd. Takže Putina privítali v Perzskom zálive... aby dohodli čo?
Putin by chcel zvýšiť cenu ropy ale pri nezmenenej produkcii. Potrebuje prachy ďaleko viac ako Arabáči. Vojny mu nepočká a situácia do volieb bude zúfalá. Prečo by na druhej strane mal tlačiť na druhú stranu, aby produkcia klesla predsa len o niečo?
Pretože sa mu rozpadá infraštruktúra. Sovietsky zväz ako aj dnešné Rusko boli vždy banánové republiky, o ktorých sa hovorilo, že žijú len z toho, keď zapichnú trúbku do zeme – lenže aj tú trúbku im museli vyrobiť vo Švédsku alebo Amerike. Ruská ropa je ťažká a nekvalitná, nehovoriac o prostredí, kde sa nachádza (skúste ťažiť ropu v Texase pri plus 40° C – pokiaľ nemáte vysoký tlak, zvládnete to. Skúste to isté pri mínus 40° C...). Navyše ropné ložiská na Sibíri sú doslova na konci sveta, kým krajiny ako Saudská Arábia, Irak, Nigéria alebo samotné USA majú aspoň akú-takú infraštruktúru.
Ešte okolo prvej vojny na Ukrajine Západ s Ruskom spolupracoval na nových ropných megaprojektoch, prednostne Sachalin. Lenže sankcie a celkovo ruský prístup k investíciám viedli k tomu, že Západ z projektov vycúval a straty odpísal (to neznačí, že po páde Putina si nebudú nárokovať na revanš). Zariadenia starnú, Rusko nemá prístup k náhradným dielom a vlastné si nevyrobí, pretože opice skrátka pokrokové zariadenia vyrobiť nevedia. Čo značí, že mnohé z ťažobných zariadení prestávajú fungovať... a produkovať ropu. Rusko proste prestáva zvládať ťažbu na svojich poliach.
To ale značí, že už aj Rusko chce dobrovoľne znížiť samotnú produkciu. Ak Saudi a spol. zrazia svoju ťažbu, Rusko bude môcť znížiť tú svoju bez toho, aby „tratili“ na zníženej produkcii (pretože logicky nefunkčné zariadenia neprodukujú tak či tak). Moskva by obmedzila produkciu práve na najhorších „vianočných stromčekoch“ a tam, kde sa dá, by valila čo to dá. V podstate paralela s dnešným ruským letectvom – nemáme na náhradné diely, ale budeme kanibalizovať stroje až po ich limity. Lenže v jednom aj druhom prípade nebudú mať možnosť toto robiť donekonečna, pretože raz proste dôjde posledný starý náhradný diel. Stavím sa, že po tejto zime bude schopnosť Rusákov ťažiť ropu citeľne menšia ako teraz. Na Sibíri majú rekordné mrazy za posledné roky a dokonca sa množia správy o zlyhanej infraštruktúre vo vykurovaní miest. Bude hůř. Zvykajte si. Lenže akonáhle budete odpájať ďalšie a ďalšie ťažobné veže, tým menej ropy vyprodukujete a tým menej zarobíte rublíky. Čím menej rubľov z ropy máte, tým menej ich zatočíte v ekonomike a tým menej daní vám to produkuje. Ťažobný robotník v USA patrí k špičkovo plateným pozíciám, čo ale neplatí pre robotníka niekde za Uralom, ktorý dostane svojich trápnych 700 dolárov mesačne, ak vôbec. Ten okrem toho nemá ďalšie možnosti okrem toho, že skončí v zákope na Ukrajine.
Takže cieľom Putina MUSÍ byť rozbiť svetovú produkciu ropy a plynu. Buď prostredníctvom bábiek ako je Maduro, ktorý si odhlasoval anexiu susednej Guyany, alebo znižovaním ťažby u kľúčových hráčov. Lenže on musí znížiť produkciu aj u seba, či chce alebo nechce. Neudržiavané vrty, čerpadlá a korodujúce rúry budú robiť problém.
A ešte jedna poznámka: vo videu Martina Roty (Tak schválne) jeden z diskutujúcich napísal, že je otázkou času, kedy v Rusku budú zlyhávať čerpadlá v rafinériách a teda bude vypadávať nielen samotná produkcia ropy, ale aj jej spracovanie. Ivan Maďar, ty budeš skôr vedieť: dotyčný píše, že v rafinériách bude tým pádom problém s únikmi sírovodíku. Vieš k tomu dodať niečo z tvojej praxe? (Viac hlív viac vie, ako povedal kat Mydlář).
Aby sa napokon Rusko nestalo čistým dovozcom ropy. Pri všestrannej genialite majstra stratéga Putina by ma ani toto neprekvapilo...
