Cena ekologickej rovnováhy

Ťažko sa komunikovalo kedysi s lovnými revírmi na Slovensku vo veci poľovačiek. Ako to je vo Švajčiarsku?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Lovecká turistika bolo niečo, do čoho sa rozumelo len malo ľudí... Tu vo Švajčiarsku má spravidla každý muž doma na stene zavesenú pušku. Začiatok lovu sa verejne vyhlasuje a každý poľovník - muž či žena, sa môžu na lov prihlásiť. Keďže tento rok bolo zastrelených menej jeleňov, v Kantóne Graubünden bol vyhlásený výnimočný lov, a bude sa strieľať predovšetkým v jeho východnej časti. Na špeciálny termín na vysokú sa prihlásilo 2400 poľovníkov, ktorí by mali prostredníctvom svojej záľuby pomôcť zabezpečiť ekologickú rovnováhu - ochranu lesa, ochranu poľnohospodárskych kultúr a pod lesom nachádzajúcich sa ľudských príbytkov voči premnoženiu sa lesnej zvere počas zimného obdobia.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Podľa správy Bündner Tagblatt septembrový lov sa poľovníkom veľmi nevydaril. Daždivé počasie a hmla zapríčinili, že poľovníci ulovili menej, ako pred rokom . Úrad pre poľovníctvo a rybárstvo vo svojej bilancii oznamuje, že počas poľovačiek sa zastrelilo 2823 jeleňov ( v predchádzajúcom roku 3686), 2508 sŕn (2715), 3014 kamzíkov (2779), 14 divých svíň (12), 4834 svišťov (5060). Poľovačiek sa zúčastnilo 5477 poľovníkov, z toho 165 žien. Výnimočne dobre sa darilo zvládnuť odstrel v južne položených alpských dolinách, v regiónoch Domleschg a Hinterrhein.

Plán odstrelu pre nadchádzajúcu jesennú sezónu je dokonca vyšší ako v posledných piatich rokoch, ale nižší ako v rokoch 2004 a 2006. Situáciu v odstreli kamzíkov, ktorých počet sa v posledných 20 rokoch znižuje, kritizovali samotní poľovníci. Stav vysokej zvere má oproti divým sviniam a kamzíkom rastúcu tendenciu. Pri jeleňoch a srnách rastie ich počet ročne o dobrú tretinu. To značí ročný prírastok 5000 zvierat. Preto jesenná poľovačka má za cieľ znížiť počet divých zvierat na zimný stav, ktorá zodpovedá kapacite ich životného priestoru.

SkryťVypnúť reklamu

V posledných rokoch popri športovom poľovníctve sa vo svete rastie záujem pozorovať život vtáctva a zvierat v divokej prírode. Pre cestovný ruch sa tak vytvárajú obrovské možnosti pre realizáciu projektov s trvalou udržateľnosťou. V podstate sme my, ľudia, súčasťou prírody (v Kanade som zazrela knihu, ktorá založená na kultúre Indiánov popisovala charaktery jednotlivých zvierat „ľudskou rečou"), preto je logické, že k nej sa (z času na čas) obracia naša pozornosť. Možno nás niekedy samých prekvapí miera intolerancie, ktorá, ako napríklad, sa udiala túto jeseň pri poľovačke v Alpách. Po strmých svahoch sa pohyboval kamzík, ktorý v dôsledku neznámej príčiny bol sfarbený do biela. Preto ho bolo dobre vidieť z veľkej diaľky a sledovať jeho pohyb po skalách. Túto zvláštnosť prírody rešpektovali všetci v regióne počas siedmych rokov. Až do tohoročnej jesene.

Rudolfa Vallová

Rudolfa Vallová

Bloger 
  • Počet článkov:  205
  •  | 
  • Páči sa:  326x

Dlhoročná odborníčka v oblasti cestovného ruchu otvára diskusiu o "Cestovnom ruchu v 21.storočí" a vyzýva k založeniu iniciatívy - clustra pre podporu kvalifikovaného spracovania Plánu obnovy pre cestovný ruch. Zoznam autorových rubrík:  Nezaradenácestovanie.smeekonomika.smesúkromnépolitika.sme

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Anna Brawne

Anna Brawne

103 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Pavel Macko

Pavel Macko

188 článkov
Roman Kebísek

Roman Kebísek

106 článkov
Lucia Nicholsonová

Lucia Nicholsonová

207 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu