Lovecká turistika bolo niečo, do čoho sa rozumelo len malo ľudí... Tu vo Švajčiarsku má spravidla každý muž doma na stene zavesenú pušku. Začiatok lovu sa verejne vyhlasuje a každý poľovník - muž či žena, sa môžu na lov prihlásiť. Keďže tento rok bolo zastrelených menej jeleňov, v Kantóne Graubünden bol vyhlásený výnimočný lov, a bude sa strieľať predovšetkým v jeho východnej časti. Na špeciálny termín na vysokú sa prihlásilo 2400 poľovníkov, ktorí by mali prostredníctvom svojej záľuby pomôcť zabezpečiť ekologickú rovnováhu - ochranu lesa, ochranu poľnohospodárskych kultúr a pod lesom nachádzajúcich sa ľudských príbytkov voči premnoženiu sa lesnej zvere počas zimného obdobia.
Podľa správy Bündner Tagblatt septembrový lov sa poľovníkom veľmi nevydaril. Daždivé počasie a hmla zapríčinili, že poľovníci ulovili menej, ako pred rokom . Úrad pre poľovníctvo a rybárstvo vo svojej bilancii oznamuje, že počas poľovačiek sa zastrelilo 2823 jeleňov ( v predchádzajúcom roku 3686), 2508 sŕn (2715), 3014 kamzíkov (2779), 14 divých svíň (12), 4834 svišťov (5060). Poľovačiek sa zúčastnilo 5477 poľovníkov, z toho 165 žien. Výnimočne dobre sa darilo zvládnuť odstrel v južne položených alpských dolinách, v regiónoch Domleschg a Hinterrhein.
Plán odstrelu pre nadchádzajúcu jesennú sezónu je dokonca vyšší ako v posledných piatich rokoch, ale nižší ako v rokoch 2004 a 2006. Situáciu v odstreli kamzíkov, ktorých počet sa v posledných 20 rokoch znižuje, kritizovali samotní poľovníci. Stav vysokej zvere má oproti divým sviniam a kamzíkom rastúcu tendenciu. Pri jeleňoch a srnách rastie ich počet ročne o dobrú tretinu. To značí ročný prírastok 5000 zvierat. Preto jesenná poľovačka má za cieľ znížiť počet divých zvierat na zimný stav, ktorá zodpovedá kapacite ich životného priestoru.
V posledných rokoch popri športovom poľovníctve sa vo svete rastie záujem pozorovať život vtáctva a zvierat v divokej prírode. Pre cestovný ruch sa tak vytvárajú obrovské možnosti pre realizáciu projektov s trvalou udržateľnosťou. V podstate sme my, ľudia, súčasťou prírody (v Kanade som zazrela knihu, ktorá založená na kultúre Indiánov popisovala charaktery jednotlivých zvierat „ľudskou rečou"), preto je logické, že k nej sa (z času na čas) obracia naša pozornosť. Možno nás niekedy samých prekvapí miera intolerancie, ktorá, ako napríklad, sa udiala túto jeseň pri poľovačke v Alpách. Po strmých svahoch sa pohyboval kamzík, ktorý v dôsledku neznámej príčiny bol sfarbený do biela. Preto ho bolo dobre vidieť z veľkej diaľky a sledovať jeho pohyb po skalách. Túto zvláštnosť prírody rešpektovali všetci v regióne počas siedmych rokov. Až do tohoročnej jesene.