2. Situácia na fronte
Rusi útočili na Dneperský front. Skončilo to ako vždy. Pokiaľ sa mi dostali do uší neoverené správy, majú tam vážne veľké straty na technike.
Ukrajincom sa komplikuje situácia pri Bachmute. Rusáci sa prebili cez front a dobýjajú pomerne veľké územia smerom na Časiv Jar, o ktorom sme počuli naposledy pred takmer rokom. Správy o tom, že ohrozený je Kramatorsk, beriem ako nepodložené, Kramatorsk je 40 km ďaleko od frontu; od minulej jesene Zmrdi postúpili v tomto vektore o koľko, 15 kilometrov? 40 km je pre nich ako po siedmych rokoch základnej zvládnuť konečne malú násobilku a vyjadriť túžbu po doktoráte na MIT.
Pri Bachmute ešte jedna drobnosť: na sever od mesta, neďaleko známeho Soledaru, Rusi pred víkendom prebili front a dobyli časť územia, ktoré naopak získali ZSU prednedávnom. Bol som naštvaný – ale ZSU ich vytlačilo nazad na juh.
Rusi podľa správ ako keby chytili dych a útočia prakticky všade. Problémom je, že príliš im to nevychádza a Ukrajinci ich vcelku dobre tlčú na väčšine plochy.
Na tokmackom smere je to nečitateľné, strácam sa. ZSU mali nejaký zisk, ale vraj už pre zmenu Zmrdi postúpili... Bohvie, uvidíme.
3. Niečo k stratám
Ruské straty k dnešnému dňu dosahujú 339,850 slnečníc. Dnes bude 340K, predpokladám, že do Štedrého večera bude na večeru 350.000.
Tanky sú na 5.655 kusoch, príšerné číslo. Často spomínaný Vít Solnař začal dávať dokopy posúdenia vojenských základní a skladov v Rusku, bude to istú dobu trvať ale už teraz to vyzerá, že Orkovia vyškrabujú posledné zásoby techniky.
10.560 je číslo dňa v BVP. Denný prírastok je v desiatkach kusov. Neviem, či je to výsledok sústredenej snahy ukrajinských dronov alebo zlého technického stavu ruských vozidiel (veľká časť je akiste zo starých zásob a podľa mňa aj po repase má isté problémy), no je možné, že zlý bude aj výcvik posádok. To sa na výške strát prejaví takisto.
Kanónov je 8.070. K ním sa pristavím neskôr.
Nákladných/tankovacích vozidiel je 10.636 kusov.
Pri lietadlách nemáme nové prírastky, nerátajúc niekoľko dopravných lietadiel, ktoré museli núdzovo pristáť na civilných letiskách. Jedno horelo vo vzduchu. Bude horšie.
4. Drobnosti zo sveta
Rusko navozilo imigrantov prostredníctvom Bieloruska na poľské hranice. Poľsko vybudovalo dlhočizný plot a pohraničníci zvádzali tuhú zápasy s negrami a Afgáncami pod dohľadom bieloruských silových zložiek. Potom sa prúd imigrantov presmeroval k Fínsku, ale Fínsko urobilo to isté. Čo sa stalo s imigrantmi? Mal som dve teórie, čo sa s nimi stane teraz: buď ich tam na jar nájdu pomrznutých, alebo ich donútia vstúpiť do armády.
Tramtadadá: podpísali nevediac čo a nakoniec zistili, že to boli povolaváky. Áno, všelijakých osmahnutých chlapcov inžinierov a architektov Rusko nasilu zaradilo do armády, čo je v istej miere paradoxne dobré: medzi imigračnou vlnou to urobí sakra zlé meno a poplach, takže dobre. Na druhej strane to ruskú armádu neposilní, lebo si neviem predstaviť, ako navlečiem do bielej uniformy čierneho vojaka a dám mu do ruky Kalacha – Ukrajincom bude stačiť spustiť snehovú guľovačku a chlapík bude kaput. Ešte by bolo fajn, keby nejakému Afgáncovi rupli nervy a zastrelil svojho veliteľa. Možno pod stromček sa dočkám...
Inak úprimne by ma neprekvapilo, keby niekde uprostred Ruska bol nejaký zberný tábor s ďalšou vlnou utečencov, ktorých ale teraz Rusko nemá kam dať. Takže po vojne sa možno dočkáme objavenia masového hrobu, pretože sa Moskva/FSB proste zbavila (teraz už zbytočných) utečencov. Kecám? Nemyslím si. Rusi sú Rusmi.
Orbán si pokecal so Zelenským. Výsledok neviem, ale nečakajme od Orbána nič dobrého. A EÚ sa dala zahnať do kúta, takže do skorumpovaného Maďarska pôjdu miliardy.
Orbánovi dáme ešte priestor: údajne má rokovať s americkými republikánmi o zrušení pomoci Ukrajine. Po vojne by som ho veľmi rád videl na štýl Kennedyho, nebudem klamať. Bravčové mozočky... No dobre.
Rusi a Bielorusi budú môcť štartovať na olympiáde v Paríži. Zdôvodnením je, že nebudú štartovať ako národné teamy ale ako nezávislé osobnosti ( z tohto slovného spojenia mám stále zimomriavky). Dáva to takú logiku, ako keby som pustil medzi židovské detičky veteránov z divízie SS Totenkopf s tým, že k nim nepôjdu ako Nemci.
Ešte že niektoré organizácie Rusákov aj Bielorusákov zakázali, takže v lepšom prípade budú opičáci športovať len v niektorých športoch.
Dlho nebolo počuť – chvalabohu – o Elonovi Muskovi. Už som sa zľakol, že nedajbože robí niečo užitočné. Ale nie, je to starý dobrý Elon Musk. Nesklamal, strápňuje sa naďalej. Aktuálne požiadal Bidena, aby ten vyšetril zmiznutie amerického novinára na Ukrajine. mala ho zadržať ukrajinská polícia alebo tajné služby.
Akurát že to nie je novinár ale youtuber. A nie je z USA ale z Čile. A nerobí si spravodajskú prácu ale šíril ruskú propagandu a miesta pobytu ukrajinského personálu. Teraz čaká na súd a asi si to oprávnene zlizne. Ale ako strápnenie sa debila Muska je to dobré, čo?
Ešte raz k Orbánovi: skorumpovaný šéf skorumpovanej zeme vyhlásil o Ukrajine, že je najskorumpovanejšou zemou planéty. Niečo také ako prd vo vetre, ale dezoláti na webe mali po dlhej dobe síce krátku ale predsa len erekciu.
Až teda nato, že najskorumpovanejšou krajinou EÍ vyšlo Maďarsko. Aj bez vojny. A najskorumpovanejšou krajinou Európy ako kontinentu je... Rusko.
Takto urobiť zo seba Muska debila...
Rusi vraj vystrojili kosačky na trávu menom Šahíd prúdovými motormi a veľkou náložou. Pre ukrajinské PVO zlá správa... keby to bola pravda. Dron doslova kosačkových rozmerov nemôžte vybaviť prúdovým motorom s tým, že z toho bude nový Suchoj (aj keď ten fenomenálny nezachytiteľný by mohol). Hneď sa zjavili rýchle prepočty, že Šahíd versus prúdový Šahíd majú rozdiel v zrýchlení až 11 či 16:1. Čo samozrejme značí fiasko.
Vtipná správa o munícii od Kima: Severná Kórea dodala Rusákom státisíce ton delostreleckej a asi aj raketovej munície. Trolli mali znova erekciu, mnohí hovorili, že to zmení vedenie vojny na fronte. Lenže pozor, už vtedy sa zjavili úvahy o tom, že Kim rozhodne Rusákom nedodal kvalitnú časť munície, naopak, zbavil sa toho najhoršieho. A toto sa ukázalo byť pravdou. Rusi sa čoraz viac sťažujú na extrémne nekvalitnú muníciu, kde kordit, teda prach v nábojnici, je ako keby z troch rôznych zložiek, teda logicky nemôže fungovať normálne. Gramáž ak kvalita musí byť homogénna, inak vám granát doletí haj-buj ako chce. No a logicky toto sa prejavuje na fronte. O tom, že delostrelci si pri kanónoch kopú vlastné zákopy, pretože im hlavne explodovali, som už písal. Teraz je to o tom, že ak podľa tabuliek strelci zamieria ukrajinské pozície, dostrelia hocikde inde. Dokonca niektoré granáty ani nepasujú do hlavní, do ktorých by papierovo pasovať mali. Mnohé kusy nesú náznaky manipulácie pred dodaním, ako keby ich premontovávali. Podľa niektorých názorov za to môže to, že muníciu v SK (nie u nás ani Svidníku) montujú väzni v koncentračných táboroch, ktorí ale nemajú nadšenie pre kvalitnú výrobu (logicky). Toto vraj bolo častým problémom počas druhej svetovej, kedy zasa granáty montovali Židia v koncentrákoch. Aj keby znehodnotili čo len jeden kus z desiatich, pre vojaka na fronte to mohla byť tragédia.
V každom prípade dúfam, že tu je šanca o trošku väčšia.
Dnes ešte jeden blog, štvrtý Aljoša. A keďže finišujem ilustrácie a zajtra som doma, snáď bude zajtra aj Batalión a markytánka (konečne s ilustráciou!!!).
https://www.buymeacoffee.com/johny1981aa
Vďaka každému za podporu. Idem si spraviť kafé.