reklama

Cestovný ruch v 21.storočí

Politikom, odborníkom, odbornému dorastu, ale aj novinárom je venovaný portál o cetovnom ruchu, aby sme všetci spoločne prispeli k jeho transformácii.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Málokedy si uvedomujeme, aké hodnoty o dobe, v ktorej žijeme, resp. žili naši rodičia, vytvára pre spoločnosť mediálne spravodajstvo. Osobitne v čase zastavení sa – ako teraz v čase Corona krízy, keď pohľad do budúcnosti nie je tak jasný ako v čase boomu. Dostať sa z tejto ťažkej situácii nás núti rozhodnúť sa o spôsobe obnovy ekonomiky. Investície budú splácať deti, ktoré dnes z bezpečnostných dôvodov nemôžu chodiť do školy.

Doba, v ktorej žijeme, prenáša zodpovednosť na plecia dospelých, vrátane politikov. Oni za nás musia rozhodnúť kam, koľko a za akým účelom investovať, aké nové riadiace štruktúry vytvoriť, aby peniaze nepadli do studne bez dna a bola zabezpečená transparentnosť. Aj do cestovného ruchu, odvetvia, ktoré azda najviac trpí v dôsledku Corona krízy.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

„Cestovný ruch prešiel privatizáciou, ale nie transformáciou“, skonštatovala som 5.2.2002 ako ekonomická spravodajkyňa v Hospodárskom denníku v článku „Majster plán chýba, ale nielen to“. Čo sme si mysleli na začiatku 21.storočia a kam sme dospeli po 20-tich rokoch a ako vôbec vlastne ďalej, bol základný impulz na zostavenie internetového portálu „Cestovný ruch v 21.storočí“ (t.č. doména pod mojim menom www.vallova.sk). Chcem tým vyprovokovať nielen politikov, ale aj odborníkov v oblasti cestovného ruchu, aby sa otvorila diskusia, resp. založila iniciatíva (cluster nielen s členmi Zväzu cestovného ruchu), ktorá problematiku budúcnosti cestovného ruchu odborne zvládne a presadí svoje záujmy a svoje potreby nielen voči štátnym orgánom, ale aj voči orgánom samosprávy. V článkoch na živú tému o makroekonomike aj o podnikaní otváram 3 základné otázky:

SkryťVypnúť reklamu
reklama

1/ Aká je budúcnosť integrovaného informačného systému riadenia cestovného ruchu (pretože cestovný ruch je viacsektorový, t.j. na horizontálnej úrovni sa dotýka viacerých ministerstiev , na vertikálnej spája štátne úrady so samosprávou a fabrikami – združeniami cestovného ruchu majúcimi „samosprávny“ charakter).

2/Aká je budúcnosť integrovaného informačného a propagačného systému cestovného ruchu (s linkovaním jednotlivých turistických destinácií na úrovni turistických regiónov do jedného národného celku, čím sa môže dosiahnuť efektívnejšie riadenie – vrátane štátnej propagácie, za ktorú je zodpovedné SACR).

SkryťVypnúť reklamu
reklama

3/ Aký zmysel treba vidieť za pojmom „riadenie kvality“ poskytovaných služieb cestovného ruchu.

Odpovede na tieto otázky nám ukážu cestu k dosiahnutiu 2 základných cieľov:

  • Posilniť postavenie cestovného ruchu v rámci územného rozvoja za podmienky dosiahnutia trvalej udržateľnosti vrátane skvalitnenia a zefektívnenia propagácie SR ako krajiny cestovného ruchu

  • Posilniť konkurencieschopnosť podnikateľskej sféry v celom procese tvorby hodnôt.

V posledne menovanom cieli je potrebné zvážiť návrat riadenia podnikateľskej sféry na Ministerstvo hospodárstva SR a to vrátane riadenia kvality poskytovaných služieb. Možno niekto bude tvrdiť opak, odvolávať sa na vzory zo zahraničia. Faktom však je, že cestovný ruch je hospodárske odvetvie a jeho úspech stojí v prvom rade na obchode...

Verím, že portál v konečnom štádiu sa stane on-line praktickou učebnou pomôckou pre odborný dorast. Prax potrebuje absolventov, ktorí dobre poznajú odbor, dokážu uvažovať, analyzovať, včas reagovať a prebrať na seba zodpovednosť. Práve mladí ľudia budú musieť vytiahnuť ekonomiku z dlhov a stabilizovať odbor tak, aby pri prípadnej ďalšej kríze znova nevykrvácal. Preto prosím pedagógov, aby spolupracovali s odborníkmi, pretože dnes si každá firma svoj know-how chráni a svoje tajomstvá nevysype len tak z rukáva. Nádejam sa, že aj ministerstvo školstva pochopí význam novej myšlienky a dá jej šancu pre ďalší rast – už pod feruľou školstva.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Dúfam, že redakcie a novinári sa budú naďalej detailnejšie zaoberať nielen „cestovaním“, ale aj cestovným ruchom ako podnikaniu. Portál o cestovnom ruchu v 21.storočí môže byť aj pre nich studňa poznania. Treba len do nej čiahnuť a následne ponúknuť svoje články netradičnému portálu, ktorý bude následne slúžiť pre odborné vzdelávanie dorastu v oblasti cestovný ruch. Za to Vám, milí kolegovia, vopred ďakujem.

Obrázok blogu
Rudolfa Vallová

Rudolfa Vallová

Bloger 
  • Počet článkov:  169
  •  | 
  • Páči sa:  134x

Dlhoročná odborníčka v oblasti cestovného ruchu otvára diskusiu o "Cestovnom ruchu v 21.storočí" a vyzýva k založeniu iniciatívy - clustra pre podporu kvalifikovaného spracovania Plánu obnovy pre cestovný ruch. Zoznam autorových rubrík:  Nezaradenácestovanie.smeekonomika.smesúkromnépolitika.sme

Prémioví blogeri

Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

747 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

79 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu