Z kandidatúry na Zimné olympijské hry 2022 tak vypadol región zimných športov, v ktorom sa lyžovanie na svete vôbec začalo - St.Moritz, hostiteľské mesto zimných olympiád v rokoch 1928 a 1948. Terajšie „nie" obyvateľov kantónu (3.3.2013) prechádzalo pred 33 rokmi (2.3.1980) odmietnutie kandidatúry až vo výške 70% (Zimná olympiáda sa napokon konala v Turíne). Po terajšom negatívnom postoji obyvateľstva k možnosti stať sa hostiteľskou krajinou zimnej olympiády sa hovorí, že Švajčiarsko sa nebude v najbližších desaťročiach pokúšať o ďalšiu kandidatúru...
Referendu predchádzala obrovská propaganda propagátorov Olympie, ku ktorým patril nielen riaditeľ spolku „Zimné olympijské hry Graubünden 2022" Gian Gilli, ale aj najvyšší spolok Swiss Olympic. Pridal sa aj minister športu Ueli Maurer, ktorý v tomto roku vystupuje aj v pozícii spolkového prezidenta. Spolková vláda bola pripravená podporiť kandidatúru St. Moritzu na Zimné olympijské hry 2022 sumou 30 mil. frankov a následne samotné podujatie vo výške 1 mld. frankov. Navyše sa počítalo s vytvorením rezervy na krytie prípadného prekročenia rozpočtu do výšky 200 mil. frankov.
Mediálna skupina Südostschweiz hovorí o tvrdej porážke predstaviteľov kantonálnej vlády a parlamentu Graubündenu, politických strán a hospodárstva. A to práve v čase po prepade už hotového návrhu zákona o podpore turizmu - TAG.
Spolok Zimné olympijské hry Graubünden 2022 uzatvorí všetky práce a vystaví záverečný účet. Plánované výdavky vo výške 5,4 mil. Frankov prevezme v jednej tretine spolková vláda, Swiss Olympic a kantón spolu s obcami Davos a St. Moritz. Otvorené je, akým spôsobom sa ďalej použijú štúdie, ktoré boli doposiaľ realizované v súvislosti s prípravou kandidatúry. Spolok vyzýva politické a spoločenské sily kantónu, aby sa zamysleli nad hospodárskou budúcnosťou Graubündenu a prijali čo najrýchlejšie zodpovedajúce opatrenia.
V čase predchádzajúcom referendu spoločná myšlienka na možnosť opätovného usporiadania zimnej olympiády priniesla mnoho inovatívnych myšlienok smerujúcich či už do oblasti zlepšenia kvality života v horských oblastiach alebo do rozvoja športovej aktivity detí a mládeže. Nehovoriac o projektoch v dopravnej infraštruktúre, ktorým sa zrejme po neúspešnom referende nedostane pôvodne očakávanej finančnej podpore. Riedko obývané horské oblasti sú jednoznačne voči husto obývaným aglomeráciám v nevýhode.
Z môjho pohľadu neúspešné referendum je pre kantón Graubünden premárnená šanca zmeniť myslenie obyvateľstva v smere efektívnejšie využívať prichádzajúce šance v prospech hospodárskeho rastu. Graubünden ich má týchto šancí oveľa viac ako ich máme my na Slovensku. Navyše má aj know-how s odborným technickým športovým zázemím a hospodárstvo, ktoré je roky zamerané na kvalitu. Nehovoriac o tom, že Švajčiarsko samo o sebe má potrebu zdokonaliť a skompletizovať svoju turistickú ponuku a udržať ju na najvyšších priečkach. Pretože Švajčiarsko je drahá krajina a pokiaľ chce udržať svoje príjmy, musí ďalej investovať a hľadať nové trhy a oslovovať náročnú klientelu. Také niečo sa dá robiť len a len na základe rozpracovanej teórie trvalo udržateľného rozvoja a Švajčiarsko má vedecké kapacity, ktoré by boli schopné túto náročnú úlohu zvládnuť. Myslieť si, že minimalizovaním zásahov do prírodného prostredia uchránime hodnoty pre budúce generácie, je mylné. Všetko na zemeguli končí smrťou. Naše snaženie by malo smerovať k takému hospodáreniu s hodnotami, ktoré máme k dispozícii, ktoré by zabezpečilo kvalitu života harmonizovanú s jeho dĺžkou.
Podstatou spomínaného referenda bolo odsúhlasenie finančného rámca pre chystané zimné olympijské hry. Život ukázal, že obyvateľov kantónu Graubünden menej zaujímajú perspektívy a citlivejšie vnímajú potrebu pragmatického výkladu financovania. Zdá sa, že navrhovaný rozpočet prezentovaný spolkom Zimné olympijské hry Graubünden 2022 nebol dostatočne čitateľný. K negatívnemu postoju obyvateľstva snáď prispel aj fakt, že v referende sa zároveň vyjadrovali k otázke tzv. Abzockeriniciative (iniciatíva proti hospodárskemu zlodejstvu). Zvažovanie odpovede na otázky v referende bolo v každom prípade týmto emocionálne umocnené